Bergenaren vertellen over vroeger Trees Staarink - Bruinsma Jan Piet Blauw is op 8 augustus 1917 te Hoorn geboren. Van 1938 tot 1945 werkte hij als opzichter bij Provinciale Waterstaat. In 1945 vond zijn benoeming plaats tot technisch ambtenaar van Gemeentewer ken in Bergen. Een half jaar later werd hij als waarnemend directeur aangesteld, wat daarna resulteerde in een directeursfunc tie. Bij zijn afscheid op 21 mei 1975 werd hij benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd uitgereikt door burgemeester Ritsema. Door zijn vele bestuursfuncties heeft Jan Blauw zich voor de gemeenschap zeer verdienstelijk gemaakt. Terwijl ik in de lift naar de tweede etage ga, realiseer ik mij ineens, dat Jan Blauw nu op de plek woont waar hij altijd gewerkt heeft. Dat is toch wel heel bij zonder. De barakken van Gemeentewer ken stonden vroeger ongeveer op de plaats waar nu de Openbare Bibliotheek gevestigd is. Hartelijk word ik in het appartement ontvangen. Wat een mooi uitzicht naar het Plein! Mevrouw Blauw verzorgt een smakelijk kopje koffie, ter wijl haar echtgenoot met veel plezier aan dit interview begint. Ing. J.P. Blauw: "Bergen moet zijn eigen karakter behouden" "Ik kom uit een degelijk zakengezin. Mijn ouders hadden een aannemersbe drijf. Mijn moeder was een hardwerkende vrouw, ze was er altijd voor mij en mijn oudere zus én voor het bedrijf. Mijn vader had veel werk voor de Spoorwegen. Hij was verantwoordelijk voor het onder houd van de gebouwen in heel Noord- Holland en had zes bedrijfsbusjes in de regio rijden. "Waarom bent u niet in het bedrijf gegaan?" "Mijn vrouw had geen zakelijke achter grond en ik vind dat je voor zo'n bedrijf een vrouw moet hebben die achter je kan staan. In Hoorn heb ik de HBS doorlo pen. In die periode heb ik mijn vrouw Elly leren kennen; ze was een dochter van de plattelandsdokter De Heer Kloots in het dorp Hem. We deden veel aan sport; ikzelf aan atletiek. Weet je dat ik in die tijd nog naast Jesse Owens op een bankje in het Olympisch Stadion heb gezeten Ik liep toen de 100 meter in 11 seconden. Prachtig hè! Na de HTS in Haarlem (ik was met 16 jaar op kamersging ik bij Provinciale Waterstaat werken, waar ik al een jaar stage had gelopen. Het toezicht houden bij de asfaltmolens behoorde tot mijn werk. Daarna kreeg ik een grote klus in Noord-Scharwoude. Er moest een brug (De Lange Balkover de ringvaart komen; ik was opzichter over zestig men sen. Omdat ongehuwden op een gegeven moment naar Duitsland moesten, ben ik in 1942 met Elly getrouwd. We zijn toen in Heerhugowaard gaan wonen, waar onze zoon Piet Jan werd geboren. In 1945 stond de Wieringermeer onder water. De begeleiding van de droogleg ging zou mijn volgende taak worden. Mijn vrouw wilde liever niet naar de Wieringermeer verhuizen. Toevallig hoor de ik van een kennis, dat er een vacature bij de gemeente Bergen was. Op mijn fiets met antiplofbanden (dat waren rubber stroken om de velgenben ik bij de toen malige directeur Gemeentewerken, J.H. Roggeveen, gaan solliciteren. Op 1 juli 1945 werd ik benoemd tot technisch amb tenaar. Wij verhuisden met paard en wagen van Heerhugowaard naar hier. In Bergen wonen was voor ons het sum mum!" "Dan was u zeker wel eens in Bergen geweest?" Mijn vrouw kende Bergen vanwege haar schoolreisjes naar Duinvermaak en ikzelf fietste vroeger vaak vanuit Hoorn naar het strand en de bossen hier. We kwamen in de St.Adelbertuslaan te wonen en kregen nog een dochter: Marja. Als gevolg van de evacuatie stonden veel huizen leeg. Bergen had nog maar circa 5.000 inwoners. "Wat herinnert u zich nog van uw begin tijd in Bergen?" "In verband met de wederopbouw was mijn eerste opdracht de schade op te nemen in de leegstaande huizen. Via het bureau Oorlogsschade, onder leiding van minister Ringers, kon men een schade claim indienen. Vaak kwam ik 's avonds onder de vlooien thuis en rook ik ook niet bepaald fris. In Bergen aan Zee was een herbouw- plicht. Thuis heb ik nog een maquette gemaakt om te kijken hoe het er in de 37

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 15