Wie weet...? toekomst uit zou kunnen zien. Na een halfjaar ging de heer Roggeveen met ziekteverlof en werd ik waarnemend directeur. In de winter van 1946 waren de Bergerweg en de Kogendijk dichtge- sneeuwd. Het leger stuurde 100 man om één van de twee wegen open te houden. Dag en nacht was ik weg om toezicht te houden op de werkzaamheden. Wat ik heel naar werk vond, was de identificatie van hegraven soldaten op de begraafplaats Kerkedijk in opdracht van de Oorlogsgravenstichting. De namen van de gevallenen waren toen nog onbekend. Samen met doodgraver Vrasdonk moest ik toezien op het opgraven van de lijken. Alles werd nagekeken, tot aan de tanden en kiezen toe. Dit werk nam ongeveer drie maanden in beslag. Door deze nare ervaring wil ikzelf nooit begraven wor den. In 1948 werd ik benoemd tot directeur Gemeentewerken en was daarmee de jongste directeur in Noord-Holland. Onder Gemeentewerken ressorteerden: - Bouw- en woningtoezicht, - Grondbedrijf, - Onderhoud gemeente-eigendommen en wegen (we hadden ongeveer 100 km wegen in onderhoud, waaronder ook pol derwegen - Rioleringen, - Plantsoenen, natuurgebieden, sportvel den en begraafplaatsen, - Reinigingsdienst, - Eigen administratie. Jan Blauw zucht: "Er is inmiddels veel veranderd. De zeven polders hadden ieder een eigen bemaling en bestuur. Doordat ik technisch adviseur was, moest ik ook met de polderbesturen schouw lopen, waardoor ik contact met de inge landen kreeg. Dat kwam weer goed van pas bij het kopen van grond. Nu zijn alle polders ondergebracht in waterschap Het Lange Rond. Ik had een doorlopende machtiging van burgemeester en wethouders om, behoudens goedkeuring van de raad, grond te kopen en te verkopen. Met de vroegere burgemeester Jacob van Reenen had ik een goede verstandhouding. Het Oude Hof, Kranenburgh, de muziektuin, de Vinkenbaan en het huis van mr. Hendrik van Reenen aan de Hoflaan zijn in 1952 in één keer door de gemeente aangekocht. Om de tafel zaten de Van Reenens met hun rentmeester. De grond is voor 1,5 miljoen in gemeente eigendom overgegaan. In de eerstvolgen de vergadering van B W werd er het eerste halfuur niet gesproken. Men was vermoedelijk stomverbaasd over de aan koop. Als je de knoop niet doorhakt is een ander je voor. Het gebouw Het Oude Hof en De Zwarte Schuur met boerderij zijn voor 99 jaar in erfpacht gegeven aan de Volkshogeschool. De kolenloods van Akerboom heb ik in een uur gekocht. Je moest ogen en oren overal tegelijk heb ben. Voor alle uitbreidingen is grond nodig. Gelukkig heb ik nooit grond hoe ven te onteigenen, mede door het goede contact met de boeren. In later jaren werden de nieuwe wij ken Nesdijkplan en Zanegeest ontwoypen. Vanaf het begin heb ik geprobeerd Alk maar op afstand te houden. Toen sprake was van de Europese School, wilde Alk maar deze aan de Bergerweg tegen Alkmaar aanbouwen. Bergen ontwierp toen het plan Landweg doortrekken van de Bergerweg richting Schoorl), waaraan de Negen Nessen met ECN-woningen werden gesitueerd en de Europese School aan het Molenweidtje. Hierdoor werd voorkomen dat het gebied tussen Alkmaar en Bergen geheel zou worden volgebouwd. Bergen heeft later veel grond tussen Alk maar en Bergen gekocht. Jan Blauw heeft getracht Bergen zo veel mogelijk zijn eigen karakter te laten behouden, onder andere door zo weinig mogelijk te asfalteren. De keuze tussen boom of auto viel meestal in het voordeel van de boom uit. De eerste boomchirurg kwam naar Bergen, wat men maar raar vond. Waarom wel geld voor gevels en niet voor bomen, was zijn standpunt. Op 58-jarige leeftijd werd Jan Blauw wegens hartproblemen afgekeurd. Hij geniet nu, met zijn vrouw, nog steeds van de natuur en kijkt zeer tevreden terug op een boeiend en arbeidzaam leven. Op de vraag wie de manspersoon met paard was die in het vorige nummer werd afgebeeld (mei 1998, bladzijde 21) kwam een aantal zeer snelle reacties. De eerste was, hoe kan het anders, van Jacobus (Jaap) Vrasdonk, die meedeelde dat de foto zijn vader Nico laas (Klaas) Vrasdonk voorstelde met zijn zojuist gekochte paardje, staande op de Loudelsweg. Hij schat dat de foto meer dan zeventig jaar geleden werd genomen, omstreeks 1925. Mevrouw Ria Boots-Molenaar en Y. Elders uit Franeker voegden er in hun brieven nog vele details aan toe; Wout Akerboom deed dat telefonisch. De ouders van Klaas hadden een groentenwinkel op de Loudelsweg nr. 2, ongeveer tegenover de Jan Jacoblaan. Klaas nam later de winkel, die overigens zelf op de foto niet zichtbaar is, van zijn ouders over. Hij ging zijn klanten af met een groentenkar op vier wielen, getrokken door een ked (ook: kid, een klein paard, hitje). Later verhuisde hij met zijn zaak naar de Kleine Dorpsstraat. Het woonhuisje dat links op de foto staat maar intussen is afgebroken, werd dubbel bewoond, namelijk door Griet Stekelenbos en Antje Meijer. Tenslotte... de nieuwe opgave. Wie kan ons bijzonderheden vertellen over de afgebeelde vrouw. Uw antwoord graag per brief aan het redactieadres, zie voorin het blad. 39

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 17