Grenspalen tussen Bergen en Egmond Bronnen Mr. J. Belonje, Grenspalen in Hollands Noorderkwartier, in: De Speelwagen, 1951, blz. 271, 275, 306, 308-312, Dr. H. Schoorl, Het kladboek van een adspirant-landmeter en de kustafslag bij Egmond aan Zee sedert 1665, in: Alkmaars Jaarboekje jrg. 4 (1968), blz. 27-34. W.J. van den Berg, Egmond op de grens, in: Geestgronden, jrg. 1 (1994), nr. 1/2, blz. 22 en 23. P. Boer, De voormalige gemeente Wimmenum, in: Alkmaars Jaarboekje jrg. 2 (1966), blz. 68-74. A.M. Schoonderwoerd, Grenspalen in de gemeente Bergen N.H., ongepubliceerd manuscript gedateerd 20 april 1971, blz. 1 t/m 5 (met aanvulling over verwijdering grenspalen van de gemeente Bergen N.H. uit het gebied bij Alkmaar, gedateerd 1 maart 1972). Frits David Zeiler, Hoog en Vrij, Schoorl, 1986, blz. 86 t/m 89. Mr. R. van Vleuten, Kinderkoloniehuizen en Grenspalen, ongepubliceerd manu script, gedateerd maart 1989). Notarieel Archief Alkmaar, inv. nr. 595, Acte Notaris Pieter Groen dd. 20 augustus 1759. Oud archief gemeente Bergen NH, inv. nr. 352. Archief heerlijkheid Wimmenum 1409- 1850 (in kopie), aanwezig in het Rijksarchief te Haarlem. Acte (kopie) van 2 aug. 1597 uit de Historische Bibliotheek van Jan Lute te Egmond aan den Hoef. zuidzijde staat de letter G en op de noordzijde de letter P. Volgens Belonje is dit gewoon de afkorting van Grens Paal, een aanduiding die ook op topografische kaarten te vinden is. - Paal nr. 5: over het voorduin heen von den we nog een 50 cm hoog voetstuk van een grenspaal. Geen Namense paal, want er was grind zichtbaar op het breukvlak. - Paal nr. 6, 7 en 8: verder de duinen in vonden we op de grenslijn nog drie betonpalen, waarvan één met blootlig gend betonijzer. (Aan onze tocht werd toen door een ijverige toezichthouder vriendelijk doch beslist een einde gemaakt, maar ongetwijfeld staan er ver der naar zee ook nog grenspalen). - Paal nr. 9: een grenspaal op het strand. De eerst bekende (houten) grenspaal werd in 1556 door Reynout III, heer van Brederode, op het strand gezet op de grens tussen de heerlijkheid Bergen en het graafschap Egmond. In het heerlijkheids archief van Wimmenum bevindt zich een acte gedateerd 2 augustus 1597, opgesteld door notaris J. Thomasz, waarin beschre ven wordt dat op 17 september 1585 'opte strange aldaer beneffens heelduijnen gestelt is als een scheijt vande strangvon- derie' een houten paal 'met een kruijs wel diep inder aerde begraven ende aen alle vier hoecken beslagen met een yseren bant ende boven met een iseren plaet'De vori ge paal was in de loop der tijd door ver stuivingen en oprukkende zee 'wech gevloeijt, verstoven ofte anderssints ver- gaen'. Deze acte werd opgesteld om geschillen in het recht van de strandvon derij tussen 'den Graeffelicheijt van Egmont, noordwaarts opgaende van Egmondt up Zee aff langs den strang tot ten voorn, pael too ende heerlicheyt van Bergen zuytwaerts opgaende van Schoorl off oyck tot den voorn, pael toe' te allen tijde te voorkomen. Deze paal nr. 9 kent nog een verdere geschiedenis. Volgens een anoniem noti tieboekje van een landmeter werd deze paal in 1685 ca. 30 meter landinwaarts verplaatst en in 1688 nog eens 100 meter. Door de sterke afslag in die jaren vond men het raadzaam de houten grenspaal meer duininwaarts te plaatsen (dit wil natuurlijk niet zeggen dat in die jaren de afslag 130 meter bedroeg). In 1971 vermeldt J.B. Verink, tech nisch hoofdambtenaar bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (pwn), in een verslag het volgende: 'In 1952 was er bij de jaarlijkse grenspalen- controle nog een hardstenen grenspaal aanwezig op de scheiding van het strand en de zeereep (een 70 meter brede strook duin langs de kust die onder het beheer staat van Rijkswaterstaat). Deze grenspaal droeg een wapen aan de noordzijde en ook een aan de zuidzijde'. Volgens de heer Verink is deze paal tijdens de grote springvloed van februari 1953 door de zee weggespoeld of is toen bedolven onder het duinzand Hij acht het ook mogelijk dat de paal is aangezien voor bunkerbeton en opgeruimd. Maar mr. R. van Vleuten vermeldt in een ongepubliceerd manu script uit 1989 dat eind jaren zestig op het strand een paal gevonden werd, die op initiatief van de heer C.J. van Pel van de dienst Gemeentewerken Egmond overge bracht werd naar de gemeentewerf in af wachting van een passende bestemming. Op advies van Van Vleuten en Frits David Zeiler heeft de gemeente Egmond de paal op 12 september 1991 verplaatst naar de hoek Banweg/Kromme Dijk (paal 9a), onder het toeziend oog van burge meester E.J. Brommet van Egmond en wethouder mw. J. Frans-Ekkel van Bergen. Tot slot In drie artikelen zijn nu de locaties beschreven van de grenspalen die in de loop der eeuwen rond het Bergense grondgebied werden geplaatst. Palen van hout, van natuursteen en van beton, waar van er thans nog vele te vinden zijn. Vooral de tien natuurstenen palen, ver vaardigd van Namense hardsteen en van een obeliskvormig model, zijn als kleine monumenten van belang. Ook al door de uit de steen gehakte wapens van Schoorl, Alkmaar, Wimmenum en Bergen. Helaas staan ze er thans niet allemaal verzorgd bij. "De grenspalen zijn een kleine maar rijke handleiding uit het verleden en die moeten we niet verwaarlozen", aldus Johan Schilstra ter gelegenheid van de grenswijziging in 1972 tussen Bergen en Alkmaar. Daarom is dit slotartikel over grenspalen tevens bedoeld als pleidooi voor het instandhouden van deze grens palen. Laat het onze zorg zijn dat deze palen nog lange tijd hun functie behou den. 34

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 12