Van de voorzitter Sinds het eerste nummer van de Bergense Kroniek in mei 1994 verscheen, heeft zich haast ongemerkt een verfraaiing voltrokken van de typografische vormgeving van ons blad. Dat geldt niet zozeer voor de omslag, die bleef (bijna) hetzelfde, als wel voor het 'binnenwerk'. Alleen de kenners zal het zijn opgevallen dat de eerste twee nummers door middel van fotokopiëren tot stand kwamen. Bij de toen nog geringe oplage van 500 exempla ren ging dat uitstekend. Zelfs werden er met groot gemak 100 exemplaren 'nagedrukt'. Maar toen het derde nummer werd voorbe reid was het ledental van onze vereniging zodanig gegroeid dat drukken van het blad verhoudingsgewijze goedkoper was dan fotokopiëren. Daarmee werd tevens een stuk kwaliteit gewonnen, vooral wat de weerga ve van de foto's betreft. Maar het nummer van november jongst leden was - wat de layout betreft - zelfs voor de redactie een verrassing. De opmaak van het blad was toen overgegaan in handen van Uitgeverij De Coogh, wiens eigenaar H.J. Min zich verzekerd had van de medewerking van Gustaaf Verburg. Beide Bergenaren heb ben met creativiteit én met behulp van een geavanceerd computerprogramma een lay out tot stand gebracht die herinnert aan de fraaie vormgeving van onze themanummers. We mogen verwachten dat de Bergense Kroniek zich in de komende jaren in een steeds verrassend en vernieuwend uiterlijk aan de leden zal presenteren. De redactie Terugkomend van vakantie vernam ik dat Johan Schilstra onverwachts overleden was. Voor de meesten van ons was dit een enorme schok. Een paar weken gele den heb ik hem nog in het dorp ontmoet en een praatje met hem gemaakt. Binnenkort zou hij een excursie begelei den naar een van zijn geliefde stolpboer derijen. Het heeft helaas niet meer zo mogen zijn. De heer Schilstra was een van de leden van het eerste uur en stond altijd open voor adviezen, die we vaak aan hem hebben gevraagd. Hij had nog vele sug gesties voor onze vereniging en we zullen trachten die in de loop van de tijd te honoreren. We zullen altijd aan Johan Schilstra een positieve herinnering over houden. Als u dit nummer van de Bergense Kroniek ontvangt, heeft u inmiddels ons themanummer 1998 'Bergen in de Bataafs-Franse tijd' thuisbezorgd gekre gen. En het zal u bekend zijn dat dit num mer geheel door eigen leden is samenge steld. Mijn hoed af voor de schrijvers en schrijfsters, en voor de redactie die weer samen met Gustaaf Verburg een mijns inziens interessant themanummer hebben gemaakt. Nog een ander ding moet mij in dit verband van het hart. In de redactieco lofon - dat zijn de gegevens op de eerste bladzijde naast de inhoudsopgave - staat onder andere vermeld dat de 'opmaak' wordt gedaan door Uitgeverij De Coogh. De drijvende kracht hierachter is ons medebestuurslid Henk Min, en wat hij allemaal met betrekking tot de opmaak van dit blad met zijn computer voor elkaar krijgt is, zeker voor mij als computerbegin neling, een groot wonder. Medio 1993 is onze Historische Vereniging Bergen NH opgericht. In november 1993 hadden we onze eerste algemene ledenvergadering in Het Oude Raethuis. Ik herinner me dat nog als de dag van gisteren. En nu in 1998 vieren we al weer ons eerste lustrum. Tijdens de bij eenkomst in november aanstaande zullen we dat op een gepaste, maar bescheiden manier laten blijken. In vijf jaar van de ongeveer 25 oprichters naar een bloeien de vereniging van bijna 1200 leden: daar heeft u als lid toch maar aan bijgedragen. Het is maar dat u het weet! Met onze laatste nieuwsbrief hebben we u laten weten dat het bestuur van mening is dat de algemene ledenvergade ring niet meer in november maar in het voorjaar gehouden dient te worden. Onze penningmeester heeft beloofd dat hij dan de jaarrekening van het jaar ervoor klaar heeft, en we presenteren dan tevens de begroting van het lopende jaar. Om bijna aan het einde van een lopend jaar de jaar rekening te presenteren van het jaar daar voor en de begroting van het volgende jaar, is verwarrend, en vandaar onze keuze. Tenslotte kan ik u meedelen dat ons medebestuurslid Harry van Grol druk bezig is om volgend jaar van de 200-jarige herdenking van de slag bij Bergen in sep tember 1799 iets bijzonders te maken. We hebben de hulp ingeroepen van de gemeente Bergen (of is het dan al de BES?), van de VVV en de Bergense zaken wereld om er gezamenlijk iets moois van te maken. Job Hardeman 2

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 4