firn ;:lti Stant, bleef zes jaar les geven. Het salaris was al 132.-.- per jaar. In 1802 werd Stant in Jisp benoemd, waardoor zijn post vacant kwam. Het dorpsbestuur vroeg aan de schoolopziener van het Departe ment van Texel, de heer J. Clarisse te Enkhuizen 'hoedanig zijne gedagten waren omtrent de minst kostbaare en spoedige beroeping van eenen anderen schoolmeester in deszelfsplaats'. Er volg de een briefwisseling met de schoolopzie ner, waaruit blijkt dat het Bergense bestuur niet precies wist hoe het moest handelen bij het benoemen van een nieu we schoolmeester. Nadat de namen van sollicitanten en hun getuigschriften waren binnengeko men, besloot men deze aan de schoolop ziener door te sturen, maar er heerste onzekerheid over het wel of niet door kunnen gaan met het kiezen en benoemen van een schoolmeester. Toch besloot de municipahteit van Bergen over te gaan tot de benoeming van een nieuwe school meester, en de departementale schoolop ziener op de hoogte te houden van de genomen beslissingen. Vervolgens kreeg men echter te horen dat Clarisse eerst alle bewijzen van goed gedrag van de uitgeno digde sollicitanten wilde zien voordat er een benoeming gedaan kon worden. Uit eindelijk ontving de Bergense municipah teit een brief van de schoolopziener waar in hij toestemming verleende tot de keuze van een schoolmeester uit de drie genomi neerden, mits de nieuw te benoemen schoolmeester een examen zou afleggen. Het dorpsbestuur besloot om het toela- tingstentamen voor de sollicitant te laten samenstellen en beoordelen door een commissie die bestond uit kerkmeesters van de Hervormde Kerk en 'schoolarchen, welke thans nog aanwezig (zijn)'. De zo samengestelde commissie verkoos una niem D. Nierop als nieuwe meester voor de Hoofdschool. Er werd besloten om Clarisse hiervan op de hoogte te brengen. De hele procedure tot de benoeming van een nieuwe schoolmeester in Bergen heeft meer dan drie maanden tijd gekost! Dat de nieuwe structuur van departe mentale schoolopzieners een verwarrend en vaak vertragend element voor het bestuur van Bergen vormde, blijkt ook uit de briefwisseling over het ontslaan van de schoolmeester van de school op Het Woud, Bakker in mei 1803, die volgens het bestuur 'geene bekwaamheeden of directie genoeg heeft om zijn post als zoodanig aan waar te nemen'. Eind juli had Clarisse nog geen antwoord gegeven op de klachten van de municipahteit van Bergen over haar schoolmeester. Daarom bleef Bakker zijn post vervullen. Het bestuur moest wachten tot Clarisse eind augustus een missive opstuurde met de lang verwachte toestemming om met het ontslag door te gaan. Tot slot Ondanks alle problemen is er in de jaren na 1795 toch veel ten goede veranderd in het onderwijs te Bergen. Er werden nieu we leesboekjes ingevoerd die veel meer kindgericht waren. Ongeschikte onder wijzers verdwenen van het toneel. Voor de leerlingen zelf zal misschien het feit dat hun meester hen niet meer bij het minste of geringste een draai om de oren mocht verkopen het belangrijkste zijn geweest! De ontwikkelingen in de scho len tijdens de jaren 1778-1808 tonen aan dat de didactische vernieuwingen, gepro pageerd door de Bataafse Republiek, ook in Bergen een rol hebben gespeeld. De botsing tussen de schoolmeester Van Lienen en het dorpsbestuur, de moeizame relatie van de municipahteit met de schoolopziener en de nieuwe reglementen voor de scholen van Bergen zijn allemaal een weerspiegeling van de grote verande ringen die in heel Nederland hebben plaats gevonden. B t ril5 WÈSË Éi 4. Bronnen Rijksarchief in Noord-Holland, Haarlem: Archieven van het Rijksschooltoezicht in Noord-Holland 1801-1857, inv.nrs. 4, 10 t/m 12, 39, 86 t/m 93. Regionaal Archief Alkmaar: Oud Archief van de gemeente Bergen NH, inv.nrs. 10, 55, 314, 316. Literatuur E.P.de Booy, Naar school. Schoolgaande kinderen in de noordelijke Nederlanden in de 17e en 18e eeuw. In: Tijdschrift voor geschiedenis, nr. 94, 1981. N.L. Dodde, Het rijksschooltoezicht in de Bataafse Republiek, Groningen 1968. M.van Reenen-Völter, De heerlijkheid Bergen in woord en beeld, Alkmaar 1948. S. Schama, Patriots and liberators, Revolution in the Netherlands 1780-1813, London 1992. Twee houten schooltassen. De linker met de ini tialen J.d.J. (Jansje de Jong), West-Friesland, T880. De rechter met een scheepje (Collectie Gemeentemuseum Het Sterkenhuis. Foto: Trees Staarink-Bruinsma). y.r i JB», - - :g| 33

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 33