Voorwoord Dit themanummer van de Bergense Kroniek vloeit voort uit het initiatief dat het bestuur van de Historische Vereniging Bergen nam om te komen tot de vorming van een werkgroep die zich onder bege leiding van een historicus zou verdiepen in de geschiedenis van Bergen rond 1900. De werkgroepleden hebben de periode 1890-1930 bestudeerd. Het resultaat van alle inspanningen ligt in dit themanum mer voor u. Voor het onderzoek dat aan de verschillende artikelen ten grondslag ligt is veelvuldig gebruik gemaakt van het archief van de gemeente Bergen, dat zich in het Regionaal Archief Alkmaar be vindt. Op die manier kon veel historische informatie worden verzameld, die nog niet eerder gepubliceerd is. Het eerste artikel van de hand van Th. J. Brommer en D. Zwakman geeft een breed beeld van de situatie in Bergen rond de eeuwwisseling, waarbij op veel onder werpen kort wordt ingegaan. Zo ontstaat als het ware een inleiding in de materie. De andere auteurs hebben voor een bena dering in de diepte gekozen en hebben elk een apart onderwerp uitgewerkt. E. Groenewoud geeft een overzicht van de ontwikkeling van de infrastructuur in en rond Bergen, waarbij onder andere de wegen, de elektriciteit, de riolering, de gasvoorziening en de waterleiding aan de orde komen. Het onderwijs in Bergen werd behan deld door F. Klok. Aan de hand van erva ringen van de onderwijzeres juffrouw Van der Oord, geeft hij een levendige indruk van de situatie binnen het Bergense onderwijs in die dagen. Zijn bij drage wordt helaas postuum gepubli ceerd. H. Roos schrijft over Bergen aan Zee, dat in deze periode gebouwd werd op ini tiatief en onder leiding van de familie Van Reenen. De laatste bijdrage over ontwikkelin gen binnen het duingebied is van de hand van W.J. Resoort. Hij behandelt verande ringen in de verschillende functies die het duingebied heeft gehad en nog steeds heeft. J.P. Verkaik Projectleider van de werkgroep 'Bergen rond 1900' 3

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 3