Deel van Frankrijk (1810 - 1813) 1810 Al het land ten zuiden van de Waal wordt bij Frankrijk getrokken. Lodewijk doet afstand van de troon, waarna met het Decreet van Rambouillet Nederland bij Frankrijk wordt ingelijfd. Onder gouver neur Lebrun wordt Nederland omge vormd tot een moderne ambtenarenstaal met een sterk centraal bestuur. Het Continentaal Stelsel, de tiërcering en de conscriptie worden nu in alle strengheid doorgevoerd. 1811 Reis van Napoleon door Nederland. Grote armoede onder bevolking als gevolg van de zojuist genoemde maatre gelen. 1812 Veldtocht naar Rusland. In het leger van Napoleon bevinden zich circa 15.000 Nederlandse dienstplichtigen, waarvan er na afloop slechts enkele honderden terug keren. 1813 Aanwijzing 'Gardes d'honneur': 435 zonen van de aanzienlijkste families moe ten dienst nemen met een eigen paard en uitrusting. 16-19 Oktober: Napoleon verslagen in de Volkerenslag bij Leipzig. In november beginnen de Franse troepen zich uit Nederland terug te trekken; er zijn relle tjes in Amsterdam en er wordt een voor lopig bestuur gevormd. Op 17 november vaardigt G.K. van Hogendorp een proclamatie uit waarbij de Prins van Oranje tot 'hoge overheid' wordt uitgeroepen. Samen met Van der Duyn van Maasdam en Van Limburg Stirum nodigt hij de erfprins (zoon van Willem V) uit naar het vaderland te komen. Op 30 november landt de prins in Scheveningen en op 2 december wordt hij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam inge huldigd als soeverein vorst. Literatuur Algemene Geschiedenis der Nederlanden dl. 11, Bussum 1983. A. C. Niemeyer, F.J. Schmit, Vaderlandse geschiedenis voor de opleidingsschool der onderwijzers en onderwijzeressen, Zutphen 1975. FI.P.H. Jansen, Prisma kalendarium, Geschiedenis van de Lage Landen in jaar tallen, Utrecht 1995. Aankomst van de erfprins, zoon van prins Willem V, in Scheveningen op 30 november 1813. (Prent door W.H. Hoogkamer naar H.P. Oosterhuis, foto Nederlands Scheepvaart Museum).

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 7