-'<4 hi JLmk ,-■*> -f^Ê^S^S^^K(^0^ÊiÊISÊSÊk r tf V '- - -? 1 'ƒ-!-• -t eeuw begonnen zich langzaamaan veran deringen af te tekenen, onder andere door intensiever gebruik van de geestgronden als tuinbouwgebied en het ontstaan van meer bebouwing. Dit speelde zich in eer ste instantie vooral af in de 'Mosselen- buurt' alsmede langs de Middengeestweg, de Lijtweg en de Loudelsweg. Rond de eeuwwisseling verscheen ook de eerste 'burgerlijke' bebouwing in de vorm van villa's, atelierwoningen en kleine pen sions. Landelijk vermaard werd het in 1915 aangelegde villapark 'Meerwijk' in de stijl van de Amsterdamse School. Vooralsnog was de bebouwing ruim en voegde zich goed in het groen van houtwallen en bosschages; op een enkele uitzondering na werd de rand van de pol der visueel niet op dramatische wijze aan getast. Ook het feit dat de langzaam vol stromende Zuidergeest (waar opvallend veel 'punthuisjes' verrezen) door het bos De Doorntjes en het Hof gescheiden bleef van de kern van Westdorp, zorgde ervoor dat de ruimtewerking op de rand van pol der en geestgrond min of meer onaange tast bleef. Overigens zal in dit opzicht wel een verzadigingspunt bereikt wor den, nu het laatste decennium vooral langs het Wiertdijkje een bebouwings dichtheid plaatsvindt die niet langer in het groen lijkt te kunnen verzinken. De infrastructuur heeft, ook bij de toenemende verkeersdrukte, nauwelijks verandering ondergaan. De meeste wegen zijn bepuind, bestraat en/of geasfalteerd; alleen de paden in het bos (Verlengde Lijtweg, Verlengde Doorntjes) hebben hun onverharde staat kunnen bewaren. In de oorlogsjaren werd tussen Nesdijk en Sluislaan een verbinding aangelegd, een klein stukje van de oorspronkelijk geplan de randweg waartegen de bevolking zich steeds met succes heeft verzet. Geruime tijd heette deze verbinding officieus Duitse of Damlanderweg; later is hij door de buurtbewoners omgedoopt in Padden- pad. Al zo'n vijftien jaar lang was met inzet van de buurt de paddentrek in goede banen geleid, toen zich in het begin van de jaren negentig grote veranderingen in de polder aankondigden door de vestiging van bollenkwekerijen. Met een beroep op de rechter kon deze ontwikkeling, die behalve het landschap ook de waterkwa liteit, de bodemstructuur en de biologi sche rijkdom bedreigde, een halt worden toegeroepen. De verwerving van een deel van de polder door de Vereniging Na tuurmonumenten was een volgende stap. De toekomst van het gebied is echter onzeker. Grootscheepse plannen voor natuurontwikkeling, zoals die nu ter tafel liggen, zullen immers even ingrijpend voor het landschap zijn als de gewraakte wegaanleg of de teelt van bloembollen. Bovendien zijn nog andere waarden in het geding, vooral de cultuurhistorische. Daarvan geven we een overzicht in de volgende paragraaf. Landschappelijke en cultuurhistorische kwaliteiten a. Archeologische waarden In het afgelopen decennium heeft twee maal een archeologisch onderzoek plaats gevonden aan de westrand van de Dam- landerpolder. Van het Huis Rampen bosch werd een deel van de fundamenten blootgelegd, waarbij ook een groot aantal losse vondsten kon worden geborgen. Het was een noodopgraving; sindsdien is door overbouwing het resterende bodem archief ter plekke grotendeels verloren gegaan. De nabijgelegen 'Boerderij van Ramp' kon nauwkeuriger worden onder zocht, terwijl de resten daarvan na afloop weer werden bedekt en op deze wijze geconserveerd. Beide objecten waren van na de mid deleeuwen en in die zin niet representatief voor de bewoningsgeschiedenis ter plaat se. Dat geldt wel voor de vondsten die bij 't Sluisje zijn gedaan en die zowel betrek- 19

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 21