In kort bestek De vier 'mogendheden' vredig naast elkaar. Van links naar rechts: Russische grenadier, Engelse officier, Franse officier en Bataafse infanterist. Tinnen, gekleurde miniaturen. (Collectie Gemeentemuseum Het Sterkenhuis, Bergen). 1801 Derde Staatsgreep door de Franse bevel hebber Augereau met drie leden van het Uitvoerend Bewind. Vervolgens wordt een nieuwe Staatsregeling, buiten het Wetgevend Lichaam om, aan de kiezers voorgelegd en verworpen. Door de thuis blijvers als voorstemmers te tellen wordt de nieuwe grondwet als aangenomen beschouwd. De nieuwe grondwet voert deels terug naar de toestand van vóór 1795, zodat veel voormalige regenten in hun oude functies worden hersteld. 1802 Vrede van Arniëns met Engeland, waar door de Republiek al haar koloniën terug krijgt behalve Ceylon. 1803 Opnieuw oorlog tussen Frankrijk en Engeland; de Republiek mag zich van Napoleon niet neutraal opstellen en ver liest daardoor wederom al haar koloniën. Bovendien stelt Napoleon hogere eisen, namelijk geld en schepen voor zijn oorlog tegen Engeland. Het Wetgevend Lichaam wil hier niet aan voldoen en tekent daar mee haar eigen doodvonnis. 1804 Napoleon wordt gekroond tot keizer van Frankrijk en onderhandelt in Parijs met de Nederlandse gezant Schimmelpen- mnck over een nieuwe grondwet. 1805 Nieuwe grondwet waarbij praktisch alle macht in handen komt van dc raadspen sionaris Schimmelpenninck. Het Wet gevend Lichaam bezit nauwelijks nog bevoegdheden, omdat Napoleon van een éénhoofdig bewind meer steun verwacht in zijn strijd tegen Engeland. Het Koninkrijk Holland (1806 -1810) 1806 Afkondiging Continentaal Stelsel, be doeld om de economie van Engeland te vernietigen. Omdat Napoleon geen ver trouwen heeft in de handhaving daarvan door Schimmelpenninck, moet deze het veld ruimen. Een Nederlandse delegatie wordt gedwongen Napoleon te 'smeken' zijn broer, Lodewijk Napoleon, aan te stellen tot koning. Op 23 juni houdt Lodewijk Napoleon zijn officiële intocht als koning van Holland. De instelling van het Koninkrijk Holland betekent het einde van de Bataafse Republiek. In november wordt het Continentaal Stelsel van kracht. Lodewijk voert evenwel een nationale politiek met oog voor dc Ne derlandse belangen. Bovendien laat hij oogluikend ontduiking van het Continen taal Stelsel toe en keert zich tegen de tiër- cering (vermindering tot een derde) van de staatsschuld en tegen de conscriptie. 1809 In augustus-december Engelse invasie op Walcheren met als doel de verovering van Antwerpen. Napoleon verwijt zijn broer het verwaarlozen van de verdediging van de landsgrens.

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 6