Gorter aan Zee QL. W.J. Hendrikse Langs de Zeeweg staat na de rotonde, aan de zuidzijde van de weg, recht tegenover de parkeerplaats van het Provinciaal Duinreservaat, het standbeeld van de dichter Herman Gorter, vervaardigd door Hans Bayens en sinds 1990 een bekend gezicht op een toepasselijke plek. De dichter komt als het ware door de duinen aangelopen, in wandelkostuum en met zijn onafscheidelijke attributen: strooien hoed, wandelstok en lorgnet. Rondom in de sokkel werd de tekst gebeiteld: 'Herman Gorter 1864-1927. De dagen zijn lichtreuzen, daar wandel ik laag tusschen.De regels komen voor in de bundel 'Verzen' (bladzijde 110) en vertolken de gevoelens van de voor natuurimpressies (sensaties zou voor zijn geval een beter woord zijn) gevoelige dichter. Ze werden gekozen door de grote Gorter-kenner Enno Endt. Handschrift van een 'liedje' uit Gorters begintijd in Bergen aan Zee. JczUrinn+.t' Jc+isd In 1890 was Gorter in Amersfoort aange steld als leraar klassieke talen, een beroep dat hij slechts korte tijd uitoefende. In dat eerste jaar van zijn leraarschap verscheen 'Verzen'. De bundel veroorzaakte op schudding in de vaderlandse letteren van wege de gedurfde vernieuwing naar in houd en vorm. 'Gorters opgetogenheid. Zij is het diep ste kenmerk van zijn wezen' (1). En pension Voor het eerst komt Gorter naar Bergen aan Zee in 1911. Hij heeft naam en faam als dichter, vooral door het gedicht 'Mei' (1889) en is politiek actief. Gorter is be stuurslid van de SDP (Sociaal-Democra tische Partij), vanaf 1918 CPH (Com munistische Partij Holland, de latere CPN (Communistische Partij Nederland) en staat als propagandist en publicist in de voorhoede van de links-marxistische beweging. 'O schoonheid gij zijt niets dan de wordende Vrijheid' (2). De Bergenscbe Bad-, Duin- en Boschbode uit 1911 meldt in de rubriek 'Vreem delingen te Bergen' onder de kop 'Bergen aan Zee' de aankomst van 'de heer Dr. H. Gorter, van Bussum' in Café-Pension Prins Maurits. Waarschijnlijk was het de dichteres Hcnriëtte Roland Holst-van der Schalk (1869-1952) die hem attendeerde op de bijzondere plaats die het pas ge stichte Bergen aan Zee was. In de beschutting van Prins Maurits - het jaartal 1906 in rood in de grijsblauwe dakpannen - werkt de dichter aan de vol tooiing van het lange gedicht 'Pan', dat een jaar later zou verschijnen (1912). 'De horizon lijkt overvloed te geven. Moge dit zo doorgaan, dan zal ik hier iets goeds kunnen maken' schrijft hij in een brief aan zijn vriendin Jenne Clinge Doorenbos (3). Ook een van Gorters 'Liedjes', eerst later gepubliceerd, dateert uit zijn eerste tijd in Bergen aan Zee. 'De schoone schelp op de kust Heeft figuren Van liefde, genot en rust, Van nature' (4). In 1912 signaleert de Badbode hem opnieuw. Zijn naam komt een aantal malen voor tussen de binnengekomen en weer vertrokken personen en families. Gorter behoort tot diegenen die met een zekere regelmaat naar Prins Maurits terugkeren. Een opleving van Gorters politieke activiteiten vindt plaats in het verkiezings jaar 1913. Gorter verzorgt spreekbeurten in vele steden in het land en schrijft een groot aantal artikelen voor het links- marxistische tijdschrift De Tribune (5). Vanaf 1915 bezoekt Gorter Bergen aan Zee voor langere tijd. Het zijn de jaren van de Eerste Wereldoorlog, waarin inter nationaal reisverkeer wordt belemmerd en de politieke activist en internationaal geo riënteerde Gorter zich terugtrekt om aan brochures te werken en uiteraard aan poëzie. Voor dat laatste zoekt hij een wijk plaats, ook in Bergen aan Zee. 'Geliefde, ga niet weg van mij. Gij zijt het eenig wat ik heb. De vloed zijt gij, Ik ben de eb' (6). De Pier Panderstraat Gorter verblijft in de zomer van 1915 in het landhuisje 'Marijke', Pier Panderstraat 5. Het is gebouwd in 1912 onder architec tuur van Ru Mauve, zoon van de schilder Anton Mauve, in opdracht van Jacob Sterken, theehandelaar, stichter en bewo ner van 'Huize Kinhem', Breelaan 55, Bergen. Hij financierde de restauratie van 'Het Sterkenhuis', Bergens Historisch Museum aan de Oude Prinsweg, waaraan later zijn naam werd verbonden. De familienaam Sterken speelt nog maals een bescheiden rol in het leven van Gorter: in de jaren twintig, wanneer hij bij onstuimig weer en klapperende luiken enige tijd vertoeft in 'De Koepel' (1909), een rond gebouwtje met zuilengalerij onder een koepelvormig dak. Het doet dienst als theehuis voor deze familie en wordt met name door de twee dochters (de dames Sterken) en hun echtgenoten gebruikt. Het oude stratenplan van Bergen aan Zee toont de voormalige Pier Pander straat richting Boulevard, nu C.F. Zeiler boulevard en strand, dwars door de hui dige bebouwing heen. Als omstreeks 1918 'Marijke' verkocht wordt - en vooralsnog niet bekend is wie de nieuwe eigenaar zal zijn - ziet Gorter om naar een andere mogelijkheid, die zich vlot aandient. Het landhuisje even verderop, Pier Pander- straat 7 (op de bouwtekening 'Tine' gehe ten, naar de opdrachtgeefster, 1911), wordt hem in het vooruitzicht gesteld. Dergelijke huizen dienden vooral als 43

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 21