JV» IBtl 3 0.05 HOUT MINISTERIE VAN WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING Machtiging tot aankoop van m\o c^e .je \f o Üó'9' CATEGORIE „O" GELDIG GEDURENDE JUNI 1949 over een auto en diverse gebruikte militai re motorfietsen. Het bureau Bergen had twee hoofdta ken: het sturen van de genoemde zes ves tigingen en de inventarisatie respectieve lijk het herstel van de oorlogsschade bin nen de gemeente Bergen zelf. De schade aan openbare voorzieningen, zoals wegen, straatverlichting en andere nutsvoorzie ningen, werd vereffend met de kosten van nieuwe aanleg. Het ontmantelen van mili taire installaties en het ruimen van land mijnen vielen niet onder de taken van wederopbouw. Bergen aan Zee In Bergen aan Zee deed zich de bijzonde re situatie voor dat het gehele openbare wegennet particulier eigendom was van de Bouw-Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee (BEM). Al het particulier eigendom binnen het door de bezetter gesloopte deel werd onteigend ingevolge het Koninklijk Besluit van 7 mei 1945, in ruil waarvoor men een Grootboek inschrijving der Nederlandse Staat ont ving met voor de bebouwing een zogehe ten 'herbouwplicht'. De herbouwplichten bleken verhandelbaar, ze gaven recht op grondtoewijzing binnen het plangebied. Zo kon een stedebouwkundig ontwerp ontwikkeld worden zonder belemmerin gen van particuliere eigendomsgrenzen. Het ontwerp voor het Wederopbouwplan Bergen aan Zee kwam van de hand van het Amsterdamse bureau Wieger Bruin en Johan H. Groenewegen. Op 25 juli 1946 werd dit plan door de Noodraad (de voorlopige gemeenteraad) onder leiding van burgemeester G.J. Lovink in beginsel aanvaard. De daarna gekozen Raad der gemeente Bergen heeft op 4 november 1946 zijn goedkeuring aan het plan gege ven. De wegenaanleg met bijkomende wer ken van het eerste gedeelte van dit zoge naamde Centrumplan (Van der Wijck- plein en het gedeelte van de C.F. Zeiler boulevard tot de Pier Panderweg) werd onder de directie van Gemeentewerken Bergen uitgevoerd. Het werk werd op 27 februari 1948 voor 87.870 aan het aan nemersbedrijf W.H. Klos te Den Haag gegund. Op 9 maart 1948 om 14.30 uur ging het Centrumplan met enig ceremo nieel in het Raadhuis van start. Een onderdeel van het bestek voor dit deel bevatte het slopen van de funderingen van de slechts tot het maaiveld afgebroken panden. Hiervoor had de aannemer een aantal schelpenvissers uit Egmond inge huurd. 's Morgens kwamen ze met hun schelpenkarretjes langs het strand naar Bergen aan Zee. Het gebruik daarvan was een van de weinige manieren om door het rulle duinzand het puin van de funderin gen af te voeren. De hele stenen werden naar Bergen vervoerd om opnieuw dienst te doen, ditmaal in de funderingen van de in aanbouw zijnde duplexwoningen aan de zuidzijde van de Jaap Weijandweg. Het overige puin werd verwerkt in de fundering van het Van der Wijckplein. De kelders van het gesloopte Hotel Nassau Bergen werden niet geruimd; daarin werd later het Zeeaquarium gevestigd. Precies twee jaar later, dus op 27 februari 1950, werd het tweede gedeelte van het Wederopbouwplan (C.F. Zeiler boulevard vanaf de Pier Panderweg tot de Voorgeschiedenis van de Weder- opbouw-organisatie Op 13 mei 1940 vertrok de Nederlandse regering naar Londen en vestigde daar een regering in ballingschap. De vluchten de regering droeg het gezag over aan generaal H.G. Winkelman. Die vroeg dr.ir. J.A. Bingers om de leiding van het 'Regeeringscommissariaat voor den Wederopbouw' op zich te nemen, een taak die hij gedurende de bezetting kon conti nueren. De ministeries aan beide zijden van de Noordzee functioneerden uiteraard zonder onderling overleg. Zodoende werd in Londen reeds op 15 september 1941 ir. J.W. Akkerman benoemd tot hoofd van de afdeling Herstel van het ministerie van Waterstaat om na de bevrijding de weder opbouw snel te kunnen aanpakken. Onder zijn leiding werden onder andere locomo tieven, pompen, kruiwagens en schoppen aangekocht. Het ministerie van Waterstaat in Nederland werd met de taak en de naam van Wederopbouw uitgebreid om onder leiding van ir. Ringers de gevolgen van de oorlogshandelingen in de meida gen van 1940 te herstellen. Hiertoe wer den op diverse plaatsen bouwbureaus opgericht. Opmerkelijk is dat onder de ogen van de bezetter op 12 juni 1944 een interne nota met een organisatiemodel op het ministerie van Waterstaat en Weder opbouw verscheen onder de titel 'De wederopbouw na den oorlog'. Dit, terwijl de Duitse propagandamachine nog steeds op de onoverwinnelijkheid van het Groot Duitse Rijk bleef hameren. Ook opmerkelijk was dat al in het laat ste jaar van de oorlog een conceptbrief was opgesteld (te versturen aan de burge meesters van alle gemeenten in Nederland onmiddellijk na de bevrijding, zoals in de kop stond aangegeven). In deze conceptbrief werd een organisatie model aangegeven, uitgaande van de bouwbureaus onder de leiding van de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw, om tot inventarisatie en herstel van de oorlogsschade te komen. Heel curieus is het ook dat blijkbaar al vóór de bevrijding van West-Nederland met de bemanning van de bouwbureaus was begonnen, zoals onder andere blijkt uit de benoeming van ing. Spijker als hoofd van het bureau in Bergen. Machtigingsbon tot aankoop van 0,05 m3 hout. N o K '5c1 S 1 M H V'i0 uitgerende V: L 19042-'49 A N A' t O <■- c\\& y, Qltsluitend-voor goedgekeurde ec Êoüwweckzaamheden 1" - i A ;Y. ;:-'S j -W ...- j 'J L ii v L 35

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 13