door de aristocratie verlamde 'gebouw' opnieuw kracht te geven. Na de staatsgreep van januari 1798 (waarover later meer) kwam aan de invloed van de Sociëteit op het dorpsbe stuur een eind. Het nieuwe bewind wens te geen discussieclubs waarin de staats greep en latere ontwikkelingen uitvoerig werden besproken. Dat zou haar gezag maar ondermijnen. Op 28 februari 1798 ontving men dan ook in Bergen een brief waarin werd bepaald dat 'alle sociëteiten 't zij Orange gezindte, 't zij quasi onder de naam van Gemeene best gezinden, waer teegen de Vrijheid word onderstookt uit malkander moet gaan'. Daarmee was aan de directe volksinvloed op de alledaagse bestuurszaken een einde gekomen. Bergen en de nationale politiek Zoals al even ter sprake is gekomen kon den naar de Vergadering van Provisionele Representanten van het Volk van Holland (de vroegere Staten van Holland en West- Friesland) in Den Haag ook vertegen woordigers van plattelandsgebieden afge vaardigd worden. Bergen, met in 1796 een bevolking van 558 inwoners en een dorpsbestuur van zes leden, was finan cieel en personeel niet in staat iemand naar Den Haag af te vaardigen. Dorpen in de omgeving kampten eveneens met dit probleem. Daarom besloten de municipa- liteiten van Heemskerk, Castricum, Heiloo, Limmen, de Egmonden en Uit geest hun krachten te bundelen. Bergen sloot zich bi) dit samenwerkingsverband aan. In het raadhuis van Castricum kwa men begin maart 1795 afgevaardigden uit de municipaliteiten bijeen. Uit hun mid den werden twee mensen gekozen (gecommitteerden) om in de Vergadering van Provisionele Representanten van het Volk van Holland zitting te nemen en 'meede te werken ter bevordering der algemeene belangen van het Volk van Holland, verbonden aan die van het geheele Bataafscbe Volk overeenkomstig de rechten van den Mensch en Burger en gevestigd op de algemeene Burgerlijke Vrijheid en Gelijkheid'. De steeds wisselende gecommitteerden brachten in de vergaderingen van de zeven dorpen verslag uit wat er in Den Haag ter sprake was gekomen en ten uit voer was gebracht, hetgeen door de afge vaardigden weer aan hun municipaliteit werd doorgegeven. Toch bleef het zenden van gecommitteerden naar Den Haag - zelfs omgeslagen over inmiddels negen dorpen - een dure zaak. Berekend was dat van begin februari tot eind mei 426:-:- was uitgegeven, inclusief briefporto, con ciërge en kosten voor het opmaken van stukken. De samenwerking tussen de dorpen duurde voort totdat 1 maart 1796 een nieuwe vorm van vertegenwoordiging in de gekozen Nationale Vergadering haar intree deed in het Nederlands bestel. De Nationale Vergadering In januari 1796 werden verkiezingen voor leden van een Nationale Vergadering uit geschreven. Deze Vergadering zou de plaats van de Staten Generaal (waarin vanouds alle gewesten van de Republiek waren vertegenwoordigd) innemen en dan het hoogste regeringslichaam zijn. De Nationale Vergadering werd geko zen door stemgerechtigde burgers boven de 20 jaar, zonder onderscheid van gods dienst, die niet bedeeld werden en die een eed van afkeer van het stadhouderschap (dit betekende de uitsluiting van orangis ten) en van de aanvaarding van de volks soevereiniteit hadden afgelegd. De verkiezingen vonden plaats volgens een getrapt stelsel. Er werden 126 kiesdis tricten gevormd, elk van circa 15.000 inwoners. De districten werden verdeeld in 30 grondvergaderingen van gemiddeld 500 inwoners die elk één kiezer of afge vaardigde moesten aanwijzen. Deze 30 kiezers kozen één afgevaardigde met twee plaatsvervangend afgevaardigden in de Nationale Vergadering. Met de voorbereiding van de verkie zing was in Bergen al in juni 1795 begon nen. Op 8 juni kwam tijdens de vergade ring van de municipaliteit in Bergen een plan van de Provisionele Representanten ter sprake tot het formeren van een Nationale Vergadering. Op 2 oktober daaropvolgend stuurden de Provisionele Representanten van het Volk van Holland een rondschrijven waarin verzocht werd een nauwkeurige telling te doen van alle De Nationale Vergadering op het moment dat Pieter Paulus trechts mid den) deze voor gevestigd verklaart. Bijeenkomst I maart 7 796 in Den Haag. In deze zaal zou later de Tweede Kamer vergaderen. IEts door R. Vinkeles, 1800. Foto Gemeente Archief Alkmaar). ê<k'_/

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 21