Huize 'Elim' M.P. van de Graaf Pension 'Beau Lieu' circa 1904. De gevel droeg sedert de bouw in 1901 een torentje. In de deur staat - ongetwijfeld - de weduwe S. Bouma, eigenares van het pand foto collectie B.l. Min). Het grote huis op de Breelaan hoek Grootland, dat onlangs in de rubriek 'Wie weet...?' werd genoemd (Bergense Kroniek nr. 2, november 1996 en nr. 1, mei 1997) en dat jarenlang de naam 'Elim' in zijn topgevel droeg, heeft een wetenswaardige vroege geschiedenis. Exterieur van de kapel (fotocollectie B.l. Min). Het huis werd in 1901 voor de weduwe S. Bouma gebouwd en droeg het nummer 56. Ze dreef er het familiepension 'Beau Lieu', het eerste pension van Bergen. In 1905 liet ze in de tuin een zomer woning zetten, een smal gebouwtje met een schuin dak en een houten beschieting, dat niet meer bevatte dan een kamer en twee alkoven. Het kwam aan de rooilijn van de Notweg te staan, op grond die in die tijd wellicht tot haar tuin behoorde, maar thans gemeente-eigendom is. In 1909 werd het pand een vakantie- en rustoord voor de zusters diakonessen van de Haagse ziekeninrichting 'Bronovo'. De naam 'Beau Lieu' werd veranderd in 'Elim', zijnde de bijbelse naam van de oase met 12 bronnen en 70 palmen, waar de Israëlieten hun eerste rustplaats von den op hun tocht door de woestijn (Exodus 15 vs. 27). Het gedenkboek 'Bronovo 1865-1990' vermeldt dat de zus ters een vakantiehuis kregen 'in die koste lijke streek, waar volop van bosch en dui nen en zee te genieten valt'. Het zomerhuisje werd ingrijpend ver anderd en ingericht tot kapelletje, met banken en een orgeltje, zodat de diako nessen er hun kerkdiensten konden hou den. Maranatha Begin jaren '20 ontstond in Bergen een groepering van protestanten die geen vrede hadden met de in hun ogen moder ne (lees: vrijzinnige) prediking zoals die in de Ruïnekerk werd gehouden. Deze groepering bestond oorspronkelijk uit zowel hervormden als gereformeerden. Zij stichtten op 5 juli 1922 de Hervorm de Evangelisatie 'Maranatha', een Aramese liturgische formule met de bete kenis: Heer kom! (I Korinthe 16 vs. 22). Hun bijeenkomsten werden gehouden in de kapel van huize 'Elim'. 'Maranatha' nam omstreeks 1930 een eigen kerkgebouwtje in gebruik op de hoek van de Prins Hendriklaan/Dokter Van Peltlaan. Het kreeg de bijbelse naam 'Rehoboth', de naam van de put die Izaak na een twist met de Filistijnen groef en die duidt op ruimte voor groei en ruim hartigheid (Genesis 26 vs 22). De gerefor meerden hadden toen al hun eigen kerke lijke gemeente gesticht (1926) en aan de Dokter Van Peltlaan hoek Emmalaan was onder architectuur van B.T. Boeyinga hun kerkgebouw, de 'Witte Kerk' verrezen, die op 16 februari 1927 in gebruik werd genomen. 22

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 24