In kort bestek Aan het eind van de 18e eeuw ontstaan internationale conflic ten, die hun uitwerking hebben op de binnen landse politiek van de Republiek. Als in 1776 de Amerikaanse kolo niën in opstand komen tegen Engeland, onderhandelen Amsterdamse kooplie den met de opstande lingen over een han delsverdrag en wordt de Amerikaanse kaper kapitein Paul Jones met eerbetoon in de Republiek ontvangen. Dit brengt ons land in 1780 voor de vierde keer in oorlog met Engeland. Tijdens deze oorlog wordt de al lang bestaande partij strijd tussen prinsge- zinden en patriotten fel aangewakkerd. Uiteindelijk leidt dit op 18 januari 1795 tot de vlucht van stadhouder Willem V naar Engeland, waar hij in 1806 overlijdt. Maar nog geen twintig jaar later landt zijn zoon op het strand van Scheveningen en wordt daarna als sou- verein vorst ingehul digd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. In die tussenliggende periode wordt het gewestelijk bestuur vervangen door een sterk centraal gezag. Dit beeld weerspiegelt zich in de verschillende onderwerpen, zoals die in dit themanummer voor het voetlicht komen. Het hier volgend overzicht is opgesteld om in al die gebeurtenissen toch de grote lijn te herkennen. 1784 Het verloop van de oorlog met Engeland verzwakt de positie van de Oranjegezin- den ten gunste van de patriotten. Er wor den exercitiegenootschappen opgericht, opdat de burgers 'als vrije Bataven' zelf hun land en rechten kunnen verdedigen. Met de Vrede van Parijs wordt de strijd bijl tussen Engeland en Nederland opnieuw begraven. 1785 Verbond met Frankrijk; de patriotten voelen zich nu sterk genoeg om de macht van de stadhouder aan te tasten. Hem wordt het bevel van het Haags garnizoen ontnomen; voor prinsgezinden worden allerlei plagerige bepalingen ingesteld; Willem V trekt zich terug in Nijmegen. 1786 In Utrecht krijgen patriotten de macht en democratiseren het stadsbestuur. Dit tot schrik van regenten uit de patriottenpar tij: hun macht wordt hier in de kern aan getast. Velen van hen stappen nu uit de patriottenbeweging en de Staten van Utrecht 'bekeren zich' tot de Prins. 1787 De echtgenote van Prins Willem V, Wilhelmina van Pruisen, wordt op weg naar Den Haag bij Goejanverwellesluis tegengehouden door een patriots vrij korps. Zij roept de hulp in van haar broer, koning Frederik Willem II van Pruisen. Zijn afgevaardigde, de hertog van Brunswijk, komt te hulp met een leger van 20.000 man en herstelt de Prins in al zijn waardigheden. Veel patriotten vluch ten naar Frankrijk; het verbond met Frankrijk uit 1785 heeft natuurlijk afge daan. 1788 Alle regenten moeten een eed op de staatsregeling zweren, en de Staten garan deren met de Akte van Garantie het stad houderschap. Met Engeland en Pruisen wordt een verbond gesloten. 1789 Zowel in Frankrijk als in België breekt een opstand uit. In België (de Oosten rijkse Nederlanden) leveren de opstande lingen met wisselend succes strijd tegen de troepen van de Oostenrijkse keizer Jozef II. 1792 Frankrijk verklaart Oostenrijk de oorlog en 'bevrijdt' België, waarbij de Franse troepen tot aan het Hollands Diep opruk ken. Aan deze opmars neemt ook een Bataafs legioen deel onder leiding van generaal Daendels. 1793 Frankrijk verklaart de oorlog aan Neder land en Engeland. Door een tegenaanval is Frankrijk genoodzaakt zijn leger (voor lopig) uit België terug te trekken. 1794 Frankrijk herovert in het najaar België. De Bataafse Republiek (1795-1806) 1795 Pichegru trekt met de Franse troepen ver der over de bevroren rivieren het gebied van de Republiek binnen; stadhouder Willem V vlucht naar Engeland. De Franse troepen worden als bevrijders beschouwd, waardoor elke tegenstand uitblijft. Plaatselijk en landelijk vinden ingrijpende bestuurshervormingen plaats. Met het Haags verdrag presenteert Frankrijk de rekening voor deze bevrij ding: - de Republiek betaalt een oorlogsschat ting van 100.000.000, - Zeeuws-Vlaanderen, Maastricht en Venlo worden bij Frankrijk ingelijfd, - Frankrijk krijgt vrije vaart op onze grote rivieren en een garnizoen in Vlissingen, - de Republiek voedt en kleedt een - tel- - kens wisselend - bezettingsleger van 25.000 man, - ons land sluit een of- en defensief ver bond met Frankrijk. Dit laatste brengt ons land opnieuw in oorlog met Engeland met als gevolg de teloorgang van de over zeese handel en het verlies van de meeste koloniën. 1796 Verkiezing Nationale Vergadering die een grondwet moet maken. In de Nationale Vergadering (126 leden) vormen zich drie partijen: Unitariërs (centraal gezag), Federalisten (gewestelijke zelfstandigheid) en Moderaten (nemen tussenpositie in).

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 4