BOELHUIS In de jaren vijftig gaf Mies tekenles aan kinderen. ontworpen wandkleed. Het was afkomstig van een beroemde Oudhollandse poppen kast. Van de DMC-borduurzijdefabriek uit Parijs kreeg ik een mooie opdracht voor kruissteekpatronen in hun boekjes. Jammer genoeg zonder naamsvermelding. Voor de opdracht en aflevering ging ik twee keer per jaar naar Parijs. Door ver andering van directie raakte ik deze job weer kwijt. Ik corrigeerde in die tijd ook nog tekeningen voor een schriftelijke teke nopleiding van het PBNA. Tien jaar lang heb ik illustraties voor het vrouwenblad 'De Proletarische Vrouw' verzorgd. Ook illustreerde ik kinderboeken. In 1933 ben ik getrouwd en in 1938 in Bergen komen wonen. Ik was, toen ik acht jaar was, met mijn moeder en broer een dagje naar Bergen geweest. We gin gen wandelen in de bossen en met Bello naar zee. Toen zei ik al: 'Hier wil ik wonen!' Over Bello gesproken: als de con ducteur bij het kruispunt van de Breelaan uit de tram sprong om het verkeer te rege len ging mijn broertje, tot grote hilariteit van de omstanders, hem daarmee helpen. In de oorlogsijd werd ik gedwongen op al mijn kleren een ster te naaien. Zelfs met ramen lappen moest er een jodenster op je schort zitten. Er kwam ooit een poli tieagent aan de deur vragen of hij mijn kleding aan de kapstok mocht zien, of er wel een ster op zat. Ook waren er veel geruchten in die tijd. Zoals: je moest emmers met water klaar zetten voor het geval er een bom op de waterleiding zou vallen! Op de Vinkenbaan bivakkeerden Duitse soldaten in barakken. Elke dag kwamen er twee soldaten te paard langs ons huis. De overbuurman liep er dan achteraan om de paardenvijgen weg te halen voor bemesting van zijn tuintje. Eens was er bij de Vinkenbaan een bran dend vliegtuig neergestort. Ik heb het zelf niet gezien, maar het was wel aan mijn kat op de vensterbank te merken. Hij stond met een kromme rug, al zijn haren overeind. Naderhand moest ik voor twee en een half jaar naar Amsterdam evacueren. In 1951 ben ik gescheiden. Voor een dochter van twaalf en een zoon van vier jaar moest ik nu alleen zorgen. In het Dorpshuis gaf ik gratis tekenles aan kin deren. Later aan huis bij mij aan de Notweg werd ik er voor betaald. Toen ik in 1951 lid van het KCB werd waren er nog weinig vrouwen lid. De 'toelatingscommissie' kwam thuis je werk beoordelen! Ik vond het fijn om lid te zijn. Er werd veel georganiseerd. Annie M.G.Schmidt heeft in 1952 in De Rus tende Jager nog een expositie van tien dames-werkende leden geopend. Ter gele genheid van de zeventigste verjaardag van Roland Holst werd - eveneens in de Rus - het Roland Holstfonds opgericht. Dit fonds was ter ondersteuning van de kunstenaars. Godfried Bomans en Simon Carmiggelt waren ook aanwezig. Iedere week was er kunstmarkt op het Plein. Ik stond daar met tekeningen tus sen Henk van den Idsert, Ans Wortel, Nico Berkhout en anderen. Er werd toen goed verkocht" Mies vindt het fijn in Bergen te wonen. De natuur, het gezellige boodschappen doen en natuurlijk op een terrasje zitten. "Je kunt de mensen dan goed bestuderen, want dat heb je nodig om goed te illustre ren. Ik heb een illustratief geheugen. Vroeger ging ik elke dag bij De Pilaren koffie drinken. Roland Holst zat dan altijd voor het raam". Er hangt van Mies nog een tekening van de nieuwbouw van de servicefalt Frankenstate in de Pilaren. Het schilderij heeft - met extra verlichting - een ereplek- je in het restaurant gekregen. Over de bouwkunst heeft Mies een uitgesproken mening; het postkantoor noemt ze een 'jeugdzonde van Berlage'. Aan het einde van het gesprek besluit Mies met de opmerking: "Tekenen is spreken en schrijven tegelijk (vervolg van bladzijde 35) vlammen spoedig gebiuscht, doch niet dan ten koste van ettelijke brandwonden aan diens handen, ten gevolge waarvan hij een paar dagen zijne gewone bezigheden niet kon verrichten.» te BERGENop COSTDORP, ten sterfhuize van den heer DIRK DE WAARD Jz., op Woensdag 27 Oc- tober 1897, voormiddags procies 8 nur, van: 14 Puik beste Kalfkeeien, 5 dito Geldekoeien, 4 Kal veren, 1 brnin Ruinpaard, 8 jaar, 1 zwart Merriepaard, 5 jaar (beiden mak voor allen stoom en ving bjj den weg), 20 Schapen mot 1 Ram, 1 vet Varken, 2 jonge Zengen, 18 Kippen en I-Iaan, Kap wagen en Kar op veeren, 2 'Boe renwagens met toebehooren, Driewielde Kar, Ierbak, Kruiwagen, Zontkisten, Karn, Melkwagentje met Karn, Room vaten, Pekelbalies, Kaasborden, 34 Commissie Zet ters en 4 Makers, kleine Zetters on Makers, Vlootjes, Melkemmers, Weivaten, Kaastobben, Ploegen met Egge, Tnigen TakkebossenBrandhout, PaleD, enz., eénige Boeren- en Bouwgereedschappen, ongeveer 90000 pond best gewonnen Hooi, eene partij Haver;- en Roggestroo. Benevens Huisraad en Inboedel, waaronder 5 veeren Bedden met toebehooren, nieuwe Naaimachine enz. Notaris TOP. Op de plaats, die midden in hot dorp is gelegen, is geene gelegenheid tot uitspanning. 17 december «Van bijna alle huizen in deze gemeente wapperde den 15 de vaderlandsche drie kleur. De ingezetenen brachten daardoor hulde aan hunnen burgemeester, den heer J. van Reenen, die dien dag 12"2 jaar zijn ambt vervulde. Ook ten raadhuize wenschte men dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. In de toepasselijk ver sierde raadkamer getuigde de gemeente raadszitting ook in de eerste plaats van eene hulde aan den voorzitter. De oudste wethouder, de heer J. Leijen, complimen teerde den jubilaris, waarna de heer W. Veenhuijsen onder eene toepasselijke rede namens den gemeenteraad en eenige beambten een keurig portret-album op standaard, versierd met het in zilver bewerkte wapen van Bergen en voorzien van de namen der gevers den jubilaris aan bood. Ook onderscheidene ingezetenen maakten ten raadhuize hunne opwach ting.» 29 december «Den 2 januari 1898 zal het 40 jaren gele den zijn, dat Jan de Nijs alhier bij den heer Van Reenen als houthakker in dienst trad. In elk van die 40 jaren heeft hij menigen boom doen vallen en hij hoopt dat nog lang de slag zijner zware bijl in de Bergerbosschen moge klinken.» 37

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 15