Bergens Nieuws 100 jaar geleden A.A. Veer Berichten voor u opgezocht in de Alkmaarsche Courant van 1898, juli t/m december De inhuldiging van koningin Wilhelmina op 6 september 1809 was ook in Bergen aanleiding tot grote feestelijkheden. De krant maakte er uitvoerig melding van. Wat niet de berichtgeving haalde was de goedkeuring van de gemeenteraad op 17 oktober daaropvolgend 'om twee vergulde lijsten met vergulde kroon bij den heer Buffa te bestellen voor de twee ter Landsdrukkerij vervaardigde portretten van H.M. Koningin Wilhelmina, door de Regeering aan het gemeentebestuur toe gezonden, bestemd voor de raadzaal en voor de openbare lagere school'. 3 juli «Bij de den 30 plaats gehad hebbende ver kiezing voor een lid van den gemeente raad, ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den heer Jb. Swaan Sr. werden uitgebracht 188 stem men, waarvan 7 van onwaarde. Gekozen is de heer A.H.L. Maschmeijer met 93 stem men. De heeren Jb. Swaan Jbz. en J.H. Meijer verkregen respectievelijk 64 en 24 stemmen.» «Het oude houten hek voor de r.k. kerk, dat bijna geheel vergaan was en dat de schoone laan van ons, aan natuurschoon zoo rijk dorpje zoo ontsierde, heeft plaats gemaakt voor een sierlijk ijzeren lick, geplaatst op hardsteenen voeting. Het geheel is een sieraad én voor de kerk én voor het dorp, en is een geschenk van cene ingezetene dezer gemeente.» 26 augustus «De beide bestaande comité's ter bevorde ring van eene betere verkeersverbinding tusschen Egmond, Alkmaar en Bergen, met name het comité Schipper c.s. uit Egmond en het comité uit "Alcmaria", zijn thans ineengesmolten tot één comité, dat zal werken onder den naam "comité- Bosman, Schipper c.s. Hun technisch advi seur, de heer Den Boesterd, werd op de eerste vergadering van het nieuw samenge stelde comité belast met het gereed maken der ontwerpen voor de definitieve conces sie-aanvragen enz. voor den stoomtram weg Egmond aan Zee-Alkmaar-Bergen. Ongetwijfeld zal deze samenwerking het tot stand komen der zoozeer gewenschte verbinding bevorderen.» 28 augustus «Den 22 had de jaarlijksche harddraverij plaats. Ingeschreven waren 7 paarden. Den eersten prijs behaalde "de Jonge Zwarte" van mevrouw de douairière Van Reenen, berijder A.W. Bakhuis, de le premie "Kleber" van den heer J. Swaag, berijder A. Modder, de 2e premie "Emma" van den heer C. Schouten Jbz., bereden door den eigenaar, en de 3e premie "Wilhelmina" van den heer L. Nanne, berijder M. Nanne Jr. Gedurende de harddraverij gaf "Bergcn's Fanfarecorps", zeker tot groot genoegen van de vele toeschouwers, eenige nummers ten beste. Aan het ringsteken en sleuteltrekken, den volgenden dag bij den kastelein P. Hilbrand gehouden, namen 26 paren deel. Bij het ringsteken verwierven de dames A. Bogtman, E. Schermer en G. Brakenhoff, respectievelijk len, 2en en 3en prijs, terwijl bij het sleuteltrekken de heeren C. Schouten Az. den len, J. Mors den 2en en Th. Planteijdt den 3en prijs behaalden.» 4 september «Den 31 Augustus is door den heer L. Top, voorzitter der feestcommissie, namens de ingezetenen dezer gemeente, een gelukwensch gezonden aan Hare Majesteit, ter gelegenheid van H.M.'s aan vaarding der regeering. Den 2 werd een telegram van dankbetuiging terugontvan gen.» 25 september «Ook in deze gemeente zijn de inhuldi gingsfeesten met grooten luister gevierd. Woensdag den 14 September had eene uit- deeling plaats van krentenbrooden, boter en spek aan ongeveer 80 minder gegoeden. Donderdag den 15, van 8 tot half 9 uur, klokgelui, ten 9 ure fanfare's van den toren en daarna in den keurig versierden muziektempel voor de school. Te 10 uren schoolfeest: optocht van ongeveer 240 kin deren, allen van vlaggen en nationale sjer pen voorzien, voorafgegaan door "Bergcn's Fanfarecorps" en onder geleide van feestcommissie, onderwijzers en eene menigte belangstellenden door de keurig versierde dorpsstraten. Des middags hield de heer Merkelbach de kinderen aange naam bezig door het vertoonen van licht beelden, welke blijkbaar zeer in den smaak van het kleine publiek vielen. Ter herinne ring aan het feest ontving elk kind een feestplaat en een boekje. Intusschen hadden te 1 uur de volksspelen een aanvang genomen, die zeer veel toe schouwers lokten. Menigmaal, vooral wanneer de deelnemers minder gelukkig waren, steeg een uitbundig gejuich uit de menigte op. 's Avonds gaven de beide zanggezelschappen en het fanfarekorps eene uitvoering in "de Rustende Jager" en trad de heer Merkelbach ten tweeden male op. Vrijdag, den 16, historische allegori sche optocht, die volgens ingezetenen en vele vreemdelingen, die dien dag Bergen bezochten, die van grootere plaatsen over trof, zoo om de samenstelling en de orde, als om de keurige verziering en de echt- historische kleederdracht. Maakte de optocht over dag een schitterend effect, niet minder was dit 't geval des avonds 40

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 18