VHS Bergen: 't Oude Hof en de Zandhoeve Tilly van der Poel directeur VHS Bergen. VHS Bergen is rechtsopvolger van de Volkshogescholen Bergen met 't Oude Hof en de Zandhoeve), Het Zeepaard Schoorten de vormingscentra Dijk en Duin (Hoorn) en De Haaf (Bergen). Vijf gebouwen vormden de start van VHS Bergen in 1991, rijkelijk veel in een periode waarin voor de zoveelste keer ingrijpend bezuinigd werd door de overheid. Er is rigoureus ingekrompen in personeel en in gebouwen. Dijk en Duin, Het Zeepaard en De Haaf zijn afgestoten en de Zandhoeve is uitgebreid, 't Oude Hof is opgeknapt en geschikt gemaakt voor vergaderingen, eendaagse bijeenkomsten en voor presentaties van bedrijven. De Zandhoeve is exclusief voor trainingen en bijeenkomsten met overnachting. De instelling werkt marktgericht en moet zelf haar cursussen binnenhalen. Opdrachtgevers betalen hiervoor een marktconforme prijs. Op de loonlijst staan 100 personeelsleden, waarvan 30 trainers en 35 mensen in de horeca-afdeling. Voor de oorlog ontstaan uit particulier initiatief, in de jaren '60 en '70 zwaar gesubsidieerd door de overheid, thans functionerend als een zelfstandige onderneming. Het Hof te Bergen, concept van het algehele plan uit 1650 (Anco Wigboldus reconstruavit anno 1966). Wat doet VHS Bergen? In 1991 ontstond na fusie een grote Noord-Hollandse instelling. Onder de overkoepelende naam 'VHS Bergen, vor ming, training en advies' wordt op de Zandhoeve gewerkt voor de meerdaagse trainingen en op 't Oude Hof voor de eendaagse trainingen, bijeenkomsten, con ferenties en vergaderingen. In de Boer derij, ook gelegen op het landgoed 'Het Hof te Bergen' wordt niet meer geslapen, maar kantoor gehouden. De cursusleiding zit er met het cursussecretariaat, de finan- cieel-economische afdeling en de receptie, 't Oude Hof zelf heeft ook nog een deel kantoorfunctie onder andere voor direc tie, planning en managementteam. Het werk betreft opleidingen en cur sussen op allerlei terreinen voor bedrijven en organisaties. Met gerichte aandacht voor vaardigheden, kennis en inzicht als gelijkwaardige componenten. Trainingen, die mensen praktisch en structureel hel pen bij hun ontwikkeling, in de maat schappij, op het werk en in hun sociale omgeving. De deskundigheid is geclusterd onder een aantal noemers: Personeel en Organisatie-ontwikkeling, Leeftijd- en Generatievraagstukken, Mobiliteit en Employability, Medezeggenschap, Plattelandsontwikkeling en Participatie. De aard van de opdrachtgevers is divers: bedrijfsverenigingen, branche organisaties, het bank- en verzekerings wezen, ziekenhuizen, bedrijfsleven, over heden, onderwijsinstellingen, zorgorgani saties, agrarische en natuurbeherende organisaties. Per jaar zijn er zo'n 12.000 gasten/cursisten in Bergen, 1.000 cursus sen/trainingen en 150 bijeenkomsten op locaties elders in het land. 't Oude Hof Al in de Middeleeuwen stond op 't Oude Hof een versterkt 'herenhuis'. De eerste bewoners waren van het geslacht van Haemstede Montigny (1285-1438). Daarna kwamen de families Van Borselen (1438-1507) en Van Brederode (1507- 1568). In 1574 werd het herenhuis door de troepen van Sonoy in de slag tegen de Spanjaarden verwoest. In het midden van de 17e eeuw werd er weer een 'Hof te Bergen' gebouwd door Anthonis Studler van Zurck, een rijke koopman van Zwitserse afkomst, die in het bezit van de Heerlijkheid Bergen was gekomen en zich er vestigde. In deze periode van opbloei en welvaart waren het vooral de kooplieden en regenten die O.? HH HOT Té St.Mf-1 l r. o..i 'Cfft i:-i. i mw R-, just ut et r>j/nr 39

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 17