Bergen rond 1900 Voorwoord 3 Juffrouw Van der Oord (1886-1926) 24 Themanummer De redactie is zeer verheugd voor de derde keer een themanummer te kunnen uitbren gen. Bovendien is het ook een bijzonder themanummer, omdat het uitsluitend is samengesteld uit artikelen van leden van onze historische vereniging. In de nieuwsbrieven van de afgelopen tijd heeft u kunnen lezen over het zogenaamde bootsmanproject voor een tweetal onder werpen en over de vorderingen van de deelnemers. Onder leiding van een historicus hebben zij zich bekwaamd in archiefonder zoek en het uitwerken van gevonden gegevens tot een artikel voor onze lezers. Het thans voorliggende themanummer vormt het tastbare bewijs dat deze opzet is geslaagd! Met het begin van deze eeuw breekt voor ons dorp een periode aan met tal van veran deringen. Deze veranderingen hebben vooral te maken met allerlei technische verworven heden, die ook in Bergen hun intrede doen. De auteurs gaan daarom uitgebreid in op wat zoal de gevolgen zijn voor het dagelijks leven. Daarmee schetsen zij het beeld van een tot dan kleine, voornamelijk agrarische gemeenschap die door de moderne tijd 'wordt opgestoten in de vaart der volkeren'. Het gegeven van Bergen op de drempel van de twintigste eeuw biedt daarom voldoende stof om een themanummer te vullen. Dank zij de belangeloze medewerking van Gustaaf Verburg is de vormgeving van deze tijd. De redactie Inhoud Th.j. Brommer en D. Zwakman Bergen voor en na 1900, een breed overzicht 4 E. Groenewoud De modernisering van de infrastructuur 16 F. Klok Het onderwijs in Bergen ten tijde van Herman Roos Het ontstaan en de ontwikkeling van Bergen aan Zee 28 W.J. Resoort De duinen van Bergen omstreeks 1900 34

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 2