Piet Mooij I Van ziekenbarak tot ijsclubgebouw veel meer IJspret in de jaren 30 (foto collectie Sport centrum De Beeckl. Ruim twee jaar geleden stond het er nog, het langgerekte, dichtgespijkerde gebouw aan de Kerkedijk, direct links van de oprij laan naar de algemene begraafplaats. Nu een leeg perceel grond met daarop nog onder meer een aantal oude dennenbo men. Bijna aangrenzend het Sportcentrum De Beeck op het terrein van de voor malige ijsbaan. Het gebouwtje, bij veel Bergenaren en regiobewoners bekend als het ijsclubgebouw, was echter niet voor de schaatsliefhebbers gebouwd! Voor zijn eerste bestemming moeten we terug naar de jaren 1914-1918. In de eerste wereldoorlog kwamen ook in gemobiliseerd Nederland vrij veel be smettelijke ziekten voor zoals difterie en roodvonk. Patiënten met dergelijke ziek ten moesten geïsoleerd worden. In een gemeentelijk schrijven van 6 juli 1915 werd aan het Witte Kruis te Amsterdam gemeld dat er in Bergen enkele gevallen van difterie waren geconstateerd. Een zaak van zorg 'met het oog op een dui zendtal vreemdelingen dat zich in deze gemeente bevindt'. Op verzoek van de gemeente stelde de Centrale Gezond heidsraad te Utrecht een houten noodba- rak beschikbaar. Maar al op 29 september 1915 werd aan deze raad meegedeeld dat zich in Bergen geen gevallen van difteritis meer voordeden. Dat de noodbarak wel is gebruikt valt af te leiden uit een lijstje dat de namen van veertien patiënten vermeldt, opgeno men tussen 17 juli en 20 augustus 1915. Het zijn gevallen van zeer lichte aard geweest, die geen epidemisch karakter droegen. Toen de laatste patiënt op 23 augustus ontslagen was, gaf dokter Van Pelt opdracht tot ontsmetting. Motor schipper Kleverlaan bracht de onderdelen retour naar Alkmaar, alwaar de vracht verder per spoor naar Utrecht werd getransporteerd. Waar deze noodbarak precies heeft gestaan kan uit de beschikbare gegevens niet worden opgemaakt. Omdat in die tijd de Nesdijk voor gemeentelijke pro jecten nogal eens in beeld was, is het aan nemelijk dat de barak daar, dichtbij de Bergerweg, heeft gestaan. Permanente ziekenbarak De Inspecteur voor de Volksgezondheid te Utrecht deed korte tijd later het voor stel dat Bergen zelf een permanente zie kenbarak zou bouwen ten behoeve van eventueel toekomstige besmettelijke-ziek- tegevallen. De raad nam dit voorstel over en burgemeester J. van Reenen meldde de inspecteur op 22 november 1915: dat de raad dezer gemeente in zijne vergadering van 8 november l.l. heeft besloten tot den bouw eener inrichting voor het afzonde ren en verplegen van lijders aan besmette lijke ziekten'. Eind 1915 ontving de Bergense archi tect J.C. Leijen de opdracht het gebouw te ontwerpen. De gemeente wilde het ontwerp echter toetsen aan andere in Nederland verrezen ziekenbarakken, zodat wederom - mede om financiële redenen - advies aan de inspecteur werd gevraagd. Wonderlijk is dat genoemde architect 28

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 6