Piet Brouwer met dochtertje Trijntje in 1902 vóór het pand van kruidenier Ouwel Prins (dat in 1926 zou afbranden). Links de deur van Brouwers winkel in huishoude lijke artikelen, tevens toegang tot het tele gramkantoortje (foto archief Piet Mooij, Bergen NH). M.P. van de Graaf Hoe de telegraaf en de telefoon naar Bergen kwamen De telegraaf werd in ons land geïntroduceerd door de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (HIJSM), die eind juni 1845 Amsterdam en Den Haag door middel van een telegraaflijn verbond: een lijn voor dienstberichten. In 1847 mocht de HIJSM haar 'luchtlijnen' exploiteren voor openbare telegrafen, maar in 1852 besloot de overheid tot staatsexploitatie van openbare telegraafverbindingen. Het duurde tot 1892 voordat Bergen een eigen telegraaf kantoor had. Dit werd echter zeer verwar rend 'rijkstelefoonkantoor' genoemd. De achtergrond hiervan was dat de in 1876 uitgevonden telefoon in ons land als 'klanktelegraaf' werd geïntroduceerd. Men zag haar als een nieuw type telegraaftoe stel: de telefoon werd gebruikt voor het overspreken van telegrammen naar tele graafkantoren. In 1905 werd het Bergens kantoor omgedoopt in 'hulptelegraafkan toor', in 1908 in 'hulptelefoonkantoor' en in 1910, toen het nieuwe gebouw aan de Oude Prinsweg in gebruik werd genomen, was voluit sprake van een post-, telegraaf- en telefoonkantoor, een ptt-kantoor. Jacob van Reenen is in 1885 nauwelijks burgemeester van Bergen of het college van B. en W. correspondeert met 'den Heer Lijn Inspecteur der Rijkstelegraaf' te Hoorn, die om vergunning vraagt 'tot den aanleg van een telegraaflijn door de gemeente Bergen langs den Heerenweg, de Voertweg en verder langs den straat weg naar V/immenum. De telegraaflijn zoude door het Rijk worden aangelegd vanaf het Fort Kijkduin te Helder over Callandsoog, Petten, Schoorl en Bergen om vervolgens aan den telegraaflijn Alkmaar-Egmond aan te sluiten. De lijn zoude moeten dienen voor eene in te stel len kustwacht'. Op 1 september keurt de gemeente raad het plaatsen van telegraafpalen langs de bermen van de gemeenteweg goed en op 4 september wordt naar Hoorn geschreven: Ook het polderbestuur, dat met het onderhoud der weg belast is, heeft daartegen geene bezwaren in te brengen en door de besturen wordt de aanleg dier lijn, langs den Duinweg en Voertweg zon der schadevergoeding toegestaan'. De brief vervolgt: 'Mevrouw van Reenen, eigenaresse der boomen die langs de bermen van den weg staan, waar de telegraaflijn langs loopt, heeft ons ver klaard eene schadevergoeding te verlan gen van Een honderd Gulden voor het afsnoeien der takken die de telegraaflijn belemmeren'. Kennelijk in antwoord op een desbe treffende vraag uit Hoorn delen B. en W. in dezelfde brief mede: 'De gemeenteraad heeft besloten aan den minister geene aanvrage te doen ter verkrijging eener telephoondienst. Aangenaam zoude het ons zijn van UEd. te mogen vernemen of ook evengoed later en na oprichting der lijn een telephoondienst kan worden ver kregen en of het gemeentebestuur voor het rondbezorgen der telegrammen een tarief kan vaststellen, ten einde de kosten op een bode vallende uit te kunnen win nen'. Daarop antwoordt Hoorn dat de tele graaflijn naar de kustwacht geen beletsel zal vormen voor de vestiging van een tele foonkantoor in Bergen. En dat wat het tarief betreft de gemeente de verplichting zal hebben de bestelling van de telegram men binnen de bebouwde kom op eigen kosten te laten uitvoeren. De gemeente oordeelt het niet de geschikte tijd, maar vijf jaar later, in 1890, wijst de directeur van het rijkstelegraaf kantoor in Egmond burgemeester Van Reenen 'op het wenselijke dat in eene zoo bloeiende plaats als Bergen een rijkstele- phoonkantoor worde opgericht'. Een van de voorwaarden is daarbij dat de gemeen te een 'gemeubelde lokaliteit tot uitoefe ning van den dienst' levert en onder houdt. Verder moet de gemeente de kan toorhouder en zijn plaatsvervanger aan wijzen en hun bezoldiging betalen, even als het bestelloon. Wel mag een bestelgeld van hoogstens tien cent per telegram wor den geheven. Als voordeel voor Bergen noemt de directeur dat de telegraaflijn al door het gebied van de gemeente loopt. Voor telegrammen: P.J. Brouwer Uiteindelijk komt dan begin 1892 de tele graaf in Bergen onder de naam 'rijkstele- phoonkantoor'. De geschikte lokaliteit wordt geleverd door Pieter Johannes Brouwer. Hij is 22 jaar en de zoon van de timmerman Dirk Brouwer, die in het pand op de hoek van de Raadhuisstraat en de Kerkstraat woont: het huis met de 10

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 12