voorstellen hoe dat ging? Ik was ook huis baas voor de gemeente en later voor de woningbouwvereniging. Ongeveer zestig tot tachtig huizen moest ik iedere maan dagochtend af. Vier bellen tegelijk bediende ik, het boekje en het geld lagen dan klaar op de trap. Heel vaak hing het touwtje uit de brievenbus en redde je jezelf. Leuke dingen maakte je mee!" Cor grinnikt en kijkt mij ondeugend aan over zijn brilleglazen. "Ik was eens bij iemand die zijn gebit in een pannetje met soda op een petroleum stelletje had gezet om het schoon te maken. Toen ik weg ging lagen alle tan den en kiezen los in het pannetje. Ook heb ik zelfs een oude vrouw meegeholpen haar corset dicht te rijgen. Onderduikers "In 1942 ben ik met mijn gezin aan de Notweg gaan wonen. Door de evacuatie stonden er veel huizen leeg maar omdat ik ambtenaar was hoefde ik niet uit Bergen weg. Eind 1943 kregen wij via voor de kop van Noord-Holland. In de oorlogstijd werd er vaak aan de meters geknoeid. De Duitsers mochten onbeperkt stroom gebruiken terwijl de Nederlanders werden gerantsoeneerd. We hadden toen meters met drie cijfers tot 999. Veel Duitsers verbruikten over de 1000 kWh; als ze er 700 of 900 hadden verbruikt maakten de opnemers er 1700 of 1900 van. Het clandestien verbruik van de bevolking werd hierdoor gedekt en nog door de bezetters zelf betaald. De direc teur van het GEB wist hier echter niets van. Goochelaar In zijn vrije tijd was Cor goochelaar. Hij had hiervoor als ambtenaar dispensatie van de gemeente gekregen. In die tijd mochten ambtenaren namelijk geen betaalde nevenfuncties hebben. Met zijn goochelkoffer achterop de fiets reisde hij de wijde omgeving af, om onder de naam 'Professor Remidol' op te treden. De naam was ontleend aan de crème den wij het huis, woonden met het hele gezin in de garage en kookten in de schuur. Er was toen nog geen gas en riole ring. De VVV Bergen aan Zee (voortge komen uit de Vereniging Paal 33) en de Kust-, Zeil- en Botenvereniging heb ik in die tijd met een paar enthousiaste mensen opgericht. Na 23 jaar fijn gewoond te hebben in Bergen aan Zee zijn we naar de Colnotweg in Bergen verhuisd. In 1957 was ik kassier geworden bij de PEN op het kantoor in Alkmaar. Om streeks mijn 52e jaar begon ik te sukkelen met mijn gezondheid. Het werk vond ik ook niet zo bevredigend meer. Her laatste jaar voor mijn pensioen werk ik ziek en ben toen gestopt met werken. Cor Sijpheer is veertig jaar ambtenaar geweest en vijftig jaar goochelaar. Tenslotte een wijze raad Zijn gezin is verrijkt met veertien klein kinderen en zes achterkleinkinderen. Voor zijn nageslacht heeft hij een verslag gemaakt van zijn oorlogsherinneringen. Linkerfoto: Professor Remidol bezig met een van zijn verba zingwekkende trucs. Rechterfoto: Duo Wijo in actie ffoto's mevr. Jo de Leeuw- Boon). dokter Blok ons eerste jodenkindje Hannie in huis. Wij hebben dertien joden ondergebracht waarvan er drie opgepakt zijn. Het was een zeer spannende tijd. Vanwege mijn werk had ik een 'Ausweis' voor de verboden gebieden, waartoe Bergen aan Zee hoorde. Nu kon ik de stellingen aan het verzet doorgeven en waar het afweergeschut en de schijnwer pers waren opgesteld. Dit gebeurde via een geheime zender die zich in de kelder van het bejaardenhuis Westerlicht in Alkmaar bevond. Zo werd ik vanzelfspre kend tussenpersoon voor het geld, de dis tributiebonnen en de levensmiddelen van de onderduikers. We hadden ook een ille gale drukkerij waar 'De Waarheid' werd gedrukt met ongeveer 1600 exemplaren 'Remidol' (goed voor alles). Hij trad veel op voor de zieke kinderen in Bio- Vakantieoord, en voor de ouderen tijdens de bekende 'Bello Revue' in De Rustende Jager. Van 1945 tot 1962 was hij verbon den aan het Westfriese cabaretgezelschap 'Duo Wijo'; toen zeer bekend. "Voor mijn brood was ik ambtenaar en voor het beleg goochelaar. Van het geld dat ik met het laatste verdiende heb ik grond in Bergen aan Zee gekocht, waar ik in 1953 ben gaan wonen. Op die grond rustte een bouwplicht omdat er veel afge broken was in de bezettingstijd. Ik moest de keus maken tussen de grond doorver kopen of er een huis op laten bouwen. Het laatste heb ik gedaan en ik heb er geen spijt van gehad. In het seizoen verhuur- De titel is 'Belevenissen van een gezin in de oorlogsjaren 1940-1945'. Het is een waarschuwing tegen het opkomend fas cisme en racisme. "Dit mag nooit meer gebeuren! Nooit! Samenvattend: wij hebben elkaar nodig! Er is maar één land, dat is de wereld. Er is maar één volk, dat zijn de mensen. Volgens Cor is hij nu met zijn overuren bezig. Ik hoop van harte voor hem en zijn vrouw dat ze dubbel betaald worden.

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 11