Het politieke leven in Bergen tussen 1795 en 1798 schout - belast is met de hoge of criminele rechtspraak, waar met lijfstraf kan wor den gestraft. Ook hij werd door de Heer van Bergen benoemd. De municipaliteit besloot, naar aanleiding van de brief van de Provisionele Representanten, op 18 maart alle stemgerechtigde burgers op te roepen 'teneinde bij wijze van stemming een persoon tot voor baljuws ampt verko zen te worden'. Bij die verkiezing werd bij meerderheid van stemmen Joost Ivangh, de dorpssecretaris, gekozen. Van de officiële aanstelling van Joost Ivangh werd 23 maart een afschrift naar Den Haag gestuurd. Een paar weken later, op 22 april, werd van dezelfde Provisionele Representanten weer een brief ontvangen, waarin werd gesteld dat officiële posten in bestuur, administratie en justitie niet mochten worden bezet door mensen die voor de 'gelukkige omwending' aanhan gers van het Huis van Oranje en van de zogenaamde Oude Constitutie waren geweest. Door de municipaliteit werd daarop besloten 'den aangestelden baljuw Joost Ivangh als zodanig niet te erkennen (dus niet als tot bovenbedoelde categorie behorend), en dus bij die aanstelling te blijven persisteeren en daarvan aan de ■vergadering (van de Provisionele Repre sentanten) 't nodige rapport of verslag in te brengen Joost Ivangh (1769-1807) kwam uit een gereformeerde familie, waarvan ver schillende leden een functie in het dorps bestuur hadden bekleed. Zijn grootvader (overleden in 1738) was gerechtsbode. Joosts vader, Willem Lodewijk (1733- 1797), werd in 1769 secretaris en in 1782 tevens schout. In 1793 ging Willem Lodewijk bankroet, waarschijnlijk omdat hij als pondgaarder in gebreke bleef bij de afdracht van de verponding. Joost nam na dit faillissement in de loop van 1793 het schout- en secretarisschap over. Een man met een dergelijke bcstuurs- achtergrond en ervaring kon men slecht missen. Joost bleef dan ook in functie, ondanks zijn politiek verdacht verleden. De Burgersociëteit: invloed op het bestuur De burgerij begon zich in de loop van april 1795 zeer direct met de activiteiten van de municipaliteit te bemoeien. Op 22 april werd er bij het dorpsbestuur een voorstel ingediend tot het oprichten van een sociëteit, in die tijd een groep - meest patriotse - burgers die toezicht hield op het beleid van de municipaliteit en die ook zelf voorstellen inbracht. De munici paliteit besloot zelf niets te doen, maar wel werd het de burgerij vrij gelaten op eigen initiatief een sociëteit op te richten. Spoedig hierna is dit inderdaad gebeurd. In een van de eerste vergaderingen van de Burgersociëteit (17 juli 1795) werd beslo ten twee leden (Gijsbert Pietersz. en Simon Wildebocr) naar de eerstvolgende vergadering van het dorpsbestuur af te vaardigen en daar de volgende eisen in te dienen: 1) dat het luiden van de dorpsklok voor taan ook ten behoeve van de Roomse diensten zal geschieden; 2) dat de Sociëteit van alle handelingen en besluiten van de municipaliteit een kopie zou krijgen. Dat de Burgersociëteit van plan was veel invloed uit te oefenen op het dorps bestuur blijkt ook uit een brief, die door drie gecommitteerden (Gijsbert Pietersz, Simon Wildeboer en Arend Puffius) op 4 augustus 1795 bij de vergadering van de municipaliteit werd ingebracht en voorge lezen. Beginnend met:'De Sociëteit van Bergen onder de Zinspreuk: Wij Leven Vrij als hart en stand Vereend zijn in ons Vaderland vervolgt de brief met wijdlopig te verkla ren dat de Sociëteit niet de indruk wil wekken de municipaliteit de wet voor te schrijven, doch haar werk slechts wil steunen. Dat zij, als alle Sociëteiten, een oogje in het zeil wil houden, is omdat toch dikwijls blijkt dat de oude Oranje geest nog niet overal uit de raadhuizen geweken is. De Sociëteit stelt zich tot doel, zonder vooringenomenheid tegen de municipaliteit, om elkaar 'in de waare rechten en plichten van den Mensch te verlichten en om dit naar ons ver- moogen het onze toe te brengen tot heil van Dorp en Vaderland'. Tenslotte wordt de hoop uitgesproken dat de municipali teit de Sociëteit zal zien als vrienden die ook de hand aan dc ploeg slaan om het

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 20