1797 De Nationale Vergadering verwerpt met grote meerderheid de moeizaam tot stand gebrachte ontwerp-grondwet. In oktober wordt de Bataafse vloot in de Slag bij Camperduin door de Engelse vloot ver nietigd. 1798 Daendels onderneemt in januari (met steun van Franse troepen) een staatsgreep en verwijdert de voornaamste Federalist en uit de Nationale Vergadering. Nu wordt spoedig een nieuwe grondwet aan genomen: de Staatsregeling van 1798. Volgens deze Staatsregeling bestaat er een gekozen Vertegenwoordigend (Wet gevend) Lichaam, dat de leden van het Uitvoerend Bewind aanstelt. In juni onderneemt Daendels een tweede staats greep, waarmee vooral de gematigde Unitariërs aan het bewind komen. Ver volgens worden wettige verkiezingen uit geschreven, waarmee de Staatsregeling van 1798 in werking treedt. 1799 Op 27 augustus landen de Engelse en Russische troepen op de kust van Noord- Holland. De gehoopte volksopstand tot herstel van het oude Oranjebewind blijft uit; na slagen bij Bergen en Castricum worden de invallers gedwongen de aftocht te blazen. 1800 Napoleon Bonaparte wordt Eerste Consul van Frankrijk; de Republiek schenkt Bonaparte 3.000.000 voor zijn oorlogen en weigert verdere subsidies. Toen in 7 795 de Bataafse Revolutie in ons land losbrak, werden overal vrijheidsbomen opge richt Zo ook in Bergen, maar daarvan is geen afbeelding. De tekening toont de boom die op 14 juli 1795 in Zaandijk werd ingewijd. De Bergense vrijheidsboom was wellicht niet zo fraai als die in Zaandijk, maar dat er een gestaan heeft - tot tenminste 1798 - weten we uit een boek met dorpsuitgaven van die tijd (Oud Archief Bergen inv.nr. 69). Het vermeldt dat in 1795 aan Jan Ivangh, die gerechtsbode was maar voor het dorpsbestuur ook andere werk zaamheden verrichtte, een bedrag werd betaald voor 'timmerarbeidsloonen aan den vrijheids boom; en in 1798 diende Steven Karshoff, 'ver ver en glasemaker', een rekening in 'voor het verven van den hoed en vrijheidsboom'. Tekening N.v.d. Meer, foto Rijksarchief in Noord-Holland, Haarlem).

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 5