Harddraverij Bergens Nieuws 100 jaar geleden te BERGEN, A.A. Veer Berichten voor u opgezocht in de Alkmaarsche Courant van 1897, juli t/m december Steeds opnieuw is het een genoegen via de krant van honderd jaar geleden een blik te werpen op de gebeurtenissen en gebruiken in ons dorp die door de toenmalige verslaggever als op te tekenen nieuws werden beschouwd. Jammer dat gewoontes zoals het op 7 september genoemde prijstonknuppelen en het dragen van het belachelijkste costuum zijn verdwenen. Alhoewel dat laatste... En natuurlijk treffen we op 20 oktober de gebeurtenis aan die we dit jaar met een honderdjarig jubileum vieren: de oprichting van 'Bergen's fanfarekorps'. 30 juli «In de algemeene vergadering der Ver- eeniging "Hulp in Nood", alhier werden tot bestuursleden herbenoemd de heeren P. Hilbrand en T.A. Rusch. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken, bleek uit het verslag van den penningmeester, dat de ontvangsten dit half jaar bedroegen: van donateurs en donatrices 186,25; contri butie etc. 219,90. Uitkeeringen wegens ziekte werden gedaan tot een bedrag van 143. De Vereeniging telt thans 94 contri- bueerende leden en 103 donateurs en donatrices.» 4 augustus «De heer A. Maschmeijer Jr., die zich uit liefhebberij op de pyrotechniek toelegt, gaf in den avond van den 1 alhier geheel belangeloos proeven van zijne bekwaam heid op dat gebied. Op een stuk weiland van de wed. van Dam werd een volledig vuurwerk door hem afgestoken, blijkbaar zeer ten genoegen van de talloos vele kij kers. Ofschoon niet alles geheel tot zijn recht kwam, wat waarschijnlijk aan vocht moet worden toegeschreven, moet toch erkend worden, dat het geheel handig en flink in elkander was gezet.» 6 augustus «Men merkt ons op, dat het vuurwerk, waarvan wij in ons laatste nummer mel ding maakten, niet door den heer Maschmeijer Jr. alleen, doch in vereeniging met den heer Cramer van Amsterdam, ver vaardigd werd.» op MAANDAG 23 AUGUSTUS a.s., 's middags 3 nnr door paardeu van zessen klaar bereden onder den man welke geen hooger prijs dan 100 galden ge wonnen hebbenom prijzen van AO20 en 5 gulden; de loting zal plaats hebben precieB ten 2 are, bij den heer P. HILBRAND alwaar de paarden dan aanwezig moeten zijn. HET BESTUUR. 18 augustus «Onder zeer vele blijken van belangstel ling, achting en toegenegenheid, herdacht den 15, de heer Koevoets, pastoor alhier, den dag, waarop hij vóór 40 jaren tot priester gewijd werd. Het geheele dorp was in vlaggendos; kerk en pastorie waren eenvoudig doch smaakvol versierd. Ook den armen werden dien dag niet vergeten, terwijl tevens als bewijs hoezeer deze pas toor een voorstander van verdraagzaam heid en welwillendheid is, kan dienen, dat door den jubilaris eenc belangrijke som is geschonken aan de diaconie der ned.herv. gemeente alhier.» Op 15 augustus 1897 herdacht pastoor F.A. Koevoets dat hij veertig jaar priester was. Zie het bericht van 18 augustus. Op de foto zien we hem twee jaar later, op 3 juli 1899, toen hij 25 jaar pas toor van de HH. Petrus en Paulusparochie was. De kerk (in gebruik van 1867 tot 1923 en voor ganger van het huidige gebouw) was ter gele genheid van het jubileum feestelijk versierd (foto archief Piet Mooij, Bergen NH). 29 augustus «De heer M. Goude alhier is den 26 te 's- Gravenhage geslaagd voor het examen middelbaar onderwijs (Duitsch) Acte A.» 1 september «Ter gelegenheid van de kermis werden hier de volgende volksvermakelijkheden bij den kastelein P. Hilbrand gehouden: Op 1 September zal een CURSUS geopend worden voor Meisjes boven de 15 jaar, die de school voor M. U. L. O. gevolgd hebben. Die cursas daarfc 11/2 jaar .en omvat het onderwijs in de volgende vakken Teekenen handnaaien machinenaaien mazen stoppen, verstellen, knippen, bordaren, costaainnaaien,' koken, hnishondon, wasscben en strijken. Ueergeld voor den cnrsas voor 1% jaar f OO, Gelegenheid tot aangifte op Maandag 2 Angns- t a s 1 8 9 7, van 24 uar ten haize van' Mevroow VAN REENEN—VöLTER, Oodegracht 183. Prijstonknuppelen, door jongelieden uit de gemeente, 24 deelnemers. Hiervoor werden 9 prijzen toegekend, die respectie velijk behaald werden door: A. Burger ing, N. Weijers, J. van Wonderen, J. Min, J.C. Leijen, C. Admiraal, A. Burgering, J. Min, J. van Wonderen. Prijzen voor het belachelijkste costuum werden hierbij toe gekend aan: J. Morsch, W. Ellis, H. Schouten, G. Briefjes, B. Wokke, C. Roosloot. Harddraverij met bokken 6 deelnemers. Prijzen achtereenvolgens: C. Leijen, Jac. Oldenburg, D. Völter.» 20 oktober «Door den steun van zeer vele ingezetenen en enkele andere belangstellenden is het mogelijk geweest alhier een fanfarekorps op te richten van aanvankelijk tien leden. De vereeniging zal den naam dragen van "Bergen's fanfarekorps". De leden hebben tot bestuur gekozen de heren L. Top, C. Meijer, W. Veenhuijsen, P. van Hoorn en J. Oldenburg, die welwillend deze benoe ming hebben aangenomen. Als directeur "I TRAMOMNlBUS-DIENST Alkmaar. Her gen. DiEmiHEeEMxe. Van Alkmaar Zondags van Bergen 11.30, 2.30. 5 uur. 1.—3,45, 8 uur. Dinsdag, "Woensdag en Donderdag, 1.--, 6.30. 3.45, 8.--„uur. 13^* 15 minatsn voor het vertrek van, Alkmaar afrijden van den Achterweg langs de Kanaalkade en Geesteraio gel. Staanplaats door do gemeente toegestaan, voor het Café »de Nachtegaal te Bergon Café »de Raa iende Jager" en »Dainlnst." van het korps treedt op de heer P. Reidel, als mede- of vice-directeur de heer J. de Boer.» 17 november «Door onvoorzichtigheid bij het aanste ken eener petroleumlamp geraakte de vorige week bij den heer M. alhier de lam- pekap in brand, die brandende op de kap van een pianolampje viel, hetwelk mede vlam vatte. Dank zij der tegenwoordigheid van geest van den aanwezigen pianostem mer, den heer IJ. van Alkmaar, werden de lees door op bladzijde 37) 35

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 13