VHS Bergen: 't Oude Hof en de Zandhoeve hun vermogen in een buitenplaats beleg den. Het gaf hun meer status en een alter natief voor de stad. Om precies te zijn: in 1641 werd Anthonis Studler van Zurck 'beleend' met de hoge heerlijkheid van Bergen. Hij maakte plannen voor de aanleg van een classicistische buitenplaats bestaande uit een groots opgezet rechtlijnig lanenpa- troon waarbinnen een buitenhuis was gelegen. De kaart van Jan Jansz. Dou uit 1640-1650 toont dit aan. Met de Franse filosoof René Descartes wisselde Studler Van Zurck plannen uit over de aanleg van de buitenplaats, die volgens een zeven- tiende-eeuws classicistisch proportiesche ma, gebaseerd op muzikale verhoudingen, werd uitgevoerd (septiemakkoord 15:6:5:4). In 1643 werd begonnen met de uitvoering van de aanleg, waarvan de structuur thans nog in vrij originele staat aanwezig is. Een tekening van 't Huijs van Bergen uit 1652 laat een corps de logis (hoofdver blijf) zien, geflankeerd door twee bouw huizen (bijgebouwen) die een vierkant voorplein omsluiten. Het geheel ligt op een omgracht eiland, dat deel uitmaakt van een reeks van drie. In 1660 werden de twee bouwhuizen voltooid, het hoofdge bouw is nooit gebouwd. Circa 1830 werd het westelijke bouwhuis geheel afgebro ken. Nadat in 1851 de buitenplaats (als onderdeel van de heerlijkheid Bergen) door J.J.H. van Reenen was gekocht, werd het oostelijke bouwhuis in 1852 tot het huidige neoclassicistische pand ver- bouwd. Het herenhuis heeft in deze periode de huidige vorm en omvang gekregen. Naar het schijnt dateert de slangen muur in de tuin van 't Oude Hof uit de periode 1650. Deze kronkelige muren, waarvan er nog enkele in Nederland bestaan, werden gebouwd om fruit te telen. Ze moeten gericht zijn op de zon uit het zuiden. In de kronkels ontstaat een warm klimaat zodat zuidelijke fruit- soorten zoals druiven en vijgen ook in het relatief koude Nederland kunnen groeien en bloeien. Deze constructie werd ook toegepast om méér stevigheid te verkrij gen. Zonder deze 'slangen' zou een muur van grote lengte bij storm om kunnen val len. De muur van 't Oude Hof is 27 jaar geleden gerestaureerd; alleen zijn er geen zuidvruchten te vinden. Conferentiehotel De Zandhoeve (fotografie Aerophoto Schiphol). De Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen (PHB) werkt aan een beheerplan, dat het gehele land goed 't Oude Hof betreft. De bedoeling van dit beheerplan is om zoveel mogelijk van de oorspronkelijke tuin terug te laten komen. Er is gelukkig heel veel bewaard gebleven, zodat het niet gaat om groots ingrijpen, maar eerder om het geheel weer beter tot zijn recht te laten komen. De huidige eigenaar De vooroorlogse stichting tot oprichting van volkshogeschoolwerk in Noord- Holland is na de oorlog omgezet in Volkshogeschool Bergen. In september 1945 betrok de stichting de Zandhoeve en in hetzelfde jaar huurde de Volkshoge school 't Oude Hof, dat nog in bezit was van de familie Van Reenen. Het huis stond leeg en vertoonde duidelijke sporen van de oorlog. De bezetters en bevrijders hadden het in een deplorabele staat achter gelaten. Men begon aan een enorme klus: met weinig geld en veel praktische inzet van cursisten werd gedurende een aantal jaren het huis stukje bij beetje opgeknapt, de moestuin opnieuw ontgonnen en de boomgaard in een sportterrein veranderd. In 1952 kwam 't Oude Hof in handen van de gemeente, die het tot 1962 aan de Volkshogeschool bleef verhuren. In 1962 werden 't Oude Hof en de Boerderij van de gemeente gekocht. De Zwarte Schuur werd daarbij cadeau gedaan en de grond tot het jaar 2062 in erfpacht afgestaan. Kinheim, aan de Breelaan, ook in gebruik door de Volkshogeschool, huisvestte de Europese Volkshogeschool. Met de rui mere mogelijkheden op 't Oude Hof en de uitbreiding van De Zandhoeve (1965) werd afscheid genomen van Kinheim. De Europese Volkshogeschool verhuisde naar Kranenburgh. De Zandhoeve Het terrein De Zandhoeve waarvan Jacob van Reenen, Heer van Bergen, eigenaar was aan het begin van deze eeuw, werd in 1923 verkocht aan de Bergense wethouder J.W. MacDonald. Het grondgebied heeft ruwweg een driehoekige vorm, waarvan de oppervlakte elf hectare bedraagt. De zuidpunt is momenteel verhuurd aan Skiclub II Primo. In 1926 liet MacDonald een woning, een portierswoning (het Voorhuis), een schuur en een garage bouwen naar ont werp van de Haarlemse architect Maurits Plate. In deze tijd werd waarschijnlijk

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 18