Toen en nu De Zuid laan, al door J. Blaeu op zijn bekende kaart uit 1660 ingete kend, zien we hier weergegeven op een foto genomen circa 1927. We kijken in westelijke richting en hebben nog de volgende herkennings punten. Geheel rechts het pad naar het zogenaamde 'witte huisje' waarin destijds de gebroeders Breed woonden. Het huisje staat er nog. Links de boerderij van de familie Dokter. Deze stond op de hoek van de Zuidlaan en wat thans de Landweg heet, en is sindsdien afge broken. Rechts in de verte een nog bestaand dubbel woonhuis aan de Zuidlaan 47 (voorbij de Landweg), in 1921 gebouwd. De rechterfoto laat zien hoe dit gedeelte van de Zuidlaan door de bouw en beplanting van de Negen-Nessenwijk is veranderd. Rechts het bruggetje naar het 'witte huisje'. Deze twee foto's laten zien hoe het verkeersbeeld aan de Bergerweg ter hoogte van de Nesdijk in 48 jaar is veranderd. De linkerprent toont het feestvertoon waarmee de NHADO (de voorganger van de NZH) in 1952 de opening van de vernieuwde Bergerweg luister bijzette. We zien een optocht van groot materieel. Voorop een Oldsmobile, daar achter een Morris en een International 'Hoki-Poki'. Vervolgens drie Kromhoutbussen (werkplaatsnummers 9, 4 en 5) en drie Bedfords (wpn 10, 6 en 7). Op de voorgrond links de toerit naar de Nesdijk. Wat bij de rechterfoto opvalt is dat de rijweg, zoals thans op meer plaatsen in het dorp, door middenbermen in afzonderlijke rijstroken is geschei den. Op dit drukke punt is ook het fietspad naar het westen verlegd. Overigens is ook deze foto, genomen in september 1998, al weer historisch: ter plekke wordt een rotonde aangelegd. (Beide linkerfoto's zijn afkomstig uit het archief van Piet Mooij te Bergen; de rechterfoto's werden genomen door Trees Staarink- Bruinsma). 33

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 11