klokgevel. Piet Brouwer heeft het schoen makersvak geleerd en is al enige tijd brie venbesteller onder brievengaarder Cornelis Kaandorp. In 1891 heeft hij in de Raadhuisstraat een woonhuis met win kel in huishoudelijke artikelen, naast het pand van zijn vader. In de winkel wordt door de gemeente, in overleg met de inspectie te Hoorn, een kantoortje ingericht, dat wil zeggen met een paar schotjes, wat kasten en planken, en een lessenaartje voor het publiek. Bo vendien een extra raam 'dat in vol doende licht voor ziet en tevens aan het publiek gele genheid geeft voor de aanbieding zij ner telegrammen Met ingang van 30 mei 1892 wordt Brouwer 'toegela ten' voor de be trekking van kan toorhouder en krijgt de vestiging een verbinding met Egmond. Na enig onderricht door een Amster damse 'Commies der Telegraphie der 2e klasse' en na een schriftelijke eedsaflegging kon den Piet en zijn plaatsvervanger - zijn vrouw Jan netje Klaverblad - aan de slag. Zijn jaarwedde werd vastgesteld op 25, die van zijn vrouw op 10. op een of meer plaatsen in de gemeente zogenaamde 'Berichten' aanplakken met de namen van de opgeroepen dienstplich tigen. Deze berichten mochten niet aan het gemeentebestuur worden afgegeven, dat ontving een aantal 'Openbare kennis gevingen' om te laten aanplakken. Brouwer ontving ook wel eens een verkeerd telegram, zoals dat uit Livorno dat bestemd zou zijn voor ene heer P>e.slc,cync/ <j zbcwv-/ van Dirk $roi/wer opvni/aondc e/turch '1 mmuJu Wac hljLcrrn&r /oJcfilr Kanioor Lichl~ varj bovesi 'bcryp/oat-S 1 Jftzufen izulzn ~P ub ticM Plan voor de verbouwing in 1907 van Piet Brouwers woning en winkel. Aan de achterzijde is het nodi ge weggebroken en aangebouwd. Linksachter bevindt zich het nieuwe 'telegraaf- en telefoonkantoor', achterom via de Kerkstraat en een tuin bereikbaar. Het heeft een dubbelwandige 'spreekcel' vanwege de privacy! De panden van Piet Brouwer en zijn vader Dirk Brouwer werden later samengevoegd tot wat thans het Huis met de Pilaren is. Een drukke baan Aangeboden telegrammen geeft Piet Brouwer telefonisch door naar het rijkste- legraafkantoor in Egmond. Ontvangen telegrammen bezorgt hij op de fiets, in Bergen en Schoorl. Soms hebben ze betrekking op de Militie. Voor de bezor ging daarvan bestonden afzonderlijke instructies van de militaire autoriteiten. Een militietelegram moest met spoed worden afgeleverd bij de burgemeester en bij diens afwezigheid bij een wethouder of de veldwachter. Tevens moest Brouwer Kaspar. Hij liet weten dat deze in Bergen niet bekend was en ontving de volgende dag bericht dat het telegram voor Bergen in Noorwegen bestemd was. In maart 1899 werd hem door de directeur van het kantoor in Egmond aan Zee gevraagd wekelijks het element in de microfoon van zijn telefoontoestel met loog schoon te maken vanwege klachten uit Amster dam over de verbinding! In 1899 krijgt hij van de gemeente opslag: als kantoorhouder gaat hij vijfen zeventig gulden per jaar verdienen bij een diensttijd van 9'A uur per dag. Brouwer stelt zich soepel op: hij is bereid 'desge- wenscht ook in den sluitingstijd (dat wil zeggen na 7 uur 's avonds) de telegram men over te spreken ofte ontvangen. In 1902 wordt het telefoonkantoor ook op zon- en feestdagen opengesteld en wel 'van 7'h - 8'A v/m Greenwichtijd'. Op 9 juli 1900 laat het kantoor van de Rijkstelegraaf te Alkmaar Piet Brouwer weten bericht te hebben ontvangen dat 'op 16, 17 en 18 dezer te Egmond-binnen en te Bergen, op 19, 20 en 21 dezer te Petten door de telegraaf compag nie van het corps genietroepen oefe ningen zullen worden gehouden in het tot stand brengen en onder houden der tele- phonische gemeen schap, ten behoeve der kustbewaking' Hem wordt opge dragen 'aan de militaire autoritei ten gelegenheid te geven de in het telephoonkantoor uitkomende mili taire draden met de toestellen enz. der genie te ver binden. In augustus 1904 wijst Brou wer de gemeente raad erop dat zijn bezoldiging en die van zijn vervang ster ver beneden die van zijn colle ga's ligt. Hij be toogt dat kantoor houders met be perkte dienst (5 a 6 uur) in het algemeen 125 tot 150 gulden tractement (plus bestelloon) ontvangen en gemiddeld 400 a 500 telegrammen of min der 'verhandelen', terwijl het kantoor Bergen met doorlopende dagdienst (van ll'A uur) jaarlijks ruim 1400 telegrammen verwerkt, waaronder meermalen van 500 tot 900 woorden. Bovendien zijn jaarlijks minstens 80 a 90 telegrammen in een vreemde taal gesteld. Op 10 oktober 1904 besluit de gemeente zijn wedde tot hon derd gulden te verhogen. Mr. Frits Zeiler vertelt over zijn vader C.F. Zeiler dat deze eens, in spanning over de reserveringen voor zijn Hotel 11

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 13