Niet langer als kleine beesten JAN EN K AATJE N, kaatjek, 6 Broer I blijf bij mij. J A N. En dat nu 3 ka at jen. Jadan geef ik mijn pop aan u. j a n Neen Zuslief, hoor de klok reeds Baan 't Is tijdik moet naar fchoo! toe gaar. 9 fi kaatji». Wat zult gij in dat fchoo! toch maaken JAN. Daar ieer ik zulke fclioonen zaaken Die ieder kind verftandig maaken Daar word men een braaf, deugdzaam kind. kaatje». 'k Wil meS —gaan wij,— gezwind, gezwind! HET MEDELIJDEND MEISJEN, ■A-ritjen kreeg van haare Moeder een groot fhik koek, omdat zij zo wel had opgepast blijde niet dit gelchenk, huppelde zij buiten de deur; haare moeder had bevolen, dat zij alles niet in eens moestopëetenmnart'huis komen* de, haar dc helft inoest laaten zien, of dat zij' anders nooit iets weer zou krijgen. iViet lang had zij buiten de delir gehuppeld en gefpeeldof zij vond een arm buurkind bit ter van den honger fchreiêu Antjen fchrei- de ook, van medelijden; ja al krijg ik nooit geen koek meCr," dacht zij, en, vol aandoening, gaf zij het geneele (hik koek aan het arme kind, dat 'er greetig inhapte en zijn' honger 'cr mede ftilde. ASTe Twee bladzijden uit Schoolboekjen van de Nederiandsche Deugden, uitgegeven door de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, Amsterdam 1795. Bibliotheek Regionaal Archief Alkmaar, 55H5). waarbij hem verboden werd om nog ver der te werken. Elf dagen later werd beslo ten om een advertentie voor een nieuwe schoolmeester voor de 'Grootc school' of Hoofdschool in de Haarlemsche Courant te plaatsen. Daarin werd een salaris van 132.-.- per jaar aangeboden, inclusief vrij wonen en verdere emolumenten (gebruik van kaarsen, schoonmaakmateri aal, etcetera). De sollicitanten konden zich melden bij de secretarie van Bergen. Op 31 october was de ruzie tussen Van Lienen en het dorpsbestuur zo uit de hand gelopen dat er een tweemans comité uit Den Haag naar Bergen vertrok om de kwestie Van Lienen te bestuderen. Het comité hoorde eerst dc municipaliteit, daarna de schoolmeester en vervolgens beide partijen samen. De heren uit Den Haag concludeerden dat Van Lienen in het ongelijk stond en dat hij binnen acht dagen een 'request tot onderwerping' moest indienen, anders zou hij gerappor teerd worden aan het Departement van Algemeen Welzijn. Uiteindelijk vertrok er een commissie uit Bergen naar het Hof in Den Haag om steun voor hun zaak tegen Van Lienen te zoeken. Maar de schoolmeester van de Hoofdschool bleef terugvechten. Op 5 november was Van Lienen nog in Bergen, reden waarom het Departe ment van Algemeen Welzijn een boze brief stuurde aan de municipaliteit van Bergen, waarin stond dat er met grote spoed een nieuwe schoolmeester gevon den moest worden. In december vroeg Van Lienen tevergeefs om weer tot zijn post als schoolmeester te worden toegela ten. Er werden nieuwe advertenties in de Haarlemsche Courant geplaatst waarop zes sollicitanten reageerden. Ze legden ieder een getuigschrift over aan de com missie in Bergen die de sollicitanten moest beoordelen, van welke commissie onder anderen een oude schoolmeester van de Hoofdschool, Wildeboer, lid was. Na het afleggen van een examen werd Theunis Stant tot nieuwe schoolmeester gekozen. Maar de zaak Van Lienen bleef door spelen. Hij diende een rekwest in bij de municipaliteit. Hierin claimde hij recht te hebben op een salaris voor de periode dat hij nog werkzaam was geweest als school meester na de eerste ontzeggingsdatum van 25 juni 1796. Na jaren touwtrekken met de municipaliteit kreeg Van Lienen in 1808 gelijk. Hij ontving alsnog zijn ver goeding (traktement met emolumenten) voor de periode van mei tot 19 december 1796, ter waarde van 100.5.2. De schoolopziener versus de municipaliteit De opvolger van Van Lienen, Theunis 32

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 32