Toen en nu Op deze foto, die rond de eeuwwisseling werd genomen, zien we Klaas Bruin bij zijn woning aan de Breelaan 130. Klaas rentenierde toen; hij was kastelein geweest van Duinvermaak, dat hij in 1857 als herberg had gekocht. Na Klaas zouden nog drie generaties Bruin eige naar van Duinvermaak zijn: Cornelis (vanaf 1891), Dirk en Kees. Het huisje van Klaas Bruin heeft later verschillende eigenaren gekend: Jan Sprinkelink (1934-1939); Sipke Schoorstra (1939-1943); Siemen Schoorstra (1945-1965), die er een lunchroom met pensionbedrijf stichtte; en A.Jager (1965-1986), die het woonhuis/restaurant enkele malen liet verbouwen en vergroten. Het droeg ooit de naam 'De Kleine Theetuin'. Later werd er Restaurant De Vlieger gevestigd. Vanuit de rechterfoto zal men gemakkelijk de plek herkennen waar de linkerfoto - rond 1937 - genomen werd: halverwege de noordelijke tak van de Jan Oldenburglaan. Het terrein aldaar noemde men 'de Werf'; de dienst Gemeentewerken had er een opslagplaats voor onder ande re stenen, zand en boomstammen, en tevens een werkplaats voor het onderhoud aan gereedschappen, kruiwagens en vuilniswagens. Er stond een houten kantoortje voor de voorman. De werf sloot aan op de achtertuin van Huize Ingeborg aan de Breelaan, maar was langs die kant niet bereikbaar. Tussen de bomen is duidelijk het puntdak van het Parkhotel te zien. De woning links, Jan Oldenburglaan 29, werd lange tijd bewoond door de kleermaker H.v.d. Elsken; op nummer 31, rechts, woonde W.J. Prins, die kruidenier was. De werf werd na de oorlog herschapen tot parkeerterrein, met de sierlijke naam 'Binnenhof'. De foto's op deze bladzijde laten wederom zien hoezeer het dorpsbeeld in de loop der jaren verandert. (Beide linkerfoto's zijn afkomstig uit het archief van Piet Mooij te Bergen; de rechterfoto's werden genomen door Trees Staarink- Bruinsma). 17

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 19