Lancetten en verlostangen Bergense Commissie van Toezicht een ver klaring van vroedvrouwschap afleggen en tekenen. Zoals gezegd wordt Suzanna ver der in de archieven amper genoemd, waar door we het hierbij moeten laten. Nieuwe tijden In januari 1801 besloot de regering tot het instellen van Departementale Commissies van Geneeskundig Bestuur om de kwali teit van de medische zorg te verbeteren. Bovendien moesten de chirurgijns en vroedvrouwen nu over een diploma beschikken. Het duurde echter nog jaren voordat er een effectieve inspectie was opgezet. In 1804 kwam er weliswaar een nationale wetgeving, maar in Noord- Holland werden pas in 1806 'Departe mentale Commissies van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt' ingesteld. Ondertussen werd in Bergen al in 1804 een nieuw reglement afgekondigd voor de chirurgijn en de vroedvrouw. In artikel 6 van het reglement werd de chi- Titelblad van de Pharmacopoea Batava, 1805, waarin de nieuwe eisen stonden voor de inrichting van de apotheek. rurgijn 'mede onder het opzicht van het gemeentebestuur (gesteld) voor zoverre hij de kranke, geblesseerde en ver minkte onder de gealimenteerd wordende armen te bedienen verbonden is'. Artikel 7 betrof de vroedvrouw, die ook 'mede het gemeentebestuur onderworpen (was), voor zoverre de ingekomen berichten en bekomen extra-informatien van heuren dienst te hunner kennisse gekomen zal zijn Drie jaar later werd in een tweede reglement de vrijheid van de chirurgijn verder beperkt. Hem werd niet meer toe gestaan om zonder advies van de lector 'operaties van eenig belang' te verrichten, op straffe 'zijn admissie als chirurgijn bin nen de jurisdictie voor de tijd van 3 maanden kwijt te raken'. Amputaties van ledematen en operaties van groter belang moesten door de lector zelf worden gedaan, geassisteerd door de chirurgijn. 38

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 38