Bergens Harmonie honderd jaar A.A. Veer Verenigingen die de 100 jaar volmaken zijn dun gezaaid... Daarom is het bijzonder dat onze gemeente zich mét Bergens Harmonie mag verheugen in dit jubileum. Als zo'n vereniging in staat blijkt generaties aan zich te binden, is er alle aanleiding de geschiedenis van die vereniging te boekstaven. Gelukkig is dit ook gebeurd: teksten van Dirk Nolson en illustraties van Piet Mooij schetsen de levensloop van de honderdjarige in het boek '1897-1997, 100 jaar Bergens Harmonie'. Onderstaand enkele grepen uit deze bijzondere 'harmonie-historie'. Voor een jubileumboek geen beter begin dan het voorwoord van de burgemeester, gevolgd door de inleiding van de voorzit ter. Al bij het lezen van de oprichtings geschiedenis klinken de namen van ver schillende daarbij betrokken personen ons bekend in de oren. Wellicht omdat het Bergens nieuws van 100 jaar geleden op de voet wordt gevolgd in de Bergense Kroniek, zijn ons de namen van Blanken- daal, Top, Veenhuijsen, Bogtman en Van Hoorn vertrouwd. Samen met enkele anderen stonden zij aan de wieg van 'Bergens fanfarekorps' (de omzetting tot 'harmonie' dateert van 1911). Helaas was dit eerste bestuur geen lang leven beschoren: vóór 1900 moesten zij het veld ruimen voor de toenmalige 'angry young men' met evenzo bekende Bergense namen als Beeldman, Bogtman, Houtenbos, Leijen, Min, Wokke enzo voorts. Opvallend is dat waar in dergelij ke situaties de verzuiling op de loer ligt, deze geen vat heeft kunnen krijgen op Bergens Harmonie. In 1906 wordt de muziekvereniging een eigen vaandel aangeboden door mevrouw Van Reenen-Völter. Zij schenkt dit namens de vereniging Oud-Bergen, waaruit moet worden opgemaakt dat de Historische Vereniging Bergen NH een voorganger heeft gehad waarvan het be staan tot dusverre niet bekend was. Een intrigerend bericht! In 1907 krijgt Bergens Harmonie een beschermheer in de persoon van burgemeester Jacob van Reenen. Een eretitel die ook voor de burgemeesters na hem is weggelegd. Het ontwakend toerisme draagt bij tot een verdere bloei van Bergens Harmonie. Na enkele zomerconcerten in de tuin van De Rustende Jager verrijst op de hoek van de Eeuwigelaan/Komlaan de gemeen telijke muziektent. In 1911 wordt het ter rein rond de muziektent ingericht als muziektuin, met banken en een buffet. Behalve natuurschoon heeft Bergen de tourist nu ook iets te bieden dat het gehoor streelt. Vanaf 1919 erkent ook de VVV dit toeristisch belang en komt met een subsidie over de brug. De viering van het 25-jarig bestaan in Bergens Harmonie in 1917, na twintig jaar muziek. 1922 wordt gehouden in de muziektuin en is een ware Bergense happening. Naast toespraken van burgemeester en bescherm heer J. van Reenen, waren er huldeblijken van het Bergens Mannenkoor, het R.K. Berger Mannenkoor, de Gemengde Berger Koorvereniging en de toneelver eniging Kunst na Arbeid (waar zijn al die archieven toch gebleven?), met een toe spraak van de heer G. Kooyman als 'boschgeest'. In die tijd krijgt Bergens Harmonie het druk! Allerlei optredens zoals bij verlichtingsavond, het bloemencorso, opening Berger Bos, concerten in de muziektuin, enz. enz. Ook in muzikaal opzicht gaat het Bergens Harmonie voor de wind; in 1934 promoveert de Harmonie naar de afdeling Uitmuntendheid. In 1935 neemt Bergens Harmonie het repetitielo kaal aan de Dreef in gebruik, waar men anno 1997 nog steeds oefent. Opvallend is dat nogal wat leden en dirigenten de Harmonie lang trouw blij ven. Zo is de legendarische Coen Bogt man penningmeester van 1899 tot 1959 en hanteert C.J. Admiraal (lid vanaf 1899) van 1916 tot 1946 de secretarispen. Zijn zoon Jan volgt hem op en draagt de pen in 1971 over aan Martijn Zoll. Beekman vervult van 1904 tot 1922 af en toe de functie van dirigent. Daarna wordt hij reserve-dirigent. Tijdens het 60-jarig jubi leum in 1957 wordt er voor het laatst een beroep op hem gedaan. Dirigent Pranger zwaait de dirigeerstok van 1922 tot 1949. En er zijn meer blijken te noemen van trouw aan de Harmonie. De historie van de honderdjarige is, het kan niet anders, een aaneenschakeling van wel en wee. Maar om zo'n periode vol te maken heeft vanzelfsprekend het wel de boventoon gevoerd. Het boek getuigt daarvan met nogal wat groepsfo to's, waarop heel wat oude Bergenaren voor het voetlicht komen. Voor minder dan 20 leveren de boekhandels in Bergen u dit lees- en kijkplezier. 27

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 5