duinen'. In de geraadpleegde jaarverslagen van de provincie (periode 1895 - 1905) worden de duinen van dc familie Van Reenen dan ook niet kritisch vermeld. Bekend is, dat de familie Min bij het duinonderhoud vele werkzaamheden heeft verricht. In het bock over deze familie wordt bij Jacobus Min (1873 - 1955 vermeld, dat hij volgens een opme ting van april 1901, 199,71 heeft ontvan gen voor het met helm beplanten van '3 bunder en 99 roe en 42 el' (5). In dezelfde uitgave wordt vermeld dat Klaas Min (1898-1982) in zijn jeugd voor het aan planten van duinen (waaronder het Russenduin) acht cent per uur ontving! In dc jaarverslagen van de provincie valt op hoeveel belang er een eeuw gele den werd gehecht aan de kustverdediging. Voor elk jaar werd vermeld hoe dc duin voet zich had ontwikkeld. Uit die jaarver slagen kan worden afgeleid dat er geen noemenswaardige veranderingen hadden plaats gevonden in het strand van Bergen. In zijn rapport van 12 april 1921 schrijft de directie van de Rijkswaterstaat in deze provincie echter dat ten noorden van Bergen de duinvoet sedert 1893 met ge middeld ruim 1 meter per jaar landin waarts verplaatst (2). Zoals reeds eerder vermeld, zijn thans bij de beoordeling van activiteiten in het duingebied voor de provincie de natuur- bouw en het natuurbeheer de uitgangs punten waaraan wordt getoetst. Jacht Over de jacht, die in het verleden zo'n grote rol heeft gespeeld, kan wat de om vang omstreeks de eeuwwisseling betreft bitter weinig worden medegedeeld. Vermeld kan slechts worden dat in 1900 de volgende personen aangifte hebben gedaan voor het verkrijgen een jachtakte: Samuel Snoeck, Joachim en Hendricus van Reenen, Maarten Baltus, Jan Oldenburg, Jan van de Berg, Klaas de Goede en P. de Waard. Namen die zelfs nieuwkomers in het huidige Bergen voor een deel zullen herkennen. Landbouw In de vorige eeuw zijn verschillende malen pogingen ondernomen om land bouw te bedrijven in natte duinvlakten van het Noorderkwartier. Vroeg of laat zijn deze pogingen ook weer gestaakt. Dergelijke grootschalige projecten hebben in de duinen van Bergen niet plaatsgevon den. Aan de hand van topografische kaar ten kunnen echter kleine ontginningen v/orden gereconstrueerd. In het midden van de vorige eeuw was er reeds een ont gonnen terrein ongeveer op de plaats waar nu het parkeerterrein nabij de Franschman is. De kaart van omstreeks de eeuwwisseling geeft een weiland aan nabij de Verbrande Pan. Stukjes weiland staan ook aangegeven in het Zuider Achterveld en de Bokkenweide. Deze stukjes weiland waren veel kleiner dan het weiland in de Verbrande Pan, dat circa vijf hectaren groot is geweest. De ontgin ning ten zuiden van de Woudweg nabij het pad naar de duinen van Six (het landje van Belt) ontbreekt op dc kaart van om streeks de eeuwwisseling. Oudere Bergenaren herinneren zich nog dat op die ontginning aardappelen werden ver bouwd in het midden van deze eeuw. Het eerder genoemde rapport van 1889 ver meldt wel dat hier en daar aardappelvel den voorkwamen. Samenvattend kan worden gesteld dat, voorzover valt te reconstrueren, landbouw nauwelijks een rol heeft gespeeld in de duinen van Bergen. Tenslotte moet nog worden ver meld dat er aanvankelijk een stukje bouwland bij Bergen aan Zee is geweest na dc stichting van deze kern. Verdroging Omstreeks 1900 waren er talrijke vochti ge plaatsen in de Bergense duinen. In de wandelkaart, gevoegd bij de gids van P. Rus, wordt op drie plaatsen ten noorden van de weg naar Bergen aan Zee, 'vochti ge duinpan' vermeld Ook ten zuiden van deze weg moeten talrijke natte plaat sen in het duin zijn geweest. Hierdoor was de botanische rijkdom van de Ber gense duinen bijzonder groot. Bijleveld schrijft in 1978 dat hij zich in de jaren voor 1940 in het paradijs waande als hij door de Verbrande Pan liep. En Schen- delaar, die dit gebied eveneens voor de Tweede Wereldoorlog bezocht, vermeldt dat er in die tijd bruine kiekendieven in de Verbrande Pan broedden. Het meest sprekend wordt de verdroging van de duinen bij Bergen gedemonstreerd in de uitgave De Toestand van de Natuur, Ver anderingen in de Nederlandse Natuur In deze uitgave wordt voor vier vocht- minnendc planten het voorkomen in 1926 vergeleken met dat in 1977. De geconsta teerde afname is, zo schrijven de auteurs, een gevolg van verdroging, die weer een gevolg is van de wateronttrekking uit de duinen voor de drinkwatervoorziening. Bij deze verdroging nebben bosaanplant, kustafslag en de betere ontwatering van de aangrenzende polders echter ook een rol gespeeld. Ik merk hierbij op dat ook Jagers op het Groenveld in de duinen tussen Bergen en Schoorl, 1908 (fotocollectie Bert Buizer). in dit geval de betere ontwatering, voor zover mij bekend, niet op wetenschappe lijk onderzoek berust. Drinkwatervoorziening In de Bergense duinen is in 1885 een begin gemaakt met winning van drinkwa ter voor Alkmaar en Bergen. De opening van de waterleiding vond plaats op 15 november 1885. Aanvankelijk was de afname van duinwater in Alkmaar aan zienlijk groter dan die in Bergen. In 1886 waren in Alkmaar 600 percelen aangeslo ten en in Bergen vier. In dat jaar was het water in de zomer enige maanden ge kleurd, maar nadat op verzoek van burge meester en wethouders van Alkmaar maatregelen waren getroffen, voldeed het water in alle opzichten aan de gestelde eisen volgens het 'Verslag van den toe stand der Gemeente Alkmaar'. Na enige jaren werd er geklaagd over de waterdruk op zaterdag. Na het bouwen van een 35

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 35