Van de voorzitter Sinds de werkzaamheden aan de Bergense Kroniek begonnen, hebben de redactieleden regelmatig contact met leden en niet-leden van de vereniging om gegevens uit het ver leden over bepaalde personen of gebeurte nissen te achterhalen. Meestal gaat het om détailgegevens die onmisbaar zijn om histo risch verantwoorde artikelen en rubrieken of toelichtingen bij afbeeldingen te kunnen samenstellen. Dank aan deze mensen voor hun behulpzaamheid. Bij dit redactiecontact blijkt in veel geval len met welke passie veel Bergenaren docu mentatie over het verleden verzamelen. Historische papieren en geschriften, druk werk uit vroeger jaren, brochures, almanak ken, tijdschriften, plaatjes, landkaartjes, enzovoorts. De redactie vraagt u zuinig te zijn op deze documentatie en haar veilig te stellen voor de toekomst. Ze kan ooit dienen voor publicaties in onze Kroniek. Bij de vele verenigingen die Bergen heeft (en had) gaat het natuurlijk niet om de pas sie van het verzamelen maar over jaarversla gen, ledenlijsten enzovoorts. Soms strekken de archieven van verenigingen zich over vele jaren uit en vormen de bron voor een boei end aspect van ons dorpsgebeuren. In het artikel over Bergens Harmonie worden er voorbeeldsgewijs vier genoemd met de vraag: 'waar zijn al die archieven toch geble ven?' Als u op enig moment door gebrek aan ruimte of om een andere reden bepaalde zaken moet opruimen, overlegt u dan eerst - via het redactiesecretariaat - met ons. De redactie In het voorjaar werden we opgeschrikt door het nieuws dat onze secretaris Ron Wessels met spoed in een Amsterdams ziekenhuis was opgenomen. Voor ons en voor allen die Ron kennen - en dat zijn er veel - was dit als een donderslag uit heldere hemel. Ron heeft het heel moeilijk gehad en is op dit moment - ik schrijf dit in september - gelukkig weer aan de bete rende hand. We hopen hem weer spoedig regelmatig te zien. Degenen onder u die wel eens in een bestuur van een vereniging of stichting hebben gezeten of dit nog doen, weten wat het betekent als een zeer actieve secretaris, wie niets te veel is en die ook nog alles weet en kan, om welke reden dan ook ineens uitvalt. Ik kan u verzeke ren: dat is een ramp! Gelukkig hadden we de beschikking over ons medebestuurslid Jaap Kroon, die spontaan aanbood om zo goed en kwaad als hij kon de functie van secretaris tijdelijk over te nemen. 'Zo goed en zo kwaad': gelukkig was het alleen maar goed! Vanaf deze plaats: Ron, gauw weer terugkomen, en Jaap, van harte bedankt. De zomermaanden zijn altijd een beetje komkommertijd, maar achter de schermen is toch weer hard gewerkt aan dit nummer van onze Kroniek. Ook zijn we bezig met de voorbereidingen voor ons themanum mer van 1998: 'Bergen in de Bataafs- Franse tijd 1795-1813'. Dit nummer, dat ook weer extra dik gaat worden, en het vorig themanummer 'Bergen rond 1900', doen samen een grote aanslag op onze financiële midde len. Gelukkig heeft de voorman van onze sponsorcommissie, Hans van Marwijk, ons via via in contact gebracht met de VSB Bank, die beschikt over het bekende VSB Fonds. Dit fonds houdt zich speciaal bezig met het steun geven aan allerlei culturele doelen. Het initiatief heeft ons 5000 opgeleverd. Niet helemaal vol doende om het tekort op de twee thema nummers te dekken, maar toch weer een fantastische steun en erkenning voor onze vereniging. Ook enkele schrijvers van het komende themanummer hebben onder leiding van John Grooteman kans gezien sponsors te vinden, die het nu mede mogelijk maken het komende, extra uitgebreide nummer te realiseren. Ik weet dat ik in herhaling val, maar het is toch goed om even vast te stellen dat door de geweldige, belangelo ze inzet van onze redactie en iedereen die daarbij betrokken is, deze mensen in wezen ook steeds bij ieder nummer als 'sponsor' aan te merken zijn. En dan natuurlijk niet te vergeten de leden van onze verzendploeg, die door het belange loze bezorgen bij u van alle HVB-post, ook geweldige continue sponsors zijn. U merkt wel dat als je eenmaal namen en groepe ringen gaat noemen, je bijna tot in het oneindige moet doorgaan om niemand te vergeten en dan nog blijkt... Tot slot wil ik nog even noemen dat de 'Schitstra-tentoonsteiiing' een groot succes was en dat het zeer goed gaat met het project 'restauratie van de oude begraafplaats', uitgevoerd door vrijwilli gers van de Rotary Club Bergen, leden van onze vereniging en de gemeente. Het is echter wel een hele klus! Wist u dat ons ledenaantal dicht tegen de 1200 ligt? Het gaat goed met ons en dat moeten we zo houden! Job Hardeman 26

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 4