Bergenaren vertellen over vroeger Telepaaih PROF. REMIDOL Trees Staarink-Bruinsma Cor Sijpheer werd op 15 december 1913 in Broek op Langedijk geboren. Hij begon zijn loopbaan als brood- en banketbakker, trouwde in 1937 met Hendrikje Bredewout en kwam in Bergen wonen. Zijn benoe ming tot ambtenaar bij het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf vond in 1940 plaats. Als meteropnemer/incasseerder kwam hij bij talloze Bergenaren over de vloer. Samen met zijn vrouw heeft hij veel voor het verzet betekend. Als waardering hier voor kreeg het echtpaar Sijpheer in 1984 het Verzetskruis uitgereikt. Cor heeft zich voor een groot aantal besturen in Bergen en Bergen aan Zee verdienstelijk gemaakt. De ouderen in Bergen zullen zich hem nog goed kunnen herinneren omdat hij in zijn vrije tijd optrad als goochelaar, telepaat en illusionist onder de artiestennaam 'Professor Remidol. Op de afgesproken tijd bel ik bij de fami lie Sijpheer aan. Een vriendelijk uitziende man doet open en stelt zich voor: "Cor Sijpheer, komt u binen. Mijn vrouw is even boodschappen aan het doen en komt zo terug." Even later horen we de achter deur opengaan. Als de thee is ingeschon ken begint Cor Sijpheer te vertellen. "Onze familienaam is ontstaan door de droogmaking van de Zijperpolder eind 16e eeuw. De Heer en van De Zijp waren hierbij betrokken, vandaar de naam Sijpheer. Mijn vader was timmerman en had in het begin van zijn huwelijk een timmerfabriek in Broek op Langedijk. In Bovenkarspel waar hij later woonde had mijn moeder de zorg voor een marktcafé. Ik ben met mijn oudere zusje opgegroeid en toen ik vijftien jaar was verhuisde ons gezin naar Alkmaar. Bij een bakker in Hem ben ik als leer ling brood- en banketbakker begonnen. Vanwege dienstweigering moest ik ander half jaar als bosarbeider in de Schoorlse duinen werken. In deze periode leerde ik rotonde naar Bergen aan Zee, ben ik een keer in de winter met mijn fiets over de kop geslagen. Al het geld lag rondom me in de sneeuw. De bus naar Bergen aan Zee kwam juist aanrijden. De bus chauffeur Lau van der Oord) zag het gebeuren, stapte uit en heeft samen met mij, onder het toekijken van de passagiers, al het geld uit de sneeuw opgevist. Langs het NoordHollands Kanaal, waar het altijd waaide, zijn al mijn kwitanties een keer weggewaaid. Als de mensen niet thuis waren wist ik precies waar de sleutel lag, of ze lieten de deur gewoon los. Dat is nu niet meer voor te stellen. Een weduwe op 't Woud, Vrouw Castricum genaamd, had weieens geen geld om te betalen. Ik liet dan toch de kwitantie achter en ontving later via de postbode het geld met een sigaar, stin kend naar de kamfer omdat hij bewaard was tussen haar ondergoed. Maatschappelijk werker "Weet je, ik voelde mij in die tijd een Cor Sijpheer in 1935 in Alkmaar op de bakfiets. Cor Sijpheer: "Er is maar één land, dat is de wereld" Op veelvuldig verzoek houdt de Bergense op Dinsdag 6 November a.s. in de kegelzaal van „De Rustende Jager" te Bergen ïeteftiUlUsctie o.a. de telepathische post, het opsporen van voorwerpen, geheime opdrachten enz. Voor serieuze belangstellenden zeer interessant. Toegangsprijs 50 cent -f- belasting Aldus werden de optredens van Professor Remidol in De Duinstreek aangekondigd. soort maatschappelijk werker. Cor kijkt mij aan, zucht even en vertelt dat hij vaak de schouder was waarop de mensen konden uithuilen. Alle fijne en verdrietige gebeurtenissen werden hem dan meegedeeld. "De mensen hadden in die tijd niet zo vlug een psychiater nodig. Er werd beter naar elkaar geluisterd, er was saamhorig heid. Dat hij het een fijne baan vond, straalt nu nog van zijn gezicht af. Geanimeerd ver telt hij verder. "De meters zaten op de gekste plaatsen. Bij de achterdeur, op zolder en in de bed stee. Er lag zelfs een keer een dode opge baard en ik moest de meter opnemen die achter de bedstee was geplaatst. Kun je je mijn vrouw kennen die in de huisartsen praktijk van dokter Blok werkte. In 1937 ben ik getrouwd en kwam ik op de Turf- weg in Bergen wonen waar ik inmiddels een broodbezorgwijk had gekregen. Uit mijn huwelijk zijn zes kinderen geboren, vijf jongens en een meisje, waar van er nog drie in Bergen wonen". Met de fiets over de kop "In 1940 kwam ik in dienst van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf GEB in Bergen. Ik moest maandelijks alle hui zen langs om de meter op te nemen en geld te innen. We hadden toen nog het direct-incassosysteem, wat na de oorlog is opeheven. Hierdoor had ik veel geld op zak. Bij de 'Fransman', de boerderij bij de 8

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 10