De modernisering van de infrastructuur Aanleg van een aftakking van de waterleiding nabij Duinvermaak, circa 1920 (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). waarop moet geloosd worden? Al in 1905 dacht B. en W. het riool van het centrum te laten uitmonden in de beek bij Maes- dam die naar de Bergerringvaart liep. Later wilde men lozen op een sloot in een weiland van de gemeente, bijvoorbeeld bij het kerkhof; weer later kwam de ringvaart bij de Damlander molen in beeld. In 1915 was er een briefwisseling met de Neder- landsche Heidemaatschappij over het bezoek van een adviseur in verband met lozing op de ringvaart. Ze vroegen ƒ15 per dag. Bergen wilde die woekerprijs niet betalen en bood 5 per dag. Heidemij vroeg of hij een fiets mee moest nemen. Het is niet bekend wat de uitkomst van de onderhandelingen is geweest. Er ont stond een enorm tumult bij de polderbe sturen en ook de Gezondheidscommissie te Beverwijk was het niet met de lozingen eens. Er moest een septic tank komen. Door Jochum van Rcenen werd een stuk land aan de Meerweg bij de Damlander molen verkocht. De betonnen tank die daar kwam, ligt er nu nog (achter de grote bunker). Het lozen van gezuiverd riool water zat het polderbestuur toch niet lek ker en in 1923 kwam een inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid naar Bergen om het te onderzoeken. Op het station was hij, volgens de ingekomen brief, herkenbaar aan drie anderhalve meter lange alluminium stokken. Er waren weinig straten van waaruit de bewoners geen verzoek aan de De (ingegraven) watertoren bij het 'klimduin', gelegen tegenover de tegenwoordige skibaan II Primo, circa 1920 (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH).

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 20