Van de voorzitter Met dit novembernummer sluit de Bergense Kroniek de vijfde jaargang af. Het eerste lus trum van het blad is bereikt! In tien 'gewone' nummers en vier thema nummers hebben we maar liefst 26 auteurs in 46 artikelen aan het woord kunnen laten. Vijfjaar geleden leek het onmogelijk zoveel medewerkers te vinden om over de geschie denis van Bergen te schrijven. Daarnaast hebben de redactieleden zelf 15 artikelen en 20 afleveringen van vaste rubrieken samen gesteld. Dit alles gaf de leden van onze ver eniging ruim 400 bladzijden historische infor matie in woord en beeld. Een overzicht daar van kunt u achterin dit nummer vinden. Daar is een alfabetische inhoudsopgave van de vijf jaargangen opgenomen. Vanaf het eerste nummer hebben we ons ingespannen voor een zo gevarieerd moge lijke inhoud van de Bergense Kroniek. Terugblikkend kan worden gesteld dat de nadruk sterk op de 19e en 20e eeuw lag en slechts een bescheiden aantal artikelen de Bergense geschiedenis van vóór 1795 als onderwerp had. Het evenwicht moet daarom in de komende jaren worden hersteld, maar dit zal een (te) grote krachtsinspanning van een redactie alleen vragen. De Bergense archieven van de 18e eeuw en daarvóór zijn niet altijd goed toeganke lijk. Daardoor blijven historisch belangrijke feiten soms nog verborgen. Alleen door een blijvende, systematische activiteit kunnen deze archieven verder worden ontsloten. Anders gezegd: we staan voor de taak gede gen historisch onderzoek te doen naar de vroegere geschiedenis van Bergen en des kundige auteurs te vinden om de resultaten daarvan in leesbare vorm aan de leden van de HVB te kunnen presenteren. Een mooie opgave voor de komende jaren. In overleg met het bestuur ontwikkelen we plannen om daar met uw hulp uitvoering aan te kunnen geven. Gezien het belang van dit onderwerp vinden we het gewenst u hierover al in een vroeg stadium te informe ren. Van de verdere ontwikkelingen houden we u op de hoogte. Als redactie hebben we vanzelfsprekend al menig uurtje in de Bergense archieven gespit. Van tijd tot tijd kwamen er korte, boeiende teksten naar voren, die naar wij menen de lezers ongetwijfeld zullen aan spreken. We hebben er een aantal in dit nummer opgenomen, in een rubriek getiteld 'Archiefsnippers'. De redactie Zoals de redactie hiernaast heeft vermeld, sluit dit novembernummer van de Bergense Kroniek de vijfde jaargang af, met andere woorden: ons eerste lustrum is bereikt. Met een ledenbestand van 1224 per 1 september jl. mogen we toch wel stellen dat we ons als historische vereniging in het Bergense een goede positie hebben verworven. Tijdens de lustrumbijenkomst van donderdag 26 november a.s. gaan we dit vieren (met een verrassing)! Als we naar de toekomst kijken dan voorzie ik met betrekking tot het ledenbestand een gestage groei; niet meer zo hectisch als in de eerste vijf jaren, maar toch een groei. We hebben een uitstekend product en dat verkoopt bijna zichzelf. De 'oude' garde, die onze vereniging heeft groot gemaakt, zal nog wel even door kun nen gaan met haar vrijwilligersactiviteiten, maar er zijn tekenen aan de wand dat we op niet al te lange termijn een verse aanvulling nodig hebben. Dit geldt onder meer voor de werkgroep verzending. Onze secretaris - Jaap Kroon, tel. 581 33 39 - ziet graag uw aan melding tegemoet. Tenslotte wil ik hier graag de wens van de redactie ondersteunen om in de Bergense Kroniek meer artikelen te publiceren over de periode vóór 1795. Er schijnt zoveel archief materiaal aanwezig te zijn dat we hier jaren mee vooruit kunnen. De vraag is echter: hoe krijgen we dit materiaal geordend boven water? Zoiets kan alleen maar met behulp van derden, bij voorkeur uit de kring van onze leden. Bestuur en redactie komen hierop bin nenkort terug. Nogmaals, we heten u graag welkom op onze lustrumvergadering van 26 november aanstaande in de Rus. Job Hardeman In de samenstelling van de redactie is een wijziging opgetreden. Mevrouw Mignonne Dekker heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als secretaris van de redactie. Vanaf deze plaats onze dank voor haar inzet voor de Bergense Kroniek. Inmiddels heeft het redactielid Steven de Wit zich bereid verklaard deze belangrijke taak op zich te nemen. Daarom graag uw aandacht voor het nieuwe adres en telefoonnummer waar u voortaan de redactie kunt bereiken. 26

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 4