c. Monumentenwaarden De erkende monumenten en de monu mentwaardige gebouwen in het gebied zijn beschreven in 'Bergen, dorp vol monumenten' (1975). Op dat tijdstip had den alleen de boerderij 't Sluisje en de Damlandermolen een officiële bescherm de status. Sindsdien zijn ook de stolp boerderijen Wiertdijkje 5 en Voert 3 en 5 onder de werking van de monumenten wet gebracht. Wiertdijkje 5 is momenteel als enige nog in zijn oorspronkelijke functie in gebruik. Niet afzonderlijk beschreven, maar de aandacht waard, zijn verder onder meer de uit het begin van deze eeuw daterende stolp Veerhoeve aan de Oostdorper Veersloot (west) en de voormalige mole naarswoning van de Damlandermolen. Bij de Westdorper Veersloot is uiteraard ook het Sluisje als in aanleg zeventiende- eeuws waterstaatobject van belang. Het is zeer te betreuren dat zijn tegenhanger zo rigoureus is weggeruimd, temeer omdat deze in combinatie met de grondduiker een bijzonder complex van vroegere waterstaatswerken vertegenwoordigde. d. Landschappelijke waarden De landschappelijke schoonheid van de Damlanderpolder is onomstreden. Vooral het gedeelte ten westen van de Damlandermolen is relatief ongeschon den. Het bezit een openheid die niet wezenlijk wordt verstoord door boom singels, zoals dat bijvoorbeeld aan het begin van de Groeneweg het geval is. Deze panoramische werking heeft men op verschillende punten, bijvoorbeeld vanaf De Franschman in zuidwestelijke rich ting, vanaf de Voert naar het Wiertdijkje vice versa, vanaf de Voert richting Damlandermolen, enzovoorts. Zowel voor buurtbewoners als voor toeristen vertegenwoordigt dit open weideland schap een onvervangbaar gemeenschaps- bezit, dat eenzelfde emotionele waarde heeft als de 'plantage' rond het Oude Hof. Het is bovendien het landschap van de schilders van de nationaal vermaarde 'Bergense School'. Niet voor niets hebben zich in Westdorp kunstenaars gevestigd als Gestel, Ch. Toorop, Fernhout, Van Blaaderen, Min, Ponstijn en Van Her wijnen. Ook op de Zuidergeest komen we bekende namen tegen als Colnot sr en jr, Ten Holt, Kouwenaar, Bogtman, Tol, Lucebert en Roland Holst. Zij allen hebben hun inspiratie gevonden aan de rand van bos en polder. Een inspiratie bron die in de Damlanderpolder nog rela tief ongeschonden aanwezig is. Conclusie Uit het voorgaande moge duidelijk zijn geworden, dat de Damlanderpolder en het noordelijk daarvan gelegen gebied grote landschappelijke en cultuurhistori sche waarden bezitten. Dit besef vraagt om een verstandig beheer, waarbij wel het huidige, historisch gegroeide aanzien en karakter als uitgangspunt moeten worden genomen. Moge dit artikel daartoe een kleine bijdrage zijn. Wie weet...? De foto van de villa in een sneeuwland schap die we in het vorige nummer toon den (november 1997, bladzijde 46), blonk niet bepaald uit in duidelijkheid, maar toch wisten enkele leden te melden waar ze staat, namelijk aan de Natteweg 44. De herkenning kwam van de heren J. Hoek stra, S. Schaper, R. Waalewijn en H.J. Min. De foto werd in 1932/1933 in oostelijke richting genomen, ongeveer vanaf de plek aan de Bergerweg hoek Natteweg waar thans de abri van de NZH-bus staat. Het geboomte rond het later gebouwde De Marke onttrekt het grootste deel van het jaar het huis vanaf die richting aan het oog. Als de interessante bijzonderheden die de genoemde heren meldden worden samengevat, komt het volgende beeld naar voren. Dirk Happee heeft het huis in 1911 laten bouwen. Het stuk grond, gele gen aan de Natteweg daar waar het Zakedijkje zich afsplitst, had hij gekocht van A.H.L. Maschmeijer, eigenaar van de kalkzandsteenfabriek aan de Kogendijk. Het weiland op de foto werd in die tijd door Willem en Cor Roobeek van Maschmeijer gepacht. Hier graasde name lijk hun kleine veestapel, bestaande uit enkele koeien, geiten en wat jong vee. De familie Happee bewoonde het huis tot 1943; van 1946 tot 1974 het gezin van J. Hooning met twee kinderen, Ans en Bert. Laatstgenoemde werd bekend als architect. Afzonderlijk noemen we hier de reactie van H.J. Min, die zoals bekend de leiding heeft van de HVB-werkgroep 'Historisch Kadaster Bergen NH'. De gegevens die hij de redactie deed toekomen zijn aanleiding voor een wat uitgebreider artikel over dat deel van Oostdorp door de jaren. We hopen het in een van de komende num mers te kunnen publiceren. Tenslotte... de nieuwe opgave. Wie kan ons bijzonderheden vertellen over de afgebeelde manspersoon met paard. Uw antwoord graag aan het redactieadres, zie voorin het blad. 21

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 23