ook het grootste deel van het terrein bebost. In 1941 werd De Zandhoeve gevor derd ingevolge een besluit van de Militaire Commandant. In 1945 werd het complex als volkshogeschool in gebruik genomen en in 1949 verkreeg VHS Bergen het terrein met gebouwen in eigendom. In 1965 werd het woonhuis, dat toen in gebruik was als cursusge bouw, aanzienlijk uitgebreid naar ontwer pen van de architecten Tauber en Hoonig. Slaapgebouwen, meer cursusruimte en een eetzaal, met daaronder een entree werden toegevoegd. In 1991 werd de slaapaccommodatie geheel gerenoveerd (Tauber) en in 1995 behoorlijk uitgebreid naar een ontwerp van architect Cornelis de Jong. En zoals een normale onderne mer dat doet: financiering van deze uit breiding met een hypotheek en hard blij ven werken om het allemaal weer terug te verdienen. En dat zal vast lukken, want op dit moment beschikt de Zandhoeve over acht cursuszalen, twee bars, twee restaurants, een nieuwe keuken volgens de allernieuwste richtlijnen (en wensen) die makkelijk 300 maaltijden aankan en van waaruit gecaterd wordt naar 't Oude Hof, 100 hotelkamers (met 150 bedden) en diverse ontspanningsruimten (biljart, fitness). Met buiten een vijver waarin bin nenkort een kunstwerk van Frank Rosen geplaatst wordt. De Zandhoeve wordt - voor zover mogelijk - ecologisch beheerd. Het bete kent niet meer en niet minder dan het creëren van een zo gevarieerd mogelijk gebied (bebossing, flora en fauna). VHS Bergen doet dit in samenwerking met de Bosdienst van de gemeente Bergen, Staatsbosbeheer, Bergens Natuur- en Landschapsbeheer en de Planologische Dienst van de Provincie Noord-Holland. In de loop van de tijd is een wandelge bied ontstaan voor cursisten en gasten die verblijven op de Zandhoeve. In dit gebied is onder andere te zien dat de heide vrijge maakt is, dat bomen geringd worden om onderbegroeiing te bevorderen, zodat spechten en uilen er kunnen leven terwijl takkenwallen het wandelgedeelte op een natuurlijke wijze afbakenen. Sommige stukken grond zijn zo verschraald dat er zelfs orchideeën opkomen. Ook het zeld zame rondbladig wintergroen, pirola, is op het terrein te vinden. Er is zelfs een winterverblijf voor vleermuizen gecreëerd en een bijenkuil voor wilde insecten. Tot slot Het is een genoegen om op dit erfgoed (het zijn er dus twee!) te werken en er zoveel gasten/cursisten van te laten mee genieten. Een ritje op de fiets tussen 't Oude Hof en de Zandhoeve is dan ook echt geen straf. Even afstappen bij de poorten van 't Oude Hof om stil te staan bij de slotzin nen van het gedicht van A. Roland Holst: Eeuwen heeft dit oud oord van stilte onder trotse bomen hoge geslachten toebehoord. Thans mocht het dan zo komen dat Bergen's gemenebest met dit domein kon verwerven het hart van dit kustgewest. Jacob van Reenen's erven droegen het over, opdat ons nageslacht bevroede hier berust onder onze hoede een nooit deelbare''' schat. Nooit deelbaar wil zeggen dat bos en gebouwen in de staat moeten blijven zoals ze werden aangekocht, de familie Van Reenen had veel meer geld kunnen krij gen voor haar landgoed als dit vooraf was verkaveld in bouwterreinen voor bunga lows. Of zoals een raadslid bij de behan deling van de aankoop zei: "De gemeente Bergen heeft zich hiermee voor eeuwig aan de familie Van Reenen verplicht. De aankooponderhandelingen hebben jaren lang geduurd en betroffen niet alleen 't Oude Hof maar ook Kranenburgh, de villa Maesdammerhof en heel wat perce len land. Het was de belangrijkste grond aankoop die de gemeente Bergen ooit heeft gedaan. Bronnen: Gouden Bergen, vijftig jaar gastvrijheid', uitgegeven door VHS Bergen ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan, december 1995. Concepttekst van de omschrijving van de historische buitenplaats Het Hof voor het monumentenregister, door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, juli 1997.

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 19