Van ziekenbarak tot ijsclubgebouw patiënt werd op 27 juni 1919 ontslagen. In de gemeentegids van 1921 staat het adres Kerkedijk 23 nog vermeld als zie kenbarak. Korte tijd daarna, waarschijn lijk rond 1922, werd het gebouw heringe richt voor enkele wooneenheden. Uit constructietekeningen mag worden geconcludeerd dat het, ook gelet op de indeling van de bovenverdieping, een tweedeling was en later een driedeling. In de loop der jaren is het gebouw herhaal delijk aangepast, onder meer door het plaatsen van een dakkapel in 1964. Berger IJssport Vereeniging De Berger IJssport Vereniging (B.IJ.V.) werd op 22 februari 1922 opgericht in café De Rustende Jager door de Bergenaren Piet Blankendaal, Frits Graftdijk, Jacob Swaag Jzn., Jacob van Ekster en Gerrit Kooyman. Als ijsbaan fungeerden de grachten rond het Oude Hof, waar korte-baanwedstrijden en gecostumeerde ijsfeesten werden georga niseerd. De ziekenbarak vlak na de oplevering in 1917. Links bergplaats Ifotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). geplaatst dat het wenselijk is de opper vlakte van de ijsbaan zodanig groot te maken dat deze in aanmerking komt voor wedstrijden van de Koninklijke Schaat- senrijdersbond. De grootte werd circa 2.35 ha. De huursom werd vastgesteld op 100 per jaar. In de winter van 1933/ 1934 kon de baan voor het eerst door de B.IJ.V. en haar leden in gebruik worden genomen. Een gezellige ijsbaan met kantine In 1936 verleende de gemeente een kanti nevergunning voor het gebouw, dat al vóór 1932 door Rens Meijer en zijn vrouw werd bewoond. Al spoedig ont stond de benaming Clubgebouw van de Berger IJssport Vereeniging ofwel het IJsclubgebouw. 's Winters richtte Rens het noordelijk deel (de vroegere vrouwen zaal) in tot een verblijfs- en kleedruimte met een grote potkachel in het midden, en achterin een uitgiftebar voor allerlei dran ken. Bovendien stond dan nabij het gebouw een zogenaamde koek-en-zopie, van het gebouw stonden een koetshuis en een den talloze wedstrijden in schoonrijden en hardrijden gehouden. In 1941 werden er de nationale kampioenschappen hard rijden verreden. Jan Langedijk werd kam pioen ten aanschouwe van circa 7000 toe schouwers. Ook deden onder meer de Bergense hardrijders Jan en Kobus Aker boom aan deze wedstrijd mee. Noodschool en woningen In 1942/1943 werd het gebouw als nood school ingericht aangezien de schoolge bouwen waren gevorderd door de Duitse bezetter. De 6e en 7e klas van de Van Reenenschool huisde onder leiding van meester Beets in de voormalige vrouwen zaal, en in de andere zaal gaven de heren Kamermans en Baretta les aan de ULO- leerlingen. Na de bevrijding, dat wil zeggen vanaf 1947, heeft Leijens bouwwerk weer jaren lang als ijsclubgebouw dienst gedaan, maar de drie delen werden tot 1992 tevens door verschillende gezinnen en alleen staanden bewoond. Ook weer door Rens Meijer en zijn vrouw als beheerders. Na hun vertrek in 1964 bewoonde Cees Wokke tot 1989 het gebouw en fungeerde 's winters als kantinebaas. In 1992 moest de laatste bewoner zijn behuizing verlaten en werd het pand dichtgespijkerd. Onder de slopershamer Op 18 oktober 1994 werd een sloopver gunning verleend voor het gebouw. Daaraan voorafgaande waren er in gemeentelijke kringen diverse suggesties gedaan voor andere functies die het gebouw zou kunnen krijgen. Dit voor Bergen historisch bouwwerk, ontworpen door een bekende plaatselijke architect, mocht echter niet behouden blijven. Na verloop van tijd wenste het vereni gingsbestuur een 'echte' grote baan buiten de dorpskern. Per brief van 23 januari 1932 aan B. en W. geeft de B.IJ.V. aan dat men voldoende gelden bijeen heeft gebracht om een ijsbaan te kunnen reali seren, en men verzoekt het aan het per ceel aan de Kerkedijk grenzende weiland beschikbaar te stellen. Reeds op 30 janu ari daarop antwoordt de gemeente dat men in principe bereid is het weiland te egaliseren. Het raadsbesluit van 1 septem ber 1932 geeft aan dat de B.IJ.V. het wei land mag huren. Hierbij wordt door het gemeentebestuur de kanttekening waar Rens Meijer onder andere warme chocolademelk verkocht. De barak had dus wel een erg goede functie gekregen. Jarenlang, tot in het begin van de jaren negentig, heeft het als clubgebouw dienst gedaan. Het vormde met de vrij beschut gelegen baan een twee-eenheid. Een bekende, gezellige ijsbaan, waarop gene raties Bergenaren hebben leren schaatsen. Er waren drie banen: een binnenbaan voor kunstrijden en voor kinderen (met in het midden de geluidscabine op palen), de middelste baan was bestemd voor offi ciële hardrijdersbaan en de buitenbaan voor schoonrijders en kinderen. Er wer- Bronnen Secretariearchief 1811-1921, inv.nr. 29. Stukken nog over te brengen naar secreta riearchief 1811-1921, inv. nr. 42 en 43. Gemeentearchief 1922-1969, inv.nrs. 421 en 1511. Archief Berger IJssport Vereeniging. Gemeentelijke diensten Bergen. 30

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 8