Vijftig jaar Bergens vrijwillige brandweer Dick P. Beeldman In de Bergense Kroniek van mei jongstleden werd het Bergens brandweerwezen van de vroegste tijd tot 1947 beschreven. In genoemd jaar besloot burgemeester Huygens het bestaande korps, dat sterk verouderd was, te ontbinden. Het echte elan, nodig voor vrijwilligers met een belangrijke gemeenschapstaak, was na de oorlog niet voldoende herleefd en bovendien moest met verouderd materiaal worden gewerkt. Er kwam reorganisatie en verjonging. Van de vijftig jaren die sindsdien zijn verstreken en waarin veel gebeurde, volgt hier een kort overzicht met enkele hoogtepunten. In 1953 werd door mevrouw E. Blauw 'De Travaat' ten doop gehouden, een commando wagen met de eerste) hoge-drukspuit. Op de foto van links naar rechts: Cor Houtenbos, Teun v.d.Meyden, Jan Wittebrood, Jan Ivangh, Cor van Eyk, Jan Smit, Nic Volkers en Piet Smit. 1947: Een nieuwe start van Bergens vrij willige brandweer onder leiding van com mandant Jan P. Blauw. Chris Meijer, een oud-gediende, was ondercommandant; de korpssterkte bedroeg dertig man, waaron der veel nieuwe en jongere leden. De alar mering gebeurde door een sirene, ge plaatst op het dak van het politiebureau aan de Karei de Grotelaan. Het materieel bestond in die dagen uit een Fordson 'bellenwagen' (een omge bouwd Rode-Kruisvoertuig voor man schappen en onderdelen) en een Engelse motorspuit op een aanhanger met twee wielen, die de door de Duitse Wehrmacht weggevoerde motorspuit verving. Vanaf 1947 werd de spuit getrokken door een dumpjeep en al in juli 1948 kon het korps voor 1600 een Homelight motorpomp met toebehoren aanschaffen. Eenmaal per maand werd met het materieel geoefend. Het jaarverslag over 1947 vermeldt dat er gemiddeld twintig keer per jaar werd uitgerukt voor een brand. Daarvan kwa men er tien voor rekening van Bello, die met het opstoken van de ketel veel bos- brandjes veroorzaakte. In 1950 ontstond brand in een villa aan de Eeuwigelaan: de bliksem was in de rieten kap geslagen. De brand was aanleiding om een brandweer auto met mistblusinstallatie aan te schaf fen. Bij deze blusser wordt water onder hoge druk als mist verspoten, waardoor er weinig waterschade ontstaat. Boven dien verdringt de nevel de voor brand noodzakelijke zuurstof. De installatie kwam pas in 1952, maar intussen waren er nóg twee rieten kappen in brand geraakt, een van de woning van Charley Toorop aan de Buerweg en een aan de Lijtweg. Rieten daken blussen werd wel haast een specialisatie van het korps. In 1955 mochten alle vaardigheden en blus middelen niet helpen: de Oudburger- molen op de hoek Zuidlaan/Schapenlaan brandde volledig af. In de verslagen wordt vermeld dat zich in kap en omhul sel veel scherpe munitie bevond, door de Duitsers opgeslagen, die door de hitte ontplofte. Een sprong naar 1965. Opperbevel hebber is - sinds 1959 - burgemeester L.J. de Ruyter. Jan Blauw is nog commandant en Nic Volkers waarnemend comman dant. Het korps is 36 man sterk en kent opleidingen voor hoofdbrandwacht, brandwacht le en 2e klas en perslucht- maskerdragen. In januari 1969 verlaat Jan Blauw de brandweer en draagt het commando over aan Nic Volkers. Diezelfde maand wordt een ladderwagen overgenomen van Alk- maars brandweerkorps. In 1971 krijgt het korps met de komst van burgemeester J. Ritsema een nieuwe opperbevelhebber. Nevenactiviteiten Voordat het overzicht wordt vervolgd, moet iets verteld worden over het sociale en recreatiegebeuren dat bij de vrijwillige brandweer altijd een grote plaats heeft ingenomen. En niet alleen bij de spuitgas ten zelf, maar ook bij hun ega's. In 1948 werd voor de eerste keer een 'uitje' met de dames georganiseerd en in 1951 richt ten laatstgenoemden een Brandweer vrouwen Vereniging op, een vereniging die nog steeds actief is. Ook was er een brandweervrouwenkoor. In 1949 kwam de brandweer uit het Belgische Ronse voor enkele dagen op bezoek en daarop volgde uiteraard een tegenbezoek. De brandweer nam deel aan de bloemencorso's, de bevrijdingsoptoch ten en vele andere evenementen. Ook werd er menig uitstapje gemaakt en het brandweerzangkoor trad op in bejaarden huizen en voor de televisie. Modernisering Terug naar 1971, naar de professionele verrichtingen. Wat materieel betreft komen er talloze vernieuwingen. Om er enkele te noemen: mobilofoons in de voertuigen (1970), nieuwe persluchttoe stellen (1971), hoge/lage-drukvoertuigen (1973 en 1975), een draadloos alarme ringssysteem (1974), portofoons (1981) en nieuwe verbindings- en alarmeringsap- paratuur (1990). Het cursusaanbod wordt breder. Het accent wordt vooral op hulpverlenings- gebied gelegd. In 1982 wordt voor de eer ste keer een verkeersslachtoffer uit een 42

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 20