Gorter aan Zee An het nieuwe Post- en Telegraafkantoor te Jergen aan Zee is 14 Juni j 1. het eerste gesprek loor de telefoon gehouden en op 15 Juni is aldaar Ie eerste brief gepost door dr. H. Gorter, den be lenden dichter van „de Mei De bode Vrasdonk bood den eersten postwissel lan. Nieuwsbericht uit de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode van 21 juni 1912. zomerverblijf en dat vaak voor beperkte tijd, zo ook Pier Panderstraat 7 en 5. Nog in de jaren van zijn vestiging in de Verbrande Pan (vanaf 1921) keert Gorter naar 'Marijke' terug, bijvoorbeeld gedurende oktober 1924. Hij kan dan vaak gezien worden op zijn sportieve maar ook voorname Engelse 'Ralleigh' fiets. 'Ik hoorde in lang niet van hem, maar hij zal in September wel weer komen opdagen. Mevrouw A. van Schel- tema heeft hem haar huisje aan zee aange boden, en hij is van plan daar dan over dag te gaan werken en in de Verbrande Pan te slapen. Ik hoop maar dat hij dan toch weer met mij komt eten, maar ik vrees dat 't wel te sjouwerig zal zijn en dat hij aan zee zal moeten blijven voor zijn maaltijden', schrijft A. Roland Holst op 28 augustus aan zijn oom R.N. Roland Holst (7). Pier Panderstraat 5 is dan in eigendom van Anna Catharina Kleefstra (1884- 1977) die met haar man, de dichter Carel Steven Adama van Scheltema (1877-1924) 'De Windroos' bewoont, thans Adama van Scheltemaweg 4 in Bergen. Vooral met haar kan Gorter goed opschieten, minder of nauwelijks met hem. Daaraan ligt een fors meningsverschil inzake bei der socialistische overtuiging ten grond slag. Gorter gebruikt bij voorkeur de avond maaltijd in Hotel Nieuw Bakhuis, Pier Panderstraat 6, recht tegenover Hotel- Pension Bakhuis, Pier Panderstraat 1. In dit pension verblijft hij een aantal malen in de zomer van 1922. Met hotelier J.D. Rosier (1891-1964) en mevrouw C. Rosier- Smeets (1891-1982) ontstaan vriendschap pelijke en hechte betrekkingen. Van voor het overlijden van Gorters vrouw Wies (Catharine Louise Cnoop Koopmans, 1866-1916) dateert de driehoeksverhou ding van Gorter met Ada Prins 1897- 1977) en Jenne Clinge Doorenbos (1886- 1973), de twee vrouwen die elkaar voor het eerst zullen ontmoeten bij Gorters crematie op 19 september 1927. Herman de Liagre Böhl beschrijft in zijn Gorter biografie Met al mijn bloed heb ik voor U geleefd deze met name voor Ada schokkende gebeurtenis en verdiept zich in verband hiermee in Gorters karakter en aard (8). Ten huize van Rosier weet mevrouw Rosier tactvol op te treden aan de tele foon - waarvoor Gorter in Hotel Bak huis terecht kan - en zijn privacy te be schermen. Vooral Jenne is na het overlij den van Wies in 1916 Gorters levensge zellin. Zij bewoont Gorters huis in Bussum en is zijn toekomstige erfgena me. In juni 1927 verblijft zij korte tijd in het hotel. De ontmoetingen met Ada vin den meestal plaats in de Verbrande Pan. Ook tussen haar en de Rosiers bestaan goede contacten. De biograaf Dc Liagre Böhl tilt de genoemde verhouding uit boven het tri viale. Er is sprake geweest van een voor genomen huwelijk. De brief van Gorter aan Ada, die haar informeren moet over het bestaan van Jenne en zijn voornemen met haar te trouwen wordt door hem verscheurd. 'Tegenover Jenne hield hij vol dat Ada te zwak was om de klap te verdragen. Maar Jenne kon beter weten: hij wilde Ada eenvoudigweg niet missen' (9). Op de hoek van de Boulevard, Pier Panderstraat 15, in Hotel Trianon, kan men Gorter eveneens aantreffen. Het gesprek met de eigenaar J.A. Verwer, Tussen 1915 en 1924 verbleef Gorter regelmatig in het huis 'Marijke' aan de Pier Panderstraat 5. Op de foto, die in 1932 werd genomen, is dat het derde huis links vanaf de C.F. Zeilerboulevard. De Pier Panderstraat stond vóór de afbraak van 1943 haaks op de boulevard (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). 44

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 22