De zomergasten Volgens het BEM jaarverslag had 1938 een koud voorseizoen, zelfs tot half juli. Daarna verbeterde het en 26 juli kwam er een periode van drie weken mooi zomer weer. Alle gelegenheden waren bezet en verscheidene gasten moesten naar andere plaatsen worden doorverwezen. De Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, die dat jaar al haar 29c jaargang kende, publiceerde enkele keren in het badsei zoen een 'Vreemdelingenlijst'. Deze lijs ten gaven vrijwel volledig aan in welke hotels, pensions en particuliere woningen de zomergasten verbleven en uit hoeveel personen de families bestonden. Ook kon men zien hoeveel personen er in de vier vakantiekolonies waren ondergebracht. Op bladzijde 31 laten we de lijst van zaterdag 27 augustus 1938 zien. Men lette op de vele klinkende namen en talloze titels. Wie de gastenlijsten van de ver schillende jaren vergelijkt, ziet dat veel families ieder jaar terugkwamen, heel vaak als huurder van dezelfde woning, hetgeen in veel gevallen resulteerde in het laten bouwen van een eigen vakantiehuis. In die tijd werd er echt om klanten gestreden. Als er nieuwe gasten kwamen in de verschillende huizen, meestal op de eerste dag van de maand, maakten de besteljongcns van de leveranciers uit Bergen-Binnen hun opwachting bij de nieuwe huurders om maar de klandizie te krijgen. Er werd zelfs achter auto's aange reden, uiteraard om het snelst, om toch maar als eerste te proberen een klant te strikken. Maar het weer was zoals altijd bepalend voor het wel en wee van de meeste neringdoenden, en vaak gold het: slecht seizoen: slecht jaar. Als de zon zich liet zien, ging alles naar wens. De winkels met ijs en strandartikelen deden goede zaken. Kunsthandel Hopman in Bergen had ook een winkel in het pand van Kooij aan de Jacob Kalffweg. Hier verkocht men kunst- en siervoorwerpen, strand- spullen en speelgoed. En in de winkel bij Pension Aurora verkochten ze toen de populaire kwartjesboeken zoals De Avonturen van Henk Riever. De vaste bewoners Als het seizoen voorbij was werd alles opgeruimd, en veel bewoners sliepen dan weer in hun eigen bed. Men maakte zich op voor de winterslaap; het dorpje kwam weer op normale sterkte. Hoe sterk ver meldt de bijstaande lijst, die als peildatum 31 december 1938 heeft. Men ziet wat een kleine gemeenschap het dorpje toen vormde: ruim dertig fami lies met nog geen honderd personen. Ook verbleven er nog het gezin van de (altijd zeer tijdelijk) dienstdoende rijkspolitie man, in dit geval C. van Driel, terwijl er De vaste bewoners van Bergen aan Zee in 1938 Naam Adres Beroep Aant. pers. fam. D. Bakker Verspyckweg tuinder 2 fam. W. Bison Zeeweg, 'Frisia' pensionhouder 5 fam. D. Blom Verspyckweg tuinder 2 fam. B. Boersma Elzenlaan huismeester Bio Vacantieoord 6 mej. A.E. van der Dussen Patijnweg voormalig predikante 1 dames Greidanus-Zegerius Kerkstraat, 'Zonnehuis' gepensioneerde onderwijzeressen 2 fam. W. de Haan Jacob Kalffweg bakker 4 fam. D. Haasbroek Kerkstraat boekhouder BEM 3 fam. C. Houtman Julianalaan kruidenier 3 fam. P. Kooij Jacob Kalffweg schilder 4 fam. K. Korver Van Hasseltstraat kantoorhouder PTT 6 fam. F. Kuitwaard Witteweg garagehouder 3 fam. K. Kuitwaard Zeeweg, 'Aurora' pensionhouder 2 fam. M. Marinkelle Pier Panderstraat, 'Mare' houdster kinderpension 22 fam. J.C. Mosk Van Hasseltstraat timmerman-aannemer 3 fam. Offermans-Verwer Pier Panderstraat, 'Trianon' hotelhoudster 2 fam. E. Offringa Julianalaaan, 'Stormvogel' pensionhouder-radiomonteur 2 de heer A. Passer Zeeweg, 'Wilhelmina' gepensioneerd pensionhouder 1 fam. J. Passer Zeeweg, 'Wilhelmina' pensionhouder-winkelier 4 fam. M. Ravenhorst Kerkstraat, 'Kievit' huismeester Hotel Nassau-Bergen 5 mevr. S. Roos-Stolp Julianalaan, 'Spoorklok' voormalige bakkersvrouw 1 fam. T. Roos Julianalaan, 'Spoorklok' lunchroomhouder 3 fam. C. Schotten sr. Witteweg voorman BEM 5 fam. C. Schotten jr. Verspyckweg metselaar-aannemer 3 fam. J. Schotten Verspyckweg medewerker BEM 5 fam. P.J. Stekelbos Jacob Kalffweg groenteboer 3 mej. T. Stoel Julianalaan, 'Spoorklok' arts 1 fam. Jb. Stroomer Van Hasseltweg, 'Prins Maurits hotelhouder 3 fam. W. Stroomer Zeeweg, 'Hotel Stroomer' hotelhouder 3 fam. H.L. baron Taets Van der Wijckplein, directeur 'Tavamer' 4 van Amerongen 'De Dennen' fam. A. van Til Julianalaan stationschef NS 4

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 7