Bergen in de Bataafs-Franse tijd 1795-1813 Voorwoord In kort bestek 4 8 18 26 34 40 56 Themanummer Vrijheid Gelijkheid Broederschap De leden van onze vereniging zullen wel ver rast zijn door de omvang van dit themanum mer, samengesteld door de tweede (en laat ste) werkgroep van het zogenaamde Bootsmanproject. De auteurs, waarvan er twee deel uit maken van de redactie, hebben buitengewoon veel bronnenmateriaal gevon den over een periode die al twee eeuwen achter ons ligt, maar van uitzonderlijke betekenis is geweest voor staat en samenle ving. Met de gevonden gegevens is hard gewerkt om tot vijf boeiende artikelen te komen. Ze vormen tevens een goede inlei ding voor het historisch gebeuren dat vol gend jaar wordt herdacht: de gevechten in onze streek tijdens de nazomer van 1799 van de Bataven en Fransen tegen de Engelsen en Russen. Wellicht is nog maar een deel van onze lezers vertrouwd met de gebeurtenissen die tussen 1795 en 1813 het politieke leven in ons land (en daarbuiten) bepaalden. Daarom wordt in een handig overzicht onder de titel 'In kort bestek' met behulp van jaartallen het geheugen over die periode en over de tien jaren die aan de Bataafs-Franse tijd vooraf gingen, opgefrist. De vijf auteurs hebben lang moeten wachten voordat ze hun werk in druk zagen verschijnen, want al in de winter van 1995/1996 hebben zij hun onderzoek ver richt. Ze worden daarom geprezen voor hun geduld. Ook wordt lof toegezwaaid aan de eind redactie, die voor een niet geringe opgave stond, en aan de grafisch vormgever Gustaaf Verburg. Deze laatste heeft, wederom belan geloos als was hij onze sponsor, het thema nummer zowel wat de omslag als wat het binnenwerk betreft tot een fraaie uitvoering gebracht. De redactie Inhoud Marion Eisma-Donker Bergenaren in hun strijd om het bestaan Roosannie Kromhout Het politieke leven in Bergen tussen 1795 en 1798 Ada Gravina Niet langer als kleine beesten Mignonne Dekker Lancetten en verlostangen John Grooteman Onheil over Bergen Woordenlijst 3

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 2