Niet langer als kleine beesten Centraal gezag In 1798 stelde de regering in Den Haag een ministerie of agentschap voor 'Nationale Opvoeding' in. De tweede minister, J.H. van der Palm, kwam in 1801 met de eerste Nationale Schoolwet. Deze wet bepaalde onder meer de instel ling van een onderwijsinspectie. Neder land werd in departementen verdeeld met aan het hoofd van ieder departement een schoolopziener. De schoolopziener moest de openbare lagere scholen in zijn district twee keer per jaar bezoeken en een be knopt verslag uitbrengen over de leraar, de leerlingen en het schoolgebouw. Dit rapport werd vervolgens aan de plaatselij ke schoolbesturen gegeven, zodat ze actie konden ondernemen als zaken onvol doende werden bevonden. Er werden ook plaatselijke 'Schoolcommissies' opgericht, welke de departementale schoolopzieners vóór de laatste week van februari, mei, augustus en november moesten informe ren over het gedrag en het onderwijs van de schoolmeester en controleren of het in overstemming was met 'Het Reglement van Orden voor de Scholen in de Bataaf- sche republiek'. Verder waren ze ver plicht aanwezig te zijn bij schoolexamens. Oude en nieuwe generatie Aan de onafhankelijkheid van de plaatse lijke besturen op het terrein van het onderwijs kwam in 1802 een eind en zo ook aan de absolute macht van de school- archcn. Toen in Bergen de schoolarchen gevraagd werd om op 29 juni 1802 bij de benoeming van een nieuwe schoolmeester te assisteren, zagen ze zich verplicht om de toestemming van een inmiddels door de regering benoemd schooltoezichthou- der te vragen voordat ze de gekozen leraar mochten benoemen. De rapporten van de schoolopziener van het Departement van Texel over de schoolmeesters van de twee scholen van Bergen tonen aan dat de schoolmeesters De Schoolmeester. Achter hem de 'plak' en voor de lessenaar een houten schooltas. Bladzijde uit Spiegel van het Menselijk Bedrijf door Jan en Kasper Luiken. IBibliotheek van het Regionaal Archief Alkmaar, 42BI7). Patriottische propaganda tot in het ABC. Prentje bij de B van Burger in Het Vaderlandsch AB Boek door J.H. Swildens, 1781. Het toont een compagnie burgersoldaten die langs het Amsterdamse stadhuis marcheert. De bijbeho rende tekst luidt: 'Burger gy beschermt de Stad. Stel hierin uw eer. Dit moet ieder Burger doen, ook de Grootste Heer'.

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 30