Het ontstaan en de ontwikkeling van Bergen aan Zee aan Zee uit de lucht vallen. (Er moesten in de loop der tijd wel eens noodlandin gen gemaakt worden door kleine vlieg tuigjes). Op het toiletgebouw bij het sta tionsemplacement stond de naam van het dorp in reusachtig grote letters. Over de plaats van de noodlanding hoefden ze dus niet lang te gissen. Bergen aan Zee was goed bereikbaar en lokte daarom vele lief hebbers van zand, zon en zee naar zich toe. En daar was het uiteindelijk toch allemaal om begonnen. Autopark, in 1925 aangelegd ten noorden van de Zeeweg tussen villa Aurora en pension Wilhel- mina, bood parkeerruimte aan 60 auto's (foto collectie Herman Roos). Voorzieningen en activiteiten voor bad gasten Uiteraard moest alles wel in goede orde verlopen. Om die goede orde te kunnen handhaven, werd in 1906 contact opgeno men met de gemeente Zandvoort. Er werd verzocht om de verordening inzake 'baden aan het strand' op te sturen. Zo kwamen er bepalingen voor bijvoorbeeld de badkleding. Die mocht niet aanstoot gevend zijn. Degene die hier op moest letten, kwam eens behoorlijk in verlegen heid, toen hij aan het einde van de jaren twintig geconfronteerd werd met een groepje Zweedse naturisten, die op hun manier aan het baden waren. De taalbar rière was er de oorzaak van dat het opschrijfboekje maar weer in de binnen zak verdween. De man liep door onder het motto 'niets gehoord, niets gezien'. Ten behoeve van het baden waren tal van voorzieningen getroffen. Er was van alles te huur. Badkoetsjes bijvoorbeeld, die deels waren gebouwd op het onderstel van voormalige legerkarren. Verder waren er hokjes, tenten, huisjes, stoelen en der gelijke. Na een zee- of zonnebad kon men van een douche gebruik maken. Bij mooi weer was het een drukte van belang. De benodigde attributen werden opgesla gen in loodsen aan de Witteweg. Naast deze loodsen hebben nog jarenlang de resten van de zeilwagen gestaan, een eigen bouwsel van de BEM. Het was een zware houten constructie op autowielen. Ook kon men gaan paardrijden. Aan de Witteweg was een manege waar paar den gehuurd konden worden. Voor de kinderen was het Parnassiapark een fijne plek om wat uurtjes door te brengen. Bijvoorbeeld bij de vijver, heerlijk beschut door bomen en struiken. Hier werd in 1936 een groots opgezette bloe mententoonstelling gehouden. Bij het grote rondeel bevond zich een vreemde prullenbak, die werd namelijk gevormd door de buitenkant van een zeemijn uit de Eerste Wereldoorlog. Als jaarlijkse evene menten ontstonden het forten bouwen op het strand en het badgasten-tennistoer nooi. Hotel Nassau-Bergen bood ieder jaar tal van activiteiten, waaronder muziekuitvoeringen en tentoonstellingen van velerlei kunstenaars. In de later aan gebouwde dancing speelde een dansor- kestje. Bergen aan Zee had in de jaren twin tig en dertig veel te bieden. Er was een postkantoor (met eigen poststempel), twee garages met benzinepompen en de al eerder genoemde bedrijven en winkels. Er was zelfs een brandweer. Maar die was 32

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 32