Uit het archief van de familie Leijen C.J.M. Leijen Jacob Leijen, gebo ren te Bergen in 1793, overleden te Alkmaar in 1866. In een 'rode ijzeren kist', in het bezit van de familie Leijen, bevindt zich de correspondentie van Jacob Leijen, broodbakker te Bergen. Gedeelten uit de briefwisselingen, die betrekking hebben op zijn zonen Cornelis en Jan, worden hieronder weergegeven door Cornelis J.M. Leijen, achterkleinzoon van Jacob. In de eerste week van januari 1834 strandt bij Wijk aan Zee het kofschip 'Helena von Papenburg', onderweg met graan van Hannover naar Antwerpen. Wat bezielt Jacob Leijen, broodbakker te Bergen, dat 'hol of Casco' te kopen voor 1700 guldens? Als belegging? Normaal doet men dat in Bergen in grond. Als een nieuw avontuur van onze bakker? Of is het omdat zijn oudste zoon Cornelis niets voelt voor de bakkerij, noch voor de boerderij? Moet hij daarom maar het zeegat uit of is hij net zo avon tuurlijk als zijn vader? Op de avond van 1 februari 1834 raakt het schip weer vlot, nu als de 'Maria Helena'. Het wordt via Den Helder door het Groot Noord-Hollands Kanaal, langs het jaagpad met paarden (kosten dezes 12,50) naar de werf in Alkmaar gesleept. Daar wordt het schip onder toezicht van Cornelis 'opgekaafatert' met nieuw tuig en zeil (230 m2). De herstelkosten lopen op tot 8000. Voor dit bedrag wordt het schip verzekerd tegen een premie van 1 in de zomermaanden en 2% in de winter maanden. Regelmatig komt de 'patroon' uit Bergen met zijn vrouw Maria Beste man bij zoon Cornelis de vorderingen controleren. Ze gaan naar Amsterdam voor 'gerei'. Nieuw besteld ijzerwerk wordt afgehaald in de herberg De Raaf in Alkmaar. Ondertussen heeft Jacob op 17 februari 1834 aan koning Willem I een verzoek schrift geschreven, waarin 'suppliant dezes' zijne Majesteit verzoekt om een zeebrief voor de 'Maria Helena', om met de inbreng van zijn zoon Cornelis kaas uit te voeren en andere waren in te voe ren. Ondanks het feit dat het schip niet in Nederland gebouwd is en dus - volgens de zeewet van 14 maart 1819 - niet in aan merking komt voor een Nederlandse zee- brief, maakt de lage prijs van het casco, vergeleken met de hoge prijs voor het in zeewaardige staat brengen, de 'Maria Helena' eigenlijk een Nederlands schip. De storm was de oorzaak van de stran ding en niet eigen toedoen of schuld. Bij het rekwest voor de zeebrief was een ver klaring ingesloten van de burgemeester van Bergen, H. van Vladeracken, dat 'Jacob Leijen onder Gods Genadige Be scherming, in staat is deze onderneming ten uitvoer te brengen'. In juni 1834 varen ze dan af naar Noorwegen, met aan boord zoon Cor nelis. 'Gezond en Welgemoed' schrijft kapitein Vlaskamp. En met Gods Zegen: 14 augustus 1833 was Cornelis gevormd in de Baane kerk te Alkmaar. 'Hij schikt 14

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 16