Het ontstaan en de ontwikkeling van Bergen aan Zee Herman Roos Borstbeeld van mevrouw M.A.D. van Reenen- Vötter bij het Parnassiapark. Op de achtergrond de villa Ulysses fotocollectie Herman Roos). Deze bijdrage bevat een summier overzicht van het ontstaan en de groei van de badplaats Bergen aan Zee vanaf 1906 tot in de jaren dertig. De gegevens zijn grotendeels af-komstig uit het archief van de N. V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee (bem) en uit de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode; beide zijn te vinden in het Regionaal Archief in Alkmaar. Het beschikbare cijfermateriaal is afgewisseld met een aantal anekdotes. Inleiding Aan het begin van deze eeuw werd in Bergen een voor Nederland opmerkelijk initiatief genomen: de bouw van een com pleet nieuw dorpje in het duingebied ten westen van Bergen. Hier verrees Bergen aan Zee. Dit gebeurde op initiatief van het echtpaar Van Reenen-Völter. De familie Van Reenen was eigenaar van dit duinge bied en daarmee bestond voor hen de gelegenheid om tot exploitatie van het terrein over te gaan. Zij beschikten ook over de nodige overtuigingskracht en vol harding en zij hadden een duidelijke visie op de bouw en ontwikkeling van het dorp. Tegenwoordig zouden wij hen in die hoedanigheid projectontwikkelaars noemen. Het zou een dorpje moeten worden dat toeristen veel te bieden had, maar waar ook plaats was voor perma nente bewoners. Bergen aan Zee werd gesitueerd op een plek waar volgens de oude kaart van Blaeu (omstreeks 1660) een wachthuis had gestaan, dat bereikbaar was via een zandpad. Een dergelijk plan vereiste uiteraard grote investeringen en om die te kunnen doen en het geheel financieel in goede banen te kunnen lei den werd de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee (bem) opge richt. Het was opmerkelijk, vooral in die tijd, dat een vrouw (M.A.D. van Reenen- Völter) een groot stempel op het ontstaan en de bouw van het dorp kon drukken. Zij heeft 20 jaar lang meegeleefd met het wel en wee in Bergen aan Zee; zij over leed in 1925. In 1926 werd een borstbeeld te harer nagedachtenis onthuld. Dit beeld, ontwerp van Tjipke Visser, kunt u nog steeds zien nabij de ingang van het Parnassiapark. Aanleg van wegen Het eerste dat diende te gebeuren was uiteraard het toegankelijk maken van het terrein. Bergen aan Zee diende een goede wegverbinding met de rest van de bewoonde wereld te krijgen. Over het smalle bestaande zandpad konden boven dien geen grote hoeveelheden bouwmate riaal worden aangevoerd. In maart 1905 begon men daarom met de aanleg van de Zeeweg, dit was een karwei dat ongeveer een jaar duurde. Het ontwerp was van de tuinarchitect L.A. Springer, die tevens het stratenplan van Bergen aan Zee getekend had. Dat werd later door architect H.P. Berlage aangepast. Bouwactiviteiten Na de aanleg van de Zeeweg begon de bouw, eerst nog op bescheiden schaal. Allereerst kwam er een boerderij met een gelagkamer, Prins Maurits. De gelagka mer was zo'n succes, dat het boerenwerk al spoedig aan de kant werd gezet en de boerderij veranderde in een café-restau rant. De eerste huizen werden gebouwd in opdracht van de familie Van Reenen. Het waren Ulysses (1906) en Het Paviljoen (1907). Daarna volgden hotel Nassau- Bergen en enkele pensions. Het was niet de bedoeling dat de familie Van Reenen alle panden in Bergen aan Zee zou laten bouwen. Er werden percelen bouwgrond Dit is een pril Nassau-Bergen, anno 1907, de trots van de heer Zeiler, pionier bij uitstek. Hotel Nassau-Bergen werd later door iedereen gewoon 'Het Hotel' genoemd, dat was voldoende Ifoto col lectie Herman Roos). 28 H H

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 28