Bergenaren vertellen over vroeger Trees Staarink-Bruinsma Mies Bloch: "Tekenen is spreken en schrijven tegelijk" Mies Bloch is geboren op 16 mei 1907 te Amsterdam. Haar beroep is tekenares. In 1938 is ze in Bergen komen wonen. Ze werd bekend door het ontwerpen van kruissteekpatronen voor het damesblad Margriet. Sinds 1989 verblijft ze in het verpleeghuis Oudtburgh. Ongeveer vijftien jaar geleden heb ik Mies Bloch gefotografeerd voor het fotoarchief van de gemeente Bergen. Ze was toen nog volop aan het werk. Op de piano stond een kinder portret dat ze met artistieke hand aan het voltooien was. Op de tafel voor het raam lag een wandkleed op haar aanraking te wachten. Haar twee katten maakten de met een pot kachel verwarmde kamer nog gezelliger. Nu zit ik met Mies voor dit interview aan de tafel in de huiskamer van Oudtburgh. Overal aan de wanden hangt werk van haar. Mies haar ogen twinkelen, ze heeft er blijkbaar zin in en begint te vertellen. "Ik ben in Amsterdam geboren en van joodse afkomst. Mijn moeder was onder wijzeres en mijn vader had een groothan del in schoenen, die later uitgroeide tot de schoenenfabriek Bloch en Stibbe. Mijn ouders kwamen allebei uit een groot gezin. Zelf had ik alleen maar een oudere broer. Toen ik vier jaar was ver huisden we naar Rotterdam. Ik kan niet zeggen dat ik een leuke jeugd gehad heb. Mijn moeder begreep mijn kunstzinnige aanleg helemaal niet. Op driejarige leef tijd was ik al aan het poppetjes tekenen. Vooral poppetjes die lachten boeiden mij. Van mijn vader hield ik veel. Maar toen ik vijf jaar was overleed hij. Het was een geestige man. Als ik stout was geweest mocht ik hem geen vader noemen, maar 'mijnheer Lampepit'. In plaats van 'loop naar de maan' zei hij altijd: 'Vlieg in de hoogte en verander in een bos stro'. In Rotterdam ben ik op de Rijks-HBS voor meisjes geweest. Door een longont steking kon ik deze school niet afmaken. Ik ben toen met mijn tante naar Genua gegaan om wat aan te sterken. Hierna volgde ik de opleiding voor tekenlerares in Amsterdam. Het gebouwtje waarin we les kregen stond toen in de tuin van het Rijksmuseum, tegenover het Zuiderbad. Mijn M. O.-tekenen behaalde ik daarna. Vanwege ordeproblemen heb ik nooit les gegeven. In 1929 ontwierp ik de eerste kruis steektekening voor het damesblad 'De vrouw en haar huis'. Met succes! Spoedig kwamen de volgende opdrachten. Het was veel werk, want elke kruissteek moest ook nog in kleur aangegeven worden en alles moest wel kloppen. De ontwerpen hadden vaak met de wisseling van de jaargetijden te maken. Voor het blad Margriet ontwierp ik vier patronen per jaar en was daar het hele jaar mee bezig. Gelukkig had ik tus sendoor nog andere opdrachten. Familiewapens, merklappenstambomen en kalenders. Weet je, op Paleis Soestdijk hing in een kinderkamer een door mij Mies Bloch omstreeks 1982 aan het werk in haar woning aan de Notweg (foto Trees Staarink- 36 Brumsma).

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 14