Grenspalen tussen Bergen en Egmond W.S. Janssen H.J. Min In de Bergense Kroniek van november 1995 werden veertien grenspalen tussen Schoorl en Bergen beschreven en in het nummer van mei 1996 een vijftal palen in de zuidwest hoek van onze gemeente, aan de grens met Alkmaar. Evenals bij de grenspalen tussen Bergen en Schoorl is Henk Min, een van de samenstellers van dit artikel, het veld ingetrokken om te zien wat er nog over is van de grens- scheidingspalen aan de zuidkant van Bergen, daar waar de gemeentegrens met Egmond ligt. De grens met Egmond volgt in het pol dergebied de Bergerringsloot, de Brou- werssloot en de Banweg en gaat vervol gens na de Herenweg te hebben gekruist, in een rechte lijn door het duingebied naar zee. Dit laatste werd al in 1464 be paald en op de kaart van Blaeu uit ca. 1660 zien we dat duidelijk aangegeven. Aan de 'Duyn Val Sloot' maakt deze 'Scheyt Raye' een knik omdat een klein stuk land aldaar nog tot de hoge heerlijk heid Wimmenum behoort. Bij de 'Heer Wegh' liep de grens tussen 'Den Banne Wegh' en de 'Cappel' (de Cosmas- en Damianuskapel) door. Ook dat was in 1464 bepaald en het punt werd in 1759 als volgt in een notariële acte omschreven: 'op twee roedenses voeten en drie duy- men Hontsbosch mant besuyden de muur aan 't Westeynde van 't Capel'. Wimmenum was in die tijd onze zui delijke buurgemeente. In 1811 werd ze bij Bergen gevoegd, maar in 1815 werd dit ongedaan gemaakt. Pas met de wet van 13 juni 1857 (Stbl. nr. 58) was de opheffing van de gemeente Wimmenum een feit. Toen was Egmond definitief onze buur gemeente. De palen De vele grensgeschillen die er in de loop der eeuwen met Wimmenum zijn geweest, werden in 1736 definitief gere geld. Teunis Vader en Adriaen Cuijper maten de grens uit waarop tussen de kapel en het strand zeven houten palen werden geplaatst. In 1754, 1755 en 1759 werden ze door hardstenen obeliskvormi- ge grenspalen vervangen. In 1951 trof mr. J. Belonje in het buurtje 'Het Woud' nog een zestal van deze palen aan. Zelf vonden we er daar nog maar drie. - Paal nr. 1: aan de Banweg ter hoogte van de Kleverlaan, op een weilandje, het zogenaamde Kapelweidje (het erf van de voormalige kapel), noordelijk van en grenzende aan de Banweg tegenover het kruispunt met de genoemde laan. Aan de zuidkant van de paal bevindt zich het wapen van Wimmenum, zijnde drie was senaars (wassende manen), aan de noord kant dat van de toenmalige heer van Bergen, Willem Lodewijk van Nassau - Bergen (1727-1792). - Paal nr. 2: aan de Herenweg op de grens tussen Bergen en Egmond, op een par keerterrein van het aan de overzijde gele gen transportbedrijf G. Kool. In 1951 trof Belonje deze paal zwaar beschadigd aan, met ijzeren banden bijeen gehouden. Hij werd gerestaureerd, maar het topje is eraf en hij vertoont barsten. De wapenafbeel dingen zijn als op paal nr. 1. - Paal nr. 3: aan de westzijde van de Herenweg achter het huis nr. 52, in een kuil op het voorduin. De wapens als op paal nr. 1 Over de drie ontbrekende palen ver meldt Belonje dat ze in de oorlog '40-'45 als schietschijf zijn gebruikt en diep in het duinzand zijn verzakt. Een ervan, die gro tendeels vernield was, werd als trapje gebruikt om het duin, dat daar steil omhoog gaat, beter te kunnen beklim men. - Paal nr. 4: op de hoek van de Banweg/Herenweg. Dit is ook een hard stenen paal, maar kleiner en niet obelisk- vormig. Er staan geen wapens op en ver moedelijk is hij jonger dan de bovenge noemde Namense grenspalen. Op de 32

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 10