Het politieke leven in Bergen tussen 1795 en 1798 PUBLICATIE TOT 7EHBETER.ÏNG VAN EEN1GE FOUTEN IN DE EERSTE DRUK VAN HET ONTWERP VAN CONSTITUTIE INGESLOPEN. Gearresteerd by de Nationale Vergadering reprefenterende het Volk van Nederland. den 3 j'uly 1797. Het berde Jaar der baTaafsche vrVhejbi In den HAAG, tet 'sLands Ötukkery ifgfi ingezetenen, niet alleen mannen, maar ook vrouwen en kinderen, en daarvan opgaaf te doen. Die moest uiterlijk 21 oktober 1795 in Den Haag zijn, een en ander in verband met het voornemen om een Algemene Nationale Vergadering bij een te brengen. Deze volkstelling hield verband met bovengenoemde vorming van kiesdistricten. In Bergen vond de verkiezing plaats op 26 januari 1796 in de kerk. Honderd tien stemgerechtigde kiezers brachten hun stem uit voor een kiezer en een plaatsver vanger tot de verkiezing van een afge vaardigde en twee plaatsvervangend afge vaardigden. Bergen en de totstandkoming van de grondwet Op 1 maart 1796 kwam de Nationale Vergadering voor het eerst bijeen onder voorzitterschap van Pieter Paulus. Op diezelfde dag vergaderde de Staten- Generaal voor het laatst. De belangrijkste taak van de Nationale Vergadering was het opstellen van een grondwet. Hiertoe werd vanuit de Vergadering een comité gevormd. In dit comité bleek - evenals in de Nationale Vergadering - grote ver deeldheid te bestaan. Enerzijds waren daar de Unitariërs, die naar een gecentra liseerde eenheidsstaat streefden, ander zijds de Federalisten, die de historische gewestelijke zelfstandigheid wilden hand haven. Daartussen bewoog zich een gematigde groepering, de Moderaten, met de naam 'slijmgasten' bespot, die probeer de de beide standpunten te verzoenen. In het comité dat aan de staatsregeling (grondwet) werkte waren de Unitariërs in de minderheid. Het eerste ontwerp was daarom sterk federalistisch en vond geen genade in de Nationale Vergadering. Nadat het ontwerp in unitarische zin was aangepast werd het in augustus 1797 aan de grondvergaderingen voorgelegd. Op 8 augustus 1797 verwierpen de grondverga deringen de voorgestelde staatsregeling met grote meerderheid. Ook in Bergen brachten op 8 augustus de stemgerechtigden schriftelijk hun stem over het grondwetsontwerp uit. Opge- roepenen gaven door middel van 'ja' of 'neen' hun mening over het aannemen of verwerpen van de ontwerp constitutie; 71 stemmen werden geteld. Helaas is niet bekend hoeveel Bergenarcn vóór of tegen hebben gestemd. Nieuwe Nationale Vergadering Aangezien de periode van anderhalf jaar, waarbinnen de Nationale Vergadering door afkondiging van een grondwet haar werk definitief beëindigd zou moeten hebben op 1 september 1797 zou verlo pen, werd reeds op 1 augustus een nieuwe Nationale Vergadering gekozen. Weer werd een oproep gedaan om een kiezer en een plaatsvervanger te benoemen tot de verkiezing van een afgevaardigde en twee plaatsvervangers voor de Tweede Natio nale Vergadering. In Bergen was de op komst voor deze stemming teleurstellend, slechts 36 stemmen werden geteld. Op I september 1797 begon deze Tweede Na tionale Vergadering haar werkzaamheden. Oproep voor Joost Ivangh om op 8 augustus 1797 zijn stem uit te brengen voor het wel of niet aannemen van de voorgestelde grond wet. Getekend door de secretaris van de municipaliteit J. Ivangh. (Oud Archief Bergen, inv. nr. 27). De BURGER Wordt als apparent-e Stemgerechtigde, ingevolge de Proclama tie der Nationaale Vergadering, van den 2*. Juny 1797, opge roepen tegens Dingsdag den 8 Augustus 1797 des je-, ten A? uur en. j om, conform gemelde Proclamatie, zyne Stem uit te brengen over het aanneemen of verwerpen van het Ontwerp van Confti- tutie, by gemelde Nationaale Vergadering, op den 30 Mcy 1797 gearrefteert, en zulks met Ja of Neen, op die wyze by het Reglement voor de Nationaale Vergadering voorgefchree- Aótum den j 1797^

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 22